100mb LAN vs 150mbps NET

Ahoj,vrtá i hlavou jedna věc: mám doma připojení k netu od UPC, které by mělo jet 150mbps, ale mám router zapojený do modemu a LAN na tom routeru jede jen 100mb. Znamená to tedy, že abychom mohl dostat do toho routeru těch teoretických 150mb, musím mít 1gb LAN? Reálná rychlost připojení je stejně tak 60-75mbps, ale říkám si, ejstli když už teda 150 platím, jestli se tímto zybtečně nelimituju, nebo jsou to prostě jen laboratorní hodnoty a stejně z toho váce nedostanu? Díky za odpověď. P

Odpovědi na otázku

Já bych to asi neřešil, pokud je reálná rychlost do 100 Mbit. Otázkou je, k čemu ten internet slouží. Pokud to je pro synka co stahuje 300GB dat denně, tak tam bych šel cestou nového modemu/routeru s 1Gbit socketama. Pokud to máte na YT, FB, porno a zprávy, tak bych to ani neřešil.

100Mbit/s routedy mívají slabé procesory, které nestíhají uroutovat provoz, takže ta rychlost 60-75Mbit/s je možná limitovaná výkonem routeru. S gigabitovým routerem ti nejspíš rychlost stoupne (samozřejmě jak z kterého serveru).

Jo a samozřejmě nestačí gigabitový router, ale musíš mít gigabitovou síťovou kartu i v počítači (dnes už to je standard).

V praxi potrebujete gigabitovy WAN port uz i na tu 100mbps linku. Nehlede na to, ze potrebujete taky router se slusnym vykonem. Zdaleka ne kazda domaci krabicka tohle dava.S poradnym HW je realna rychlost pripojeni VZDY 100Mbps, plus minus par procent. :o)

Na routeru nejen gigabit LAN, ale i gigabit WAN.

Co mas od UPC za modem? Nema jiz ten 1GB porty? Proc tam mas vrazen vlastni router?

Jo, ten UPC modem má 1gbps, ale je to jen modem bez wifi, a já mám doma potom tři routery, každý v jiné části domu, jeden zapojený jako router a zbylé dva jako AP Díky lidi za odpovědi, asi to nebudu kvůli pár mb celý překopávat a nakupovat nová zařízení, ale zajímalo mě, jak to funguje.

Tak za vyzkouseni nic nedas. Pripoj se k UPC modemu naprimo kabelem z PC, pokud je v bridge rezimu, tak z PC inicializuj spojeni. Uvidis zda-li to ma cenu resit. V podstate muzes i prepnout tem modem do UPC do bezneho rezimu, at routuje, DHCP prideluje adresy atd. a "routery" nechat ciste jako wifi pristupove body.