» Poradna » Notebooky

100% využití CPU z ničeho u zcela nového notebooku

Ahoj, dnes jsem koupil Notebook Acer Aspire 3 Obsidian Black. zapl jsem ho, nainstaloval komplet aktualizace, a...je extrémně pomalý, což se ve správci úloh ukazuje neustálým 100% využitím cpu,, které navíc nemá jednoho "viníka" . V jednu chvíli má třeba Norton 2% využití, a pak to najednou skočí na 80%..A to samé s dalšími x aplikacemi. Viz foto. Rozumím, že notebook není nejvýkonnější, ale tohle mi přijde krapet přehnané.Za jakýkoli tip budu vděčný.Screenshoty:https://imgur.com/mkD3rFJhttps://imgur.com/bimPZj9https://imgur.com/h1a1KRThttps://imgur.com/KiDqVcn

Odpovědi na otázku

nedal si to najhlavnejsie, tj. konfiguracia hw... je to ten s A6-9220e?

Je to - AMD A9 9420e, 15.6" TN matný 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon 520 2GB, SSD 256GB

yo, chod to vratit kde si to kupil a kup si notebook s procesorom hodnym roku 2020. Ten tvoj ma vykon ako lowend dakedy v 2007

Jasně, ale i notebooky z roku 2007 zvládaly prohlizeni internetu

ale v roce 2007. Teď máme rok 2020

pozri, ja mam asi 6x vykonnejsi procesor a ked tu na tejto stranke dam refresh, tak vyskoci na plnu frekvenciu asi na 1-2 sec a 35% zatazenie. Ked chces slusny notebook kup nieco s i5 8265U, ten je asi 4x vykonnejsi ako to co si kupil.

Já potřebuji základní přístroj na word/excel a internet, toť vše. Pokud naprosto novej notebook, byť slabší, absolutně nezvládně ani tohle, tak to opravdu není normální.

no ved ked si chcel utratit 5 korun, tak si si mal kupit repas s i5 4*** s SSDckom a to by ti slo jak rychlik oproti tomu AMD srotu. Ak si vyslovene chcel AMD, treba vyberat z generacie Ryzen..

Připoj NB k napáječi, zruš automatické uspávání. Nech jej v klidu chroustat cca 24 hodin.Na 99% to problém vyřeší. Nechci zde rozvádět čím to je, ale je to normální u nově spuštěného OS. Doba než se to uklidní, je výrazně ovlivněna rychlostí NB/PC - trvá od 2 až do 20 hodin. Obecně probíhají systémové operace a nastavení prvně spuštěného operačního systému (na př. tvorba indexace souborového systému, antivirová kontrola i kontrola na nepřítomnost spyware/malware a další jednorázové systémové pochody).

Zkusím, děkuji

Jakou verzi Win10 tam máš? Už jsem se setkal s tím, že i na novém laptopu byla starší verze Win10. Takže nejprve se stahovaly auktualizace pro ten starý OS a pak se na pozadí stahoval upgrade na nový OS. To je hezkých pár gigabajtů. Slabší počítače mají problém už s tím stahováním a rozbalováním na disk, natož aby se na tom ještě něco dalo normálně dělat. ☺

Je to windows 10 home, verze 1903

nečekej zázraky, ti nad tebou to berou sice zostra, ale mají pravdu. Napíšu to polopatě, procesor je jednak velice starý a hlavně na nízkých frekvencích, to je první věc - tato AMD architektura CPU potřebovala k nějakému normálnějšímu výkonu vysokou frekvenci a tvůj má v boostu jen 2,7Ghz. Toho ale nedosáhneš, protože software už je od Win8 dělán na výkon vícejádrových procesorů. Tady je ale druhá zapeklitost tvého výpočetního čipu - sice se tváří jako dvoujádro ale jde o jeden modul se sdílenými prostředky, takže mnohdy má výkon jako jednojádro. To jednoduše znamená že cokoliv náročnějšího na výpočetní výkon, včetně nových Windows ti okamžitě obsadí veškeré volné prostředky a Win se přestávají hýbat. I taková blbost jako ochrana antiviru která na soudobých cpu je prakticky nepostřehnutelná ti srazí výkon blízko nule. Popravdě tam ani instalace staršího systému nepomůže protože už i prohlížeče internetu vyžadují nějaký standard. Buď jsi chtěl ušetřit nebo tě někdo napálil, tohle je dnes nepoužitelné, leda tak na hraní pro děti aby se cvičili v trpělivosti.

a neber to že jen teoretizuji, mám praktickou zkušenost a to sice s podobným čipem založeným na jednom modulu, ale natvrdo nastaveném na 4Ghz a i tak se často čeká. Bohužel se ti do ruky dostal nejhorší možný kousek z celé série AMD FX...

Všechny ty stroje, viz Intel Atom jsou postavené stejně. Nízké tdp, spotřeba, diskutabilní výkon. Kdy při normální činnosti dostane označení dostatečný, no a pak už je nedostatečný. Furt se to prodává a asi jen tak nepřestane. Chce to něco jako je t430, x230. Jsou k mání i novesi, ale U CPU bývají pomalejší, zato maj menší spotřebu. Pod citované nechoď, starší nemaj usb3.

Snad ještě to že v této kategorii kolikrát výrobce neumožní vyměnit nic a lidí pak soft instalují i na sd karty.

Rychle to vrať, je to ten největší odpad, co jsi mohl koupit (strašné CPU).Za stejnou cenu najdeš lepší alternativu. (použitelnou)