» Poradna » Web a internet

100 Mbit - 1 Gbit

Dobrý večer. Předem se omlouvám že tomuhle tématu vůbec nerozumím a není to má parketa :D Potřebuji k routeru více lan portů, tak jsem si našel nějaký switch ale nevím jestli Přenosovou rychlost LAN portů mám 100 Mbit a nebo 1 Gbit, na routeru to označený není přesný název routeru taky nemám, jediný co vím tak že mám download 17 Mbps,

Odpovědi na otázku

Co je na routeru je v podstate jedno, switch vem rozhodne gigabitovy.

A proč ne ten 100 Mbit ? Jak jste na to přišel že ten 1 Gbit mám vzít :) jen mě to zajímá, abych to pak nemusel řešit, jinak děkuju :)

Jednoduše, 100Mbit nemá smysl kupovat, moc nešetříš, ale zařízneš si síť o 90%.

1) Dnes je skoro všechno Gigabit (Gbps)2) Gigabit je rychlejší (giga = 1000 megabitů, což je více než 100 MBit)3) Gigabit bude fungovat i na 100Mbitech - když bude některý prvek sítě pomalejší (100Mb), tak prostě switch pojede pomaleji - opačně to sice taky bude fungovat, ale tam to pomaleji bude fungovat VŽDY (protože switch více neumí)

Predstav si to jako 2 druhy silnic Okreska=100Mbit a Dalnice=1Gbs. Pripojeni okolnimu svetu ( internet ) mas pres Okresku ale to nevadi protoze po tvem lokalnim meste ( domov /intranet ) chces jezdit co nejrychleji takze si vsechno pirpojis do 1Gbps switche ( Dalnice ). Navic dneska je rozdil v cene soho ( domaciho ) switche 100Mbs/1Gbps par stovek a v podstate se nevyplati kupovat 100Mbit switch. Pokud budes mit treba PC pripojeny k NASce tak je sakra rozdil jestli soubor kopirujes rychlosti 12MB/sec a nebo 120MB/sec ..

Příměr silnice dálnice bych se zrovna v dnešní době netahal - po okreskách dorazíš do cíle většinou rychleji než po naší několika proudové dálnici K tazateli. Co se týká připojení internetu, tam rychlost 1Gb nevyužiješ. Ale co se týká dál sítě - propojení počítačů mezi sebou, tahání souborů apod. tak tam už to poznat je, třeba hloupé kopírování filmů.1Gb je 1000Mb a ty srovnáváš 100Mb a 1000Mb. Třeba 2GB soubor budeš na 100Mb síti kopírovat 3 minuty, na 1Gb síti pak 18s

S tou dálnicí pravdu nemáš,jedna občasná zácpa a co ostatní doba,kdy to frčí. I na okreskách může být zácpa,nebo jedeš 20 kiláků za traktorem.

Aj preto , že si ho nekupuješ na 1 rok ! A 100Mbit som si kupoval ako výkrik techniky pred 10 rokmi ! Asi aj preto !

Pre mna je to len trolenie, lebo za 10 minut vlastneho usilia, by si bol v obraze, vdaka google hladaniu.