» Poradna » Počítačové sítě

1 Gbps switch ve 100 Mbps sítí a rychlost

Zdravím, mám doma WiFi router od Mikrotiku, ale jelikož mi došly volné ethernetové porty, tak jsem si objednal switch. Ačkoliv je router 100 Mbps, tak jsem pro budoucí potřeby objednal switch rovnou 1 Gbps a měl bych dotaz ohledně rychlosti. Předpokládám, že rychlost se přizpůsobí nejpomalejšímu článku sítě, tedy routeru, ale nemohly by zařízení, která budou připojená do 1 Gbps switche aspoň mezi sebou komunikovat po 1 GB? Říkal jsem si, že bych poupravil topologii, tedy poprehazoval kabely a do nového switche připojil své PC a NAS, mezi kterými přetahuji data a že bych teď kopíroval data rychleji. Mělo by to smysl? Jinak síťová karta v PC i NAS samozřejmě podporují 1 Gb.

Odpovědi na otázku

Říkáš si to správně, mohly Zařízení s Gbit síťovkami a propojená mezi sebou tím Gbit switchem, budou mezi sebou skutečně komunikovat 1Gbps. Takže jsi měl dobrý nápad

Díky za rychlou a potěšující odpověď, jakmile switch dorazí, tak to tak zapojím.

Pokud to zvládne ten kabel.

Ano. Je to běžné, že router dělá „jen“ směrování a jede na něm DHCP (a FW, atp.). Do přepínače z něj jde jen jeden kabel a všechna zařízení mezi sebou komunikují 1 Gb. Pochopitelně, pokud na routeru máš i WiFi, bude pro něj stovkový port úzké místo. Až tě to někdy bude hodně štvát, koupíš router s gigabitovým ethernetem. Ale switch, pokud je aspoň trochu slušný, ponecháš zapojený stejně. Přepínací charakteristiky má switch obvykle lepší než cenově srovnatelný router (jasně, switch nemá tolik služeb) a dosáhneš tak vyšší přenosové rychlosti - tedy množství skutečně přenesených megabajtů za sekundu.

Ten objednaný switch je teda jen pěti-portový, ale dobrý nápad, zapojím do něj vše, co se do něj vleze, tedy prioritně všechno, co by mohlo využít rychlejší komunikaci po vnitřní LAN síti a zbytek nechám v routeru.

No ono 5 nebo 8 port uz v cene nehraje takou roli, takze stoji za zvazeni, zda ten 5ti port nevratit uplne zabaleny nerozbaleny a neobednat 8port. Zalezi zda na to spechas a zda do budoucna planujes rozsirit sit. Takze popremyslej. protoze uz 1 port tu vezme propoj z MTIKu do Switche. Treba TV ma podle me jen 1Mbit, tak TV teoreticky zapojivat nemusis.Dale myslim ze wifi na Mtiku je jaka? a bude vzdy ona to polame hrdlo. takze jedin enejake AP a do toho Switche.

vsetky zariadenia pichni do switchu a switch pichni do routra. Do routra nic ine ako switch nepichaj.

Proc?

neviem ci ti mam na to skocit, ale couz.."zařízení, která budou připojená do 1 Gbps switche aspoň mezi sebou komunikovat po 1 GB"

"zapojím do něj vše, co se do něj vleze, tedy prioritně všechno, co by mohlo využít rychlejší komunikaci po vnitřní LAN síti a zbytek nechám v routeru"