» Poradna » Ostatní

( Nejen ) o tom, proč je situace Opan Source taková jaká je

Narazil jsem na celkem solidní článek o to kolik stojí věci co jsou "zdarma" a nepřímo se v něm píše i o tom, proč je situace Open Source, potažmo Linuxu taková jaká je." Není pravda, že stačí nabídnout něco zdarma a lidi si pro to přijdou. Někdy si myslím, že fakt, že stále ještě existuje placený software, souvisí hlavně s katastrofickým marketingem OpenSource, který se ani neumí pochlubit svojí existencí. Tragédie Linuxu na desktopech je způsobena přímo učebnicově nezvládnutou komunikací a PR, která je prostě strašlivá. Vážně, až bude někdo psát učebnici marketingu, ať věnuje takovou tu červenou kapitolku „Tudy ne, přátelé“ způsobům, jak komunikuje linuxová komunita s civilisty."Celý článek zde : http://pctuning.tyden.cz/hardware/site-a-internet/... PS: Redkace jistě promine, když už sama není schopná vyprodukovat podobný článek a víceméně se řadí mezí servery poisované v předchozích statích tohoto článku ....

Odpovědi na otázku

Blbost, o SW zdarma ví kde kdo, SW zdarma existuje řadu let a vědělo se o něm i dřív. Např. existence Linuxu, OO a Gimpu je známá mnoho let. A existuje i obrovská spousta malých či větších SW zdarma, jsou rozeseté všude možně po Slunečnici a spoustě jiných webů. Problém je spíš v tom, že ne všem a ne vždy mohou ty verze zdarma vyhovovat svou funkčností, ovládáníma atd., osobně např. než OO, tak si raděj koupím za nějaké 4 tisíce balík Corel WordPerfect Office.

Opravdu? Tak se podívej třeba tady na jakoukoli debatu ve smyslu "Jaký Linux". Co se Ti tam objeví. Ubundu, Debian, Fedora, SUSE .... pak přijde někdo kdo chce být zajímavý, doporučí Arch, Slax a podobně a tím to zhasne. Kolik existuje ve skutečnosti distribucí Linuxu o kterých ale pochopitelně ví akorát ti nejskalnější?

To jako s tím free vs palceným SW. Nemusí nikdo z hlavy znát všechny distribuce Linuxu, který kdy vyběhly a které jsou momentálně aktuální, a pak každému vyhovuje jiná distribuce. Prostě se některé uchytily hodně, jiné vyhovují méně lidem a jiné upadnou v zapomnění. To je vývoj, evoluce a běžná věc naprosto se vším, zdaleka ne jen s SW.

Takže nedostatečná propagace za tím v žádném případě být nemůže ano?

Možná čásečně taky, ale myslím že to nejde takto zobecňovat. Prostě o Linuxu se ví, mnoho lidí ví o některých distribucích a o jiných ne, ať už z důvpdu nedostatdečné propagace té kter distribuce nebo z jiných důvodů, a to je jako se vším, ne jen s SW. O free sowtech se oběcně, ví, mnoho lidí ví o OpenOffice a o tom Gimpu například z těch "velkých" SW...atd., vůbec bych to nezobecňoval na všechny free a OpenSource SW. Placených SW je taky spousta a každý zná tu svou oblast.Mimochodem, kolik lidí ví, že existovaly "jakési" Windows Embeded XP například?

A ani bych to nezobecňoval na všechny distrobuce Linuxu. Prostě Linux jako takový v povedomí lidí je. Jaké distribuce je věc druhá. Kolik procent lidí tedy ví o těch Windows Embeded XP?

Ja nevim Pozitrone a upřímně řečeno mě to ani nezajímá, já přemýšlím trošku jinak než lidé o kterých je v článku řeč, ale dobrá, uznávám že o Linuxu se ví. Ví se o něm tak že v praxi ho neuvidíš takřka nikde ( myslím tím mimo naše domácí desktopy, třeba školy, instituce, PC kavárny a podobně ). Jeho aplikování v poměru s placeným a masivně propagovanými Windows je tak 4 - 5 % .... ale o Linuxu se ví Neví se o něm Pozitrone, neví, doma ses ním děti nesetkají, protože jejich rodiče jedou "z principu" na Windows, ve škole už vůbec ne ( výuka je rovněž způsob a forma propagace ). Tak jakto, že je poměr Linuxu k Windows tak žalostný, když se o něm, jak tvrdíš Ty, ví?

Mno, tak zrovna na VŠ v našem městě se Linux učí. U nás v práci ho taktéž uvidíš, a to dokonce na některých výrobních linkách pro HMI aplikace, na všech linkách pro vizuální rozhraní mezi linkou a serverem, lze na něm provádět i některé úkony týkající nastavení linky, nahlížet na statistiky atd. Takže v praxi není vidět...

A sakra, tak že by ty obecné statistiky lhaly a ta čísla byla nepřesná, když tedy u vás v práci je Linux "všude" ?

zaujímavé, že v prípade Windows to tak nie je. Síce máme na "výber" W7 vs. W8.niečo, ale kým W8 nebol, nikto sa nesťažoval, že je len 1 verzia (kvázi distribúcia) Windows. Akoby ľudia nechceli ani premýšľať, resp. akoby im vyhovovalo viac, keď si nemajú z čoho vyberať. Ako povedal Lasica: keď sa ho manželka pýta čo mu má uvariť, jemu to vadí. Chce Oznam čo bude na obed/večeru. Sranda, že aj väčší výber môže byť mínus

Ja si myslim, ze ked je nieco platene, tak to este nemusi znamenat, ze je to najlepsie, alebo dokonca len lepsie ako to, co je neplatene. Pokial by sme sa neviazali len a sw, mozeme sa pozriet trebars na pracu vseobecne. Aj ked si zaplatim, nemam istototu, ze praca bude odvedena profesionalne a s cestnym umyslom. A praca je aj ten sw. Tusim len u sw existuje nieco take, ze sa za sw neposkytuju akekolvek zaruky a to ani za ten co nieje zdarma.

To je svatá pravda.

Tady přece vůbec nejde o to jestli jsou věci placené lepší nebo horší, o tom vůbec nebyla řeč O tom oststním už vůbec ne. Podívej se na ten článek, tam pochopíš na co narážím

No ono to ma ovela sirsie suvislosti napriklad s financnym sektorom. Ale je pravda, ze odniekal sa ten bordel musi zacat napravovat a je vcelku jedno odkial. Ked ti vadi open marketing, urobil si nieco ty sam aby sa to zlepsilo ? Napriklad poslal si vyvojarom nejaku minimalnu financnu ciastku na programy, ktore pouzivas zdarma ?Ja sa musim priznat, ze som nic take neurobil, tudiz mi neprinalezi pravo kritizovat.

podľa mňa ide aj o skostnatelosť ľudí. Aj mne robí problém prechod aj keď som už testoval W8 a mám aj Puppy aj Xubuntu, aj Knoppix 5.x, 7.0, Ubuntu 10.04, 13.04, mythbuntu.... Ale prechod nerobím s nadšením. Keby Bill neklamal IBM, že má DOS, alebo keby Be Inc. nebolo nenažrané, mohol byť možno Linux (aj keď čo by bolo, keby...?) na 1. mieste a nie v 80tych rokoch MS DOS a neskôr Windows a nie MacOS a neskôr OS X. Windows sú tu asi od 1993 (myslím masovo), tak je ľuďom ťažšie prejsť na Linux, plus zo začiatku bolo nutné vedieť xterm a ľudia si do dnes myslia, že je to tak, takže:1. Win je tu dlhšie2. z bodu 1 vyplýva, že ľudia si na win zvykli viac a nechce sa im meniť3. linux má zlú povesť a ťažko masy zmenia názor len tak 4. linux má veľa distribúcii a asi väčšina by si vybrala ľahšie, keby mali výber až z jednej

5. školy a urady idú na Win a keď niečo nejde v OO, tak Linux odpadá a keď si "múdri" slovenskí daňováci zmyslia, že aj firmy/SZČO musia platiť dane cez IE, tak je to potom ťažké propagovať Linux (ale už sa to zmenilo a stačí asi java). Takže ak by školy fungovali na OO, potom by to už bolo o inom, ale škola asi to z vlastných neplatí (aspoň nie riaditeľ z vlastného vrecka), tak načo min zmeniť MSO za OO? Nemusia, tak nemenia

Máš velký, velký kus pravdy, jsi první kdo pochopil jádro pudla Je to v lidech. Open Source používají prostě jednak ti, kteří nejsou zkostnatělí a druhak ti, kteří tomu byli dokopáni, protože proč? Protože o Open Source se prostě neví, schází osvěta, výuka, schází vedení k myšlení a nepodléhání stádnosti a to všechno je co? Ano, PROPAGACE Vidím že jsi nad témetem už minimálně jednou někdy přemýšlel, tak se mrkni ( ono to s tím úzce souvisí ) na tento článek, přesně řečeno na jeho poslední odstavec, je to taky o tom jak lidé raději podléhají, než myslí Ono o AAA se ví, tak tam lidé lezou a pláčí, ale o bazaru vedle v horní dolní, který nemá propagaci se neví, je tak jen pro ty myslící a ti jsou pak spokojeni - http://www.dfens-cz.com/view.php

ale na druhej strane nie je paradox, že ti mladší (nemyslím, na kojencov) radšej budú x dní crackovať win ako mať Linux? A to si znalosti a teda učenie vyžaduje. Samoz. ťažšie je to so študentami, ktorí si nemôžu dovoliť nefuknčnosť prezentácie z OO v škole (teda domáca prezentácia v OO aby v škole na MSO nešla). Neviem ako to bude s podporou Linuxu pri digitálnych čipoch (dig. OP), teda pri vybavovaní veci s uradmi cez Internet. Tuším, že aj tam je čítačka pre Win. A posledná vec je kašlanie výrobcov gr. kariet na Linux (nie vždy, ale 100% podpora od napr. HD 2400 po R290X asi nie je)