Pokročilá teleprezence: roboti s naší vlastní tváří

Teleprezenční robotické stroje s obrazovkou nejsou žádnou novinkou. Čeká je ale evoluce, kdy bude prezentovat naší tvář v trojrozměrném zobrazení.

Asi nejnovější ukázkou použití teleprezenčních strojů bylo použití na nedávné přednášce TED, kde byl na obrazovku teleprezenčního stroje streamován obraz z videohovoru s Edwarden Snowdenem, který se nyní do USA nemůže fyzicky dostat.

 2014-03-29 v 10.28.19.png
Teleprezenčního robota využil i Edward Snowden a mohl se tak interaktivně dostat na podium TEDu v USA

Jednalo se ale o jednoduchý teleprezenční stroj, které už jsou dostupné dlouho. Na základně, kterou lze na dálku ovládat a pohybovat se tak v prostoru, je umístěn displej, na kterém je obraz z webkamery. Princip videohovorů pak už zná dnes asi každý.

SociBot: první generace

Jednoduché ploché zobrazení na dvourozměrném displeji ale určitě není to, s čím budeme v budoucnosti interagovat. Tým z Engineered Arts ve Velké Británii pod vedeném Willa Jacksona vytvořil první generaci robota SociBot, který místo klasického plochého displeje používá vytvarovaný povrch tváře, který je v rámci vnitřního projektoru podsvícený trojrozměrnou reprezentací lidské tváře.

proj_faces.jpg
Teleprezenční roboti s projekcí našeho vlastního obličeje - SociBot ukazuje budoucnost vzdálené komunikace

Naskenovat lze samozřejmě kohokoli, k dispozici je ale i řada animovaných tváří. Trojrozměrné snímání se už pomalu začíná dostávat i na mobilní telefony, Google s ním počítá pro snímání vnitřních prostor.

V případě SociBota je vnitřní vzdálenost pro projekci obrazu malá, takže používají úsporný a malý LED Pico projektor. SociBot toho ale umí mnohem víc.

Dokáže sledovat až 12 lidí i určit váš věk

SociBot je dodáván jako konstrukce s vrchní částí těla včetně rukou. Tvůrci mají i odlišeného robota s kompletním tělem – RobotThespian, ten ale nemá „teleprezenční hlavu“. Hlavní kamera na hlavě SociBota slouží pro snímání okolí, pomocí čehož robot pozná, kde se nacházíte.

socibot1-2_banner.jpg
SociBot je zatím ve verzi bez spodní části těla

Systém dokáže vaší pozici použít pro natočení hlavy robota i očí, takže s vámi dokáže udržet oční kontakt. To je poměrně zajímavá „lidská“ vlastnost a v případě teleprezence ale i samostatných robotů je určitě do budoucna velmi důležitá. SociBot dokáže ale sledovat až 12 lidí najednou i v davu, včetně různých gest v podobě mávání rukou a podobně.

SHORE_Buehne.1364309756899.png
Detekce vlastností člověka probíhá pomocí softwaru SHORE

Pro pokročilé snímání vlastností člověka používají tvůrci software SHORE od institutu Fraunhofer, který dokáže i pomocí klasické 2D webkamery zjistit pohlaví, věk a konkrétní náladu snímaného člověka.

socibot_app1.jpgsoftware_additional.jpgsoftware_demo_screens.jpgtelepresence-banner.jpg

SociBot je v základní verzi v prodeji za 14 500 liber (téměř půl milionu korun), k dispozici je ale i menší verze SociBot mini, která stojí 9 500 liber (přibližně 300 000 Kč). Cena je tak stále extrémně vysoká a nelze předpokládat, že dojde k masivnějšímu rozšíření - alespoň do té doby, než cena spadne opravdu nízko. Ostatně podobný průběh provázelo i rozšiřování osobních počítačů. Skutečná revoluce nastane až se snížením ceny.

Propojení s virtuální realitou

 2014-03-29 v┬á11.08.34.pngTrojrozměrné snímání obličeje a jeho teleprezence na robotovi, který je třeba na opačné části planety, je sice jedna důležitá část, lze ale poměrně jasně přepokládat, že i člověk, který ovládá vzdáleného robota, bude chtít mít co možná nejrealističtější zážitek.

TIP: Virtuální realita místo teleportace. Přivítejte Matrix

S nástupem virtuální reality s plně reagujícím trojrozměrným světem se tak začnou jednotlivé prvky skládačky postupně skládat. Zážitek se tak začne provozovat i pomocí vzdálených senzorů, které budou stále přesněji reprodukovat vlastnost vzdáleného místa.

 

Virtuální realita tak sice nyní slouží především pro zábavu ve virtuálním světě, jednoho dne ale bude jistě významná i pro přenos vzdálené reality přímo k nám, do našich domovů a lokálních kanceláří. Do té doby to ale budeme muset ještě přežít s videohovory a zdlouhavým cestováním na vzdálené místo.

Diskuze (12) Další článek: Zprávy Živě: V Česku se loni prodalo milion počítačů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,