Technologie | Wi-Fi

Pasivní Wi-Fi přenáší data s 10 000× nižší spotřebou

Komunikace přes tradiční Wi-Fi spotřebovává hodně energie, proto jej tak málo vidíme v hodinkách nebo čipech pro internet věcí. Nyní se ale na Washingtonské univerzitě podařilo energetickou náročnost velmi snížit.

Standardně tvoří Wi-Fi modul digitální část, která se stará o vytvoření digitální podoby signálu a analogová část, která tento signál upraví pro vysílání na požadované frekvenci a šíří ho vzduchem. Zatímco digitální část se jako vše digitální zmenšuje s nižší spotřebou (desítky mikrowattů), ta analogová odolává a spotřebu si drží (stovky miliwattů).

Univerzitní výzkum se zaměřil na to, zda mohou komunikovat zařízení obsahující jen tu digitální část. Nosnou analogovou rádiovou vlnu by jim přitom poskytlo jiné zařízení. Podobné experimenty s přenášením dodatečných informací přivěšených k Wi-Fi signálu proběhly už dříve, v tomto případě ale zařízení komunikují nejen mezi sebou navzájem, ale i s jakýmkoli tradičním Wi-Fi zařízením. Jejich signál se přijímá jako tradiční Wi-Fi.

56486297
Jediné zařízení s analogovým rozhraním zvládne obsloužit
více čistě digitálních úsporných zařízení

V praxi tak v rámci bezdrátové sítě existuje jedno zařízení, které obsahuje kompletní Wi-Fi rozhraní. To může být připojené do zásuvky, protože bude mít vyšší spotřebu. Jeho analogová část zajistí nosný signál, na kterém budou vysílat úsporná zařízení vybavená jen digitálním modulem. Funkci tohoto zařízení může v budoucnu obsáhnout normální router, ale zatím to vnímejme jako samostatné zařízení. Čistě digitální zařízení pak tyto Wi-Fi pakety pohlcují nebo odrážejí do běžných zařízení.

U běžných zařízení, jako je třeba mobilní telefon, se přijme signál z hlavního vysílače, který ale už digitálně upravily digitální moduly koncových zařízení. Kvůli náročnosti neběží Wi-Fi komunikace na běžné dnešní rychlosti Wi-Fi, zatím se podařilo dosáhnout 11 Mbit/s, pro mnoho zařízení typu internetu věcí to ale může bohatě stačit. Spotřeba Wi-Fi komunikace klesne vynecháním analogové části ze stovek milliwatů na 15 až 60 mikrowattů, tedy 10 000 násobně. Komunikace přes Wi-Fi přitom nabízí lepší možnosti než jiné formy úsporné komunikace, jako třeba Bluetooth.

To, že se nyní podařilo prokázat, že taková úsporná komunikace je možná, ale neznamená, že to brzy uvidíme v reálných produktech. Ještě několik let potrvá, než to získá nějaká písmenka za 802.11 a další roky, než to bude na trhu. Dobře to ale ukazuje, že zatímco se komunikace v internetu věcí kvůli úspornosti spoléhá na Bluetooth, ZigBee a další, i klasické Wi-Fi jim přitom dokáže konkurovat. Samotná Wi-Fi aliance přitom pro internet věcí letos v lednu na CESu představila standard Wi-Fi HaLow 802.11ah, který pro komunikaci umí i využít i 900 MHz a data tak přenáší na větší vzdálenost.

Zdroj: washington.edu, PDF

Diskuze (12) Další článek: Cortana bude součástí Windows 10 IoT. Jestli ale bude někdy i v češtině, asi neví ani v Redmondu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,