Parallels Desktop 6: Windows 7 pod vládou Mac OS X

Parallels Desktop umí do systému Mac OS X vnořit Windows tak, že můžete pohodlně používat programy z obou platforem. A umí ji jiné věci, podívejte se na video.

Uživatelé s počítači Apple často řeší problém, jak na svém počítači spustit nějakou aplikaci, která je dostupná pouze pro Windows, případně potřebují systém Microsoftu pro přístup k pracovním či školním systémům. Parallels Desktop je jednou z cest, jak dostat Windows na Mac a mít jej pohotově k dispozici. Nedávno byla představena nová, šestá verze Parallels Desktop, a to je příležitost k tomu, abychom si tento nástroj blíže představili.

Parallels 02.jpg
Windows 7 v okně Mac OS X

Operační systém Windows na počítačích Apple bez problémů rozchodíte. Přímo v systému Mac OS X je k dispozici aplikace Boot Camp, která vás provede instalací alternativního operačního systému na vyčleněný oddíl disku. Na instalačním DVD systému Mac OS X, které dostanete v krabici u každého počítače Apple, je pak připraven kompletní soubor aktuálních ovladačů pro Windows. Jenomže pro přepnutí do druhého systému musíte vždy počítač restartovat a systémy jsou značně odděleny. V praxi je to proto zdlouhavé a neefektivní řešení, pokud chcete Windows či jiný alternativní systém používat jen občas, nebo třeba jen kvůli jedné aplikaci.

Parallels Desktop je virtualizační nástroj, který umožňuje současný běh více operačních systémů. Na počítači Apple s operačním systémem Mac OS X si tak můžete současně spustit Windows, nebo jakýkoli jiný systém. Jak to pak funguje z uživatelského hlediska a jaké jsou možnosti provázání obou operačních systému, to se dozvíte na následujícím videu:

Na videu jsem se nepouštěl do nějakých zátěžových testů, ovšem mimo záznam jsem se pustil do vyšší zátěže. Ve virtualizovaných 32bitových Windows 7 jsem pracoval se třemi prohlížeči, aplikacemi Office a měl jsem spuštěný Photoshop CS5, vše fungovalo celkem svižně. Vyzkoušel jsem i hry, konkrétně Counter Strike a Need For Speed World. Překvapilo mě, že i hra běžela plynule a přežila přechod z celoobrazovkového režimu Windows 7 do okna.

Parallels 01.jpg
Need For Speed World v okně virtualizovaných Windows

Co jsem ve videu opomněl zmínit je provázanost nejen na úrovni možnosti kopírování textů přes schránku a vzájemný přístup k souborovému systému, můžete zde jednoduše vzít soubor z pracovní plochy či průzkumníka Windows a myší ho přetáhnout na pracovní plochu Mac OS X či do okna Finderu. To je velmi praktické a usnadňuje ro provázanou práci s oběma systémy.

Za zmínku stojí také možnost virtualizovaného přístupu k systému na odděleném diskovém oddílu skrze Boot Camp. Jde to, ale v tomto případě nefunguje provázání souborů a virtualizovaný systém nelze rychle uspat. V praxi se proto tato cesta moc neosvědčila.

Parallels 03.jpg
Aplikace z Macu i Windows na jedné hromadě

Najdou se ale i nějaké mouchy. Přepínání do/z celoobrazovkového režimu pár vteřin zabere (ovšem je to výrazně rychlejší než u předchozích verzí) a při delším intenzivnějším používání je znát zahlcení paměti. Většinou stačí zavřít aplikace virtualizovaného systému a ten následně uspat a obnovit. Pak už všechno opět funguje svižně.

Parallels Desktop neslouží jen na virtualizaci Windows, ale jakéhokoli jiného systému. Na Macu si tak můžete vyzkoušet různé linuxové distribuce nebo třeba Chromium OS.

Celkově nemůžu Parallels Dekstop hodnotit jinak než pozitivně. Je to užitečný nástroj, který svou funkci velmi dobře plní. Ocení ho nejen vývojáři multiplatformních aplikací, ale i běžní uživatelé, kteří se třeba neobejdou bez Windows. Parallels Desktop 6 je k dostání za 1 799 Kč, případně 79 Eur. K vyzkoušení je 14denní demoverze.

 

 

 

Diskuze (81) Další článek: AV Voice Changer Software: Změna hlasu v reálném čase

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,