Ovládáme internetový prohlížeč gesty myší

Začněte používat gesta myší a ovládejte tak svůj webový prohlížeč rychle a efektivně. Podívali jsme se, jak si s gesty poradí čtyři nejrozšířenější prohlížeče.
Kapitoly článku

Každý si rád usnadní práci s počítačem, tak proč nezačít využívat gesta myši. Gesta byla navržena pro snadné ovládání aplikací, takže klávesnici můžete dát stranou a svůj webový prohlížeč můžete ovládat pomcí jednoduchých pokynů myší.

Přestože první kořeny polohovacích zařízení sahají až ke kořenům Applu, nás nyní zajímá ovládání webových prohlížečů klasickou myší. Gesta jako první přijala za své Opera verze 5.1, která se objevila v roce 2001. Od té doby jsou neustále její součástí.

Internet Explorer, Firefox ani Google Chrome v základu gesta nenabízí, můžete je ale naučit díky instalaci vhodných rozšíření.

Gesta jsou jednoduché povely. Stačí stisknout tlačítko myši, vykonat myší libovolné pohyby a tlačítko pustit. Tím se aktivuje gesto a vykoná akce, která je s gestem spojena. Gesta se omezují jen na základní povely, tedy tažení doleva, doprava, nahoru a dolů. Záleží pak na přesném pořadí a na aktuálním situaci – pokud například klepnete na odkaz, může se vykonat jiná sada příkazů, než když myší klepnete do volného prostoru stránky.

Gesta v Opeře

Opera sice ve výchozí instalaci nemá gesta myší funkční, zapnutí je naštěstí snadné. Stačí provést libovolné gesto, poté vám bude následně nabídnuta aktivace gest.

Navigace

Pokud se chcete dostat na předchozí stránku, stačí stisknout pravé tlačítko myši a myš táhnout doleva. Pokud chcete přejít na následující stránku, stačí provést to stejné, akorát s pohybem doprava.

Práce s okny

Otevření nové stránky docílíte stisknutím pravého tlačítka myši a tažením myší směrem dolů. Obnovení stránky (refresh) lze provést jednoduše, stisknout pravé tlačítko myši, táhnout myš nahoru a dolů. Otevřít nové okno se stejné stránkou lze stejně, akorát je třeba myš táhnout napřed dolů a až pak nahoru.

Zavření stránky provedete stisknutím pravého tlačítky myši, tažením myši dolů a doprava.

Gesta s odkazy

Pokud je na stránce odkaz, stačí na něj najet myší, stisknou pravé tlačítko a táhnout myší dolů. Poté se stránka otevře v novém listu. Pokud byste myš z odkazu táhli dolů a pak nahoru, otevřela by se daná stránka v listu na pozadí.

Tahy myší za sebou nezanechávají žádnou stopu, gesta jsou ale natolik jednoduchá, že grafické znázornění není snad ani potřeba. Kompletní přehled gest naleznete na oficiálních stránkách Opery.

Firefox

Gesta ve Firefoxu je možné zprovoznit pomocí rozšíření FireGestures. Rozšíření si můžete stáhnout z naší GigaManie:

stáhnout program FireGestures 1.5.7 (71 kB)


Po instalaci rozšíření bude třeba provést restart Firefoxu. Následně už budete moci otevřít nastavení gesta a kochat se širokými možnostmi, které přináší.

FireGestures - nastavení.png FireGestures - nastavení (2).png FireGestures - nastavení (3).png
 Nastavení rozšíření gest myší ve Firefoxu

V nastavení můžete určit, se kterým tlačítkem myši chcete gesta aktivovat – standardně je pravé. Tažení myší za sebou zanechává zelenou stopu, kterou lze taktéž v nastavení přizpůsobit.

firefox_gesta.png
Stopa za myší ve Firefoxu

Základní gesta myší jsou totožná s Operou. Veškeré chování lze snadno přizpůsobit, jednoduše si navíc můžete vytvořit vlastní gesta. Pokud byste k nějaké akci požadovali vytvořit nové gesto, stačí u akce klepnout na tlačítko „Upravit“ a následně si nakreslit vlastní gesto. 

FireGestures - Upravit.png
 Vytvoření vlastního gesta

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,