Hacking | Mapy | OpenStreetMap

Otevřené mapy doplatily na svou otevřenost. Místo New Yorku byl „Židopolis“

  • V řadě aplikací se v mapách změnil název New Yorku na Jewtropolis
  • Hledání příčiny ukázalo na otevřené mapové podklady
  • Proč není dobré nechat editorům map volné ruce?

Obyvatele New Yorku, kteří včera otevřeli mapu v aplikacích jako jsou Snapchat, The Weather Channel, CitiBike a řadě dalších, čekalo nepříjemné překvapení. Velkoměsto v nich bylo prezentováno pod názvem Jewtropolis, tedy v překladu něco jako „Židopolis“. Kauze se věnuje The Verge a řada dalších technických médií.

Zahraniční média se shodují v tom, že na vině byla úprava otevřených map, jejichž podklady postižené aplikace používají. Poskytovatelem map je služba Mapbox, kterou podle Wikipedie, využívají weby a aplikace Foursquare, Lonely Planet, Evernote, the Financial Times, The Weather Channel a Snapchat. Služba však přebírá data jak z otevřených zdrojů, jako jsou OpenStreetMap a NASA, tak z vlastních zdrojů dat, jako je DigitalGlobe.

V mapách se místo New Yorku objevoval Jewtropolis
V mapách se místo New Yorku objevoval Jewtropolis

Nový hanlivý název velkoměsta pochopitelně vyvolal velký rozruch a doslova během několika minut řada uživatelů vyjadřovala své překvapení na sociálních sítích, zejména na Twitteru.

Nechat uživatelům volné ruce se nemusí vyplatit

Při této příležitosti si nelze nevzpomenout na aféru z května 2015, kdy se v Mapách Google objevily zakreslené lesy ve tvaru Androida, močícího na logo Applu. Příčinou bylo zlomyslné chování jednoho z uživatelů editoru Map Maker, sloužícího k úpravám podkladů. Vyhledávací gigant editor okamžitě pozastavil, později ho spustil s notně „okleštěnými“ možnostmi a zvýšeným dohledem.

Například mapové podklady OpenStreetMap může upravovat doslova každý. Stačí si vytvořit účet a přihlásit se do editoru. To je s velkou pravděpodobností jedna z cest, jak mohlo dojít k přejmenování New Yorku, byť v tomto případě nemusí jít nutně o tento zdroj.

Editor map OpenStreetMap
Editor map OpenStreetMap

Hledání viníka

Hned poté, co se v různých aplikacích začal objevovat hanlivý název města, začalo pátrání po příčině. Snapchat ukázal na sociální síti Twitter prstem na Mapbox s tím, že společně pracují na nápravě.

Mapbox označil útok za nechutný a nenávistný a uvedl, že má zavedené systémy, které kontrolují platnost všech provedených změn. Pokus o přejmenování New Yorku prý původně zablokovala umělá inteligence, nakonec ale selhal lidský faktor, kdy požadavek schválil člověk, který má na starosti kontrolu.

Urážlivý název Jewtropolis byl v mapách viditelný zhruba čtyři hodiny, v některých aplikacích se objevoval jen v určitých úrovních přiblížení, u části uživatelů se změna vůbec neprojevila.

Mapbox přebírá data z více než 130 zdrojů. Tato změna prý pocházela od zdroje, který se v minulosti již několikrát pokoušel o „škodlivé úpravy“. Pravděpodobně se jedná o jednotlivce.

Slabina otevřených map

Změna jména města New York je označována jako „antisemitský digitální vandalismus“ a ukazuje hlavní slabinu otevřených mapových podkladů. Ty totiž mohou upravovat dobrovolníci z celého světa, díky čemuž bývají takové mapy aktuální. Na straně druhé v nich uživatelé mohou provádět i nežádoucí změny, což je právě tento případ.

Mapbox tvrdí, že má „silný systém dvojího ověřování“, který denně zachycuje 70 tisíc změn, jež následně musí zkontrolovat operátor. Ve hře tak zůstává lidský faktor, který, jak ukázalo už několik kauz, není vždy bezchybný. V tomto případě je zřejmé, že za publikaci nenávistného názvu města může lidská chyba.

Problematický název byl upraven a New York tak má zpátky své jméno. Nyní bezpečnostní experti pokračují ve vyšetřování, jehož cílem je označit konkrétního viníka.

Mohlo by vás zajímat: jsou lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Diskuze (36) Další článek: Taková byla mobilní IFA. Lesk a bída střední třídy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,