Ohlasy ze světa: Megatest sedmi chladičů pro 8800 GT

Sedm chladičů pro GeForce 8800 GT • Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 • WiFi webkamera od OvisLink

Megatest sedmi chladičů pro GeForce 8800 GT

Nový rok je tu a grafické karty GeForce 8800 GT ještě stále nejsou tak snadno k dostání, jak nás Nvidia ujišťovala před koncem roku. Doba je prostě jiná a lidé nečekají fronty na ovoce a banány, ale na GeForce 8800 GT. Pokud se ale již GeForce 8800 GT usídlila ve vašem počítači a hledáte ideální chladič, v rozhodování vám určitě skvěle pomůže rozsáhlý test sedmi chladičů a referenčního chlazení pro tuto grafickou kartu, který zveřejnil server [H]Enthusiast.

Jednoslotový referenční chladič u GeForce 8800 GT není vůbec špatný a i při plném vytížení je stále relativně tichý. Při menším přetaktování k hranici 700 MHz u jádra už sice teplota stoupá k 90 stupňům, ale chladič vůbec nevydává zvuk „luxu“, jako tomu bylo u jiných výkonných grafických karet. Pokud ale holdujete pořádnému přetaktování nebo preferujete co nejtišší řešení, jistě hledáte ještě lepší chladič.

all.jpg

V testu soupeřily chladiče Revoltec Graphic Freezer Pro, Thermalright HR-03 GT, Thermaltake DuOrb, Zalman VF900, Zalman VF1000 LED, Zerotherm GX815 a Zerotherm HC92 CU 8800. Každému chladiči je věnována samostatná strana, kde jsou uvedeny veškeré detaily o rozměrech, kompatibilitě s dalšími kartami, obsahu balení, jak probíhala instalace a také osobní pocit redaktora co se týče hluku. Testovaná sestava obsahovala sice pomalejší procesor Intel Core 2 Duo E6300 s frekvencí 1,8 GHz, ale v tomto testu šlo především o teploty a měření hluku, takže výkon sestavy nehrál žádnou roli.

duorb.jpg

Chladiče byly otestovány na základních taktech 600 MHz v případě jádra a 900 MHz u pamětí a také v přetaktovaném stavu na frekvence 700 MHz u jádra a 1 000 MHz (2 000 MHz efektivně) v případě pamětí. Teploty byly měřené jak v klidovém stavu, tak při plném vytížení, o které se postaral program ATITool. Okolní teplota se pohybovala kolem 25 stupňů.

zerotherm.jpg

První obrázek s výsledky se týká teplot v klidovém stavu. Jak je vidět, pokud měl chladič dva režimy rychlosti ventilátoru (Low/High), byl otestován v obou režimech.

stock.jpg

V klidu si většina chladičů vedla velmi dobře a teploty v zatížení byly v průměru poloviční, než v případě referenčního chladiče. Další test byl proveden v přetaktovaném stavu.

oc.jpg

I v přetaktovaném stavu byly výsledky skvělé a polovina chladičů udržela teplotu jádra v zatížení pod 50 stupňů.

Jak moc jsou jednotlivé chladiče hlučné, lze vidět na tomto obrázku:

hluk.jpg

Absolutním vítězem testu se stal jak jinak než Thermalright HR-03 GT se 120mm ventilátorem (nutno dokoupit), který získal zlaté ocenění. Stříbrnou cenu si nejen za výkon, ale i za poměr cena/výkon odnesly společně chladiče Thermaltake DuOrb, Zalman VF-900 Cu a ZEROtherm HC92 Cu 8800.

hr03.jpg

Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB

Přístrojů s dotykovým displejem je na trhu stále víc a tato technologie, i když je se u multimediálních přehrávačů objevila nedávno, je zajisté hudbou budoucnosti. Mediálním průkopníkem v této oblasti je jistě iPhone (případně iPod touch), své zásluhy na velkém rozšíření mají i PocketPC s dotykovou obrazovkou a především technologie TouchFlo od společnosti HTC. Multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB a dotykovým displejem se rozhodli otestovat na serveru Digital Trends.

p2.jpg

Tento přehrávač vypadá podobně jako iPod Touch, ale po odtučňovací kůře. Pyšní se barevným 3" WQVGA displejem s rozlišením 480 × 272, takže poměr stran displeje je 16:9. To se hodí především při přehrávání filmů, která zvládá ve formátech VMW a MP4. Hudbu můžete poslouchat ve formátu MP3, WMA, OGG a AAC, obrázky pak jen v JPG. Zaposlouchat si můžete až 30 hodin na jedno nabití, při sledování filmů baterie vydrží přibližně pět hodin. Pokud vás omrzí vaše hudba, máte možnost přepnout na integrované FM rádio.

ipod_p2.jpg
Apple iPod Touch vs Samsung P2

Redaktor uvádí, že odezva dotykového ovládání je rychlá a svižná a přístroj je celkově rychlý a pohodlně ovladatelný. Vyzdvihnul především skvělou kvalitu zvuku a možnost pomocí Bluetooth připojit až dvoje sluchátka, což se jistě někdy hodí. Oproti iPod Touch zamrzí chybějící WiFi. Hmotnost Samsungu P2 4 GB je 85 g a u nás je k dispozici za cenu kolem pět a půl tisíce korun. K dostání je i 2GB a 8GB model.

samsungypp2.jpg

WiFi webkamera od OvisLink

Server techPowerUP! uvedl zajímavou recenzi bezdrátové webkamery AirLive WL-5460CAM od společnosti OvisLink. Tuto webkameru lze jednoduše připojit do stávající sítě ať už pomocí WiFi, nebo přes ethernetový port (100 Mbit/s).

cam.jpg

Senzor kamery má rozlišení 640 × 480, přičemž webkamera dokáže nahrávat video i v menších rozlišeních (160 × 112@30fps, 320 x 240@15fps, 640 x 480@10fps). Pro případné nahrávání zvuku je k dispozici i integrovaný mikrofon (mono). Kompresi videa lze nastavit v pěti různých stupních, uvnitř kamerky data zpracovává čip Infineon-ADMtek 5120, celkem má 32 MB RAM a flash paměť o kapacitě 4 MB. Používá operační systém Linux. Spotřeba nepřekročí 6 W, kameru je nutno napájet externím zdrojem.

connections_small.jpg

Kamera obsahuje i motorky pro otáčení, takže ji lze bez problému na dálku zaměřit tam, kam potřebujete. V balení naleznete samozřejmě potřebný software, který zvládá najednou obsluhovat až 18 těchto kamer.

Redaktor udělil této webkameře velmi dobré hodnocení 9,3 z 10 a ocenil především dobrou kvalitu obrazu (ukázka 320x240/640x480) a jednoduché nastavení. Jako mínus uvedl nepřítomnost automatického zaostřování a slabý výkon WiFi (2 dBi).

Diskuze (10) Další článek: IE7Pro 2.0: nová verze zlepšováku pro Internet Explorer

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,