Umělá inteligence | Strojové učení

Nvidia dokáže generovat profilové fotky neexistujících lidí. Ideální nástroj pro falešné profily na Facebooku

Nvidia předvedla další obdivuhodné využití umělé inteligence. Vyvinutý software dokáže generovat realistické fotky lidí, kteří neexistují. K aktuální prezentaci využila fotografie celebrit, stejně tak by šly použít třeba standardní profilové fotky z Facebooku a generovat falešné profily obsahující unikátní fotografie.

Nvidia využila techniku strojového učení GAN (general adversarial network), kdy proti sobě stojí dvě umělé inteligence, které na základě zdrojových dat vytváří stále se zlepšující obsah (PDF se studií). V tomto případě byly využity tisíce veřejných fotek celebrit, na kterých se AI učila, jak lidská tvář vypadá. A výsledné fotky tomu odpovídají, mezi reálnými fotografiemi například z filmových databází by se ztratily.

obrázek 1.png
Algoritmy začínají tvořit fotky v rozlišení 4 × 4 pixely. Postupným zdokonalováním se dostanou až na dobře použitelných 1 024 × 1 024

Obrázky jsou generovány od nejmenšího rozlišení jednotek pixelů a postupným učením a vylepšováním se rozměry dostaly až na 1024 × 1024 pixelů. To je pro webové použití naprosto dostačující. U mnoha fotek samozřejmě najdeme chyby, které odhalí uměle vytvořenou fotku, nicméně obrovské množství z nich je od reálných fotek k nerozeznání.

Jedním z použití tak mohou být zmíněné falešné profily na sociálních sítích, které jsou výhodnou komoditou, s níž se čile obchoduje. Pro příklad nemusíme chodit daleko, i tuzemští politici si zvyšují počty svých fanoušků touto metodou. Prozatím jsou však umělé profily snadno odhalitelné třeba díky cizí fotce - často jsou používány například fotografie z amerických univerzit.

Diskuze (5) Další článek: Pozor na pendreky: Černá lékořice může způsobit problémy se srdcem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,