NSA v krizi. Senátoři se nedohodli na prodloužení Patriot Act

Senátoři se ani na poslední chvíli nedohodli na prodloužení platnosti několika článků Patriot Act. FBI a NSA musely počínaje dnešním dnem ukončit některé masové odposlouchávací programy.

Americký Senát se ani v nedělním večerním hlasování neshodl na prodloužení platnosti některých článků v legislativě Patriot Act, která umožňuje NSA velmi široké sledování Američanů. Jelikož nejednotná horní komora již dříve neschválila ani novelu Patriot Act jménem Freedom Act, znamená to, že počínaje dneškem ztratily agentury NSA a FBI možnost na základě těchto legislativ například sbírat metadata o telefonních hovorech Američanů, ale také začít některá nová vyšetřování.

NSA již dříve varovala, že pokud o tyto schopnosti přijde třeba jen na jediný den, v praxi bude odstávka mnohem delší, bezpečnostní agentura totiž musela zastavit množství počítačových systémů a jejich opětovný start potrvá určitý čas.

Sídlo Národní bezpečnostní agentury poblíž Washingtonu

Nyní se předpokládá, že Senát na druhý pokus schválí Freedom Act, který je sice mnohem mírnější než Patriot Act, nicméně i ten umožňuje hromadný sběr údajů o hovorech (kdo, kdy a komu telefonuje). Freedom Act nicméně obsahuje více kontrolních mechanizmů, aby nedocházelo ke zneužívání.

Americká politická scéna je po aféře okolo Edwarda Snowdena rozpolcená na tři tábory. Zatímco konzervativní kongresmani si přáli zachování a prodloužení Patriot Actu, který přijala Bushova administrativa po událostech z 11.9. 2001, ostatní chtějí prosadit mírnější reformu Freedom Act. Pak je tu ale i skupina liberálů, podle kterých je masové odposlouchávání Američanů nepřijatelné a staví se tak proti oběma legislativám.

333110292
Jedním z nejhlasitějších odpůrců Patriot Act i Freedom Act je republikánský senátor Paul Rand, který nedávno oznámil svoji kandidaturu na prezidenta a situace okolo NSA je jedním z jeho témat.

NSA a FBI samozřejmě mohou získávat informace i nyní (stejně jak toho byly schopny před 11. zářím 2001), budou to mít ale mnohem složitější. Kritici situace v Senátu tedy varují, že by aktuálního oslabení Národní bezpečnostní agentury mohly využít nepřátele a zaútočit. Od 11. září k tomu údajně nebyla lepší příležitost.

Dočasná legislativa

Patriot Act je velmi rozsáhlý balík zákonů, na jehož základě bylo zřízeno i několik nových institucí. Některé kontroverzní články, které umožňují široké sledování veřejnosti a bianco šeky na sledování libovolných osob však měly vždy jen krátkodobou platnost na několik let.

Na začátku století se jednoduše očekávalo, že válka proti teroru potrvá jen několik málo let a poté již nebudou kontroverzní části potřeba. Realita je ale naprosto opačná, a tak kongresmani postupně prodlužovali platnost některých článků vždy na několik dalších let.

K poslednímu prodloužení došlo v roce 2011 a předpokládalo se, že k dalšímu už opravdu nedojde, kontroverzní články totiž nahradí jejich reforma v rámci Freedom Act. Zákonodárci tedy věděli roky dopředu, k čemu letos na přelomu května a června dojde a z kauzy se tak stalo silné politikum až do poslední chvíle, kdy oba tábory tvrdého a měkkého přístupu k odposlechům chtěli získat převahu.

Diskuze (11) Další článek: Začíná Computex, všechno bude chytré

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,