NetLimiter: Omezení rychlosti aplikací v třetí verzi

Přestože FUP již nějaký čas není standardním omezením při připojení uživatelů k internetu, najdou se stále situace, kdy je dobré mít pod kontrolou rychlost pohybu dat mezi počítačem a internetem.

NetLimiter je aplikace nabízená již od verze 2 i pod licencí freeware, přestože se značnými omezeními vůči svým komerčním a pokročilejším bratříčkům. Program se mezitím posunul již k verzi třetí, i když stále ne v konečné podobě. Pokročilá beta je však plně funkční a lze ji užívat bez omezení po dobu 60 dnů ve své nejpokročilejší mutaci Pro. NetLimiter 3 přichází především s opravami chyb starších verzí a je plně kompatibilní s novými Windows 7.

Nastavitelné prostředí

Hlavní okno programu nabízí na úvod přehledné a jednoduché prostředí, které je pro rychlejší přístup a funkčnost rozdělené na několik podoken. Tím nejdůležitějším je část zobrazující aktuálně běžící aplikace a jejich komunikaci s okolím, které představuje internet. Monitorování spojení po vnitřní i vnější síti se omezuje na údaj o downloadu i uploadu ve vybraných jednotkách.

sshot-1.png 
Rozložení podoken i vzhled lze upravit.

Dále se v nativním rozložení NetLimiteru nachází podokno s grafickým ztvárněním vytíženosti sítě a podokno s detailními informacemi o zvolené aplikaci a jejím nastavením v programu. Zobrazování podoken si v závislosti na vlastních potřebách může nastavit sám uživatel, stejně jako má možnost lehce změnit vzhled prostředí výběrem jednoho ze tří nabízených skinů.

sshot-2.png 
Měření rychlosti i statistika.

Omezení

Hlavní funkcí, která vyplývá i z názvu produktu, je omezení rychlosti připojení. To můžete udělat několika způsoby a taky s různými doplňkovými podmínkami. Nejjednodušší a nejrychlejší je kliknutí ihned v základním oknu na konkrétní aplikaci a vybraný směr komunikace. Zobrazí se jednoduché okénko, v němž lehce vyplníte číslem rychlost podle zvolené jednotky.

sshot-3.png 
Prosté okno pro nastavení limitu.

Další a komplexnější možností je použití malého průvodce, v němž je na úvod možný výběr mezi limitováním a zakázáním spojení, které je provedeno pomocí jednoduchého firewallu obsaženého v NetLimiteru. Kromě nastavení maximální možné rychlosti pro upload i download je možné určit i čas, kdy k aktivaci a deaktivaci nastavení má dojít. Nabízí se tak omezení P2P stahování během večerní špičky a uvolnění během noci, kdy počítač či linku nikdo nepoužívá.

sshot-4.png sshot-4a.png
Nastavení více vlastností pro konkrétní aplikaci.

Je třeba platit

Kromě již zmíněného firewallu naleznete v programu ještě dvě menší funkce navíc. Tou první je připojení na vzdálený počítač, kde lze samozřejmě rovněž limitovat připojení aplikací k internetu. Druhou je zaznamenávání statistiky komunikace, která vám pomůže nejen při vyhodnocování vytíženosti připojení jednotlivými aplikacemi, ale také při určování případných hrozeb ze strany zákeřného softwaru.

sshot-5.png 
Vzdálený přístup.

Pokud chcete používat NetLimiter zdarma, musíte se spokojit s jeho nejzákladnějšími dovednostmi, které by šlo označit za pouhé monitorování komunikace. Chcete-li alespoň limitovat rychlost, musíte sáhnout po pokročilejší verzi a rovněž i do peněženky. Je-li vaším požadavkem využívat vše, co bylo v článku uvedeno, je třeba zakoupit nejdražší verzi Pro.

stáhnout program NetLimiter 3 beta 9 Licence: shareware, 4,2 MB
Autor: Locktime Software s.r.o.
Web programu: www.netlimiter.com


fsc.jpg

Diskuze (6) Další článek: KDE 4.3.4: prosincová verze s několika opravami

Témata článku: , , , , , , , , , , ,