Google | Právo | Evropská unie

Nekonečný spor Evropy s Googlem brzy skončí. Firma může dostat astronomickou pokutu, anebo to celé vyšumí

  • Evropa vyšetřuje Google už dlouhých sedm let
  • Zpočátku se nelíbil vyhledávač, pak reklama a Android
  • Vadí ale Android a Google i samotným Evropanům?

Už to tak trochu zní jako déjà vu a stále dokola omílaná písnička, nicméně profesor ekonomie Tommaso Valletti, který aktuálně zastává post šéfekonoma pro hospodářskou soutěž při Evropské komisi, se nechal včera slyšet, že bruselský byrokratický motor během několika příštích měsíců uzavře antimonopolní vyšetřování Googlu.

Možná si ještě mlhavě vzpomínáte na jeho počátky, táhne se totiž už neskutečně dlouhou dobu od podzimu roku 2010. A přestože se zpočátku zdálo, že bude relativně krátké a bude se týkat pouze vyhledávače, v průběhu let se nafouklo do obřích rozměrů, takže dnes EU vyšetřuje Google vedle vyhledávače také pro jeho webovou reklamu a mobilní Android.

Všechny tři spory by ale mohly snad do konce léta definitivně utichnout.

Ačkoliv se spor táhne nebývale dlouhou dobu – vždyť už předchozí složení EK slibovalo, že se s Googlem dohodne, stále může dopadnout pro amerického internetového hegemona poměrně dobře.

EK nakonec může vyžadovat jen relativně malé ústupky, které Google už v minulosti provedl. V případě vyhledávače by se tedy jednalo o označování všemožných chytrých boxů Googlu ve výsledcích za reklamu.

Patří sem třeba výsledky z jeho vlastního srovnávače cen a dalších widgety, které vadí ostatním webovým službám, které mají pocit, že Google zvýhodňuje svoje vlastní dílčí služby na úkor ostatních.

Větším zásahem by nicméně mohl být požadavek, aby Google tyto boxy odstranil, anebo umožnil konkurenčním službám prezentovat jejich vlastní výsledky ve stejné kvalitě.

Mnohem zajímavější ale mohou být dopady na Androidu, kde by se mohla Evropa inspirovat v Rusku. I tamní úřady totiž vedly s Googlem spor, protože se jim nelíbil jeho výchozí vyhledávač na mobilech s tím, že prý firma údajně tlačila na operátory a výrobce, aby na telefony neinstalovaly konkurenční vyhledávače včele s ruským Yandexem.

Zde by spor tedy mohl dopadnout třeba tak, že by si uživatel při první instalaci telefon zvolil, jestli se má používat Google, anebo případně něco jiného. Tento přístup tak trochu připomíná nechvalně známý ballot screen, který si svého času v EU prosadila norská Opera. Ballot screen sloužil na nových počítačích k výběru výchozího webového prohlížeče na Windows, uživatele leda otravoval a brzy naštěstí zmizel.

Lze předpokládat, že v případě Androidu by to dopadlo podobně, tamní vyhledávač Googlu je totiž přeci jen v poněkud odlišné situaci. Dnes je již poměrně prorostlý do systému, nabízí hlasovou asistenci, a tak vlastně ani nemá dostatečně kvalitní konkurenci, které by snad mohl kvůli svému monopolnímu postavení ubližovat. Jako jediný potenciální multiplatformní soupeř se nabízí pouze Bing a jeho Cortana. Ty však mohou Googlu konkurovat pouze v anglické lokalizaci.

No dobrá, to jsou tedy možné technické proměny služeb Googlu (opravdu na to potřebovali úřednici neskutečných sedm let?), ale pak je tu ještě poměrně reálná šance, že Google slízne i nějakou tu pokutu.

A mohla by být opravdu vysoká, EU ji totiž podle manuálu Pokuty za porušení práva hospodářské soutěže vyměřuje podle příjmů společnosti v oblasti, kde došlo k rozporu s evropskou legislativou.

Pokud je však Google vyšetřovaný v oblasti internetové reklamy, vyhledávače a Androidu, což jsou pilíře jeho podnikání, a tedy z nich putují největší příjmy do podnikové kasy, případný desátek, který by mohl Google zaplatit, by se po přepočtu mohl pohybovat až okolo 80 miliard korun!

Diskuze (12) Další článek: Lepší displej, vnitřnosti i výdrž: HP vylepšilo svůj hybridní tablet Spectre X2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,