Nejen do lavice: test deseti notebooků

Levné notebooky mají konečně kvalitní výbavu, dobrou výdrž na baterie a široké možnosti použití.

Nedejte se zmást jejich zdánlivou podobností, abychom vám pomohli ve výběru, otestovali a srovnali jsme rovnou desítku modelů.

Možná vás to překvapí, ale notebooků se prodává více než stolních počítačů (sestav). Jejich obliba rok od roku roste i díky klesajícím cenám, které posunuly do dostupného finančního pásma plnohodnotně vybavené modely. V aktuálním testu jsme se zaměřili na levnější kategorii notebooků a cenový limit určili na přibližně 25 000 Kč. Některé z nich ale od té doby, co test vyšel v papírové podobě v časopisu Computer, podražily.

Napříč výrobci se nám sešly vskutku různorodé stroje, které zastupují snad všechny myslitelné kombinace výbavy a vlastností. Hezkým překvapením je i pokles cen malých 12" notebooků, které test značně oživily. Ještě před rokem by bylo něco takového nemyslitelné.

Nejlepší užitná hodnota

Pokud se vám náš stanovený limit pořád zdá vysoký, tak byste měli vědět, že nebyl stanoven úplně bez rozmyslu. Mobilní počítač v této cenové hladině totiž netrpí silnými kompromisy levnějších variant. Má rovnou dostatečně velkou operační paměť, rychlý a velký pevný disk spolu s moderním procesorem.

Obsahuje také všechnu potřebnou komunikační výbavu. Celkově lze většinu notebooků z testu považovat za skutečně plnohodnotné notebooky bez bolestivých kompromisů, což nelze říct o těch s cenou do dvaceti tisíc.

Téměř všechny notebooky byly vybavené moderním dvoujádrovým procesorem a naopak většina obsahovala pouze integrovanou grafiku. Základní dedikované grafické adaptéry sice nejsou také žádné velké terno, ale pro hry (alespoň ty starší) jsou i tak mnohem lepší. Právě výkon grafiky se ukazuje být zlomovým parametrem mezi levnými a dražšími notebooky, protože ostatní výbava testovaných modelů byla většinou bez kompromisů.

Téměř kompletní

Do testu jsme zařadili téměř všechny důležité značky a výrobce na našem trhu. Výjimku způsobilo Lenovo a jejich načasování výměny produktových řad. Do cenového limitu totiž spadají modely řady Lenovo 3000, které byly v době testu nahrazovány novou generací, a testování staršího modelu by nemělo význam – notebook by si již nebylo možné pořídit. Nové však ještě nebyly dostupné, a proto jsme tentokrát bohužel bez jedné z důležitých značek, o které si jistě napíšeme v recenzi hned, jak to jen bude možné.

Přirozeně nejsilnější stránkou notebooku je nepochybně jednoduchá přenositelnost a možnost použití takřka kdekoli. I když neplánujete s notebookem chodit všude a vždy, tak jej lze bez problémů používat jako přenosný počítač. A to platí i v případě, že putuje pouze mezi stoly – například domova a koleje. Když však objevíte kouzlo použití notebooku na cestách nebo ve škole, zřejmě dříve nebo později zakotvíte u menších a mobilnějších modelů, které jsou v testu hned tři.

Notebook se vyplatí i proti stolní počítačové sestavě. Obdobná konfigurace nevzhledné hranaté skříně s kupou kabelů vyjde maximálně o 10 % levněji. Především, když do výčtu zařadíte i komponenty jako Bluetooth nebo Wi-Fi modul. U stolního počítače sice máte mnohem lepší rozšiřitelnost, tu však nevyužívá téměř nikdo, i když o této alternativě při koupi uvažuje. Pokud nemáte zvláštní důvod vyžadovat skutečně špičkový výkon pro hry nebo jiné náročné aplikace, pak nákup stolního počítače téměř postrádá smysl. Velké LCD a klávesnici s myší jednoduše připojíte i k notebooku.

Všechny notebooky podrobně testujeme v mnoha kategoriích a většinu závěrů a hodnocení najdete ve velké výsledkové tabulce. Ta se tradičně dělí na kategorie, které mají různý vliv na celkový výsledek. Vaše osobní preference můžou být jiné, než naše nastavení a proto sledujte i částkové výsledky a vybírejte například dle výdrže, když ji považujete za nejdůležitější parametr.

Detaily jsou podstatné

Ačkoli se různé notebooky mohou zdát na první pohled velmi podobné, jejich odlišnosti jsou často poměrně zásadní. Například i takové drobnosti jako volný slot na rozšíření paměti, nebo kvalita zvukového výstupu, mohou rozhodovat. Zajímavou vlastností může být i konfigurovatelnost (Dell, notebooky VBI), která vám umožní větší míru přizpůsobení.

Někteří výrobci rovněž zvyšují hodnotu pomocí příslušenství v podobě brašen nebo notebookových myší. U levného notebooku mohou být i tyto drobnosti poměrně zajímavým bonusem. Nepřehlížejte ani druh nabízeného servisu a jeho podmínky, nejlepší zázemí tradičně nabízejí produkty renomovaných značek. Až už si vyberete jakýkoli notebook, nezapomeňte na jeho ochranu v podobě specializovaných brašen (Computer 9/07) nebo batohů (Computer 17/07).

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,