Sociální sítě | YouTube | Hudba, filmy, seriály

Negativní emoce nechceme. YouTube nebude zobrazovat počty diváků, kterým se video nelíbí

Videa na portále YouTube lze hodnotit dvěma způsoby: palcem nahoru („To se mi líbí“), nebo palcem dolů („To se mi nelíbí“). Počty kladných a záporných hodnocení jsou pak zobrazovány v prostoru pod videem. Blog YouTube ve středu informoval o zásadní změně v tomto směru.

V úvodu článku nazvaného „Aktualizace dislajků na YouTube“ provozovatel informuje, že počet udělených To se mi nelíbí bude v rámci celého YouTube soukromý, nicméně tlačítko s palcem směřujícím dolů zůstane zachováno. Primárně jde o reakci na zneužívání této funkce některými uživateli. Změna bude aplikována postupně v následujících dnech.

Kolika lidem se to nelíbí?

Obecně platí, že diváci využívají tlačítko To se mi nelíbí k tomu, aby hodnotili kvalitu obsahu konkrétního videa. Tvůrci mohou takovou zpětnou vazbu využít k hodnocení vlastního obsahu a k tomu, aby zjistili, jak jej mohou zlepšit. Objevil se však trend, kdy někteří využívají tuto možnost k jiným účelům.

Někteří diváci udělují negativní hodnocení jen proto, že se jim nelíbí autor videa, jiní zase vedou „útoky palcem dolů“ pouze proto, aby bez konkrétního důvodu zvýšili jejich počet. Zejména druhý jmenovaný důvod může tvůrce poškodit a leckdy i demotivovat.

Největší video portál proto začal na začátku tohoto roku s tlačítkem pro vyjádření negativního hodnocení experimentovat. Cílem bylo zjistit, zda a jak mohou případné změny pomoci lépe chránit tvůrce obsahu před obtěžováním a omezit útoky, kdy se lidé záměrně snažili poškodit kredit videa hromadným „dislajkováním“.

V rámci tohoto experimentu mohli diváci stále vidět a používat tlačítko To se mi nelíbí. Když však neviděli počet, ukázalo se jako méně pravděpodobné, že budou mít tendence uměle navyšovat zobrazované číslo. Stručně řečeno – data z experimentu ukázala snížení počtu negativních hodnocení.

Počty negativních hlasů už neuvidíte

Provozovatel tak reaguje zejména na stížnosti menších tvůrců a těch, kteří teprve začínají, jež se často nespravedlivě stávali terčem hromadného udílení palců dolů. Experiment potvrdil, že k tomuto chování skutečně dochází ve větší míře na menších kanálech.

Na základě zjištěných skutečností budou nově počty nesouhlasných reakcí v rámci YouTube soukromé, ale tlačítko To se mi nelíbí nezmizí. Informace o počtu negativních reakcí budou mít tvůrci obsahu nadále k dispozici v rámci YouTube Studia spolu s dalšími stávajícími metrikami.

„Chceme vytvořit inkluzivní a respektující prostředí, kde mají tvůrci možnost uspět a cítit se bezpečně, aby se mohli vyjádřit. Toto je jen jeden z mnoha kroků, které podnikáme, abychom tvůrce nadále chránili před obtěžováním. Naše práce není u konce a budeme zde i nadále pokračovat,“ uvádí blog YouTube.

Dá se říci, že provozovatel ponecháním tlačítka naplnil pořekadlo o nažraném vlku a celé koze. Změna vyvolala bouřlivé reakce – například web Android Police o ní informoval článkem s poněkud sarkastickým titulkem „YouTube potvrzuje, že každý, kdo používá negativní hlasy, je jen blbec, proto skrývá veřejné zobrazení“.

Diskuze (40) Další článek: Jak předat data, když zemřete. Apple vyřešil přístup k iCloudu pro pozůstalé

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,