Mobilní Ivy Bridge: pro notebooky i ultrabooky

Po úniku přehledu desktopových čipů pro rok 2012 jsou k dispozici i modely pro mobilní segment, který bude příští rok ve znamení tenkých ultrabooků.

Na začátku týdne jsme vám v podrobnějším článku představili nové desktopové modely procesorů Intel pro rok 2012, které jsou založeny nejen na nové architektuře Ivy Bridge, která je vylepšením současné Sandy Bridge, ale jsou především vyráběny pokročilou 22nm technologií.

Spolu s novým 3D Tri-Gate tranzistory to znamená především nižší spotřebu, i přes větší počet použitých tranzistorů.

Intelu ale předčasně unikl i přehled mobilních modelů, které jsou určeny všude tam, kde je žádoucí nízká spotřeba nebo malá velikost. První obrázky přinesl server VR-Zone.

Standardní a výkonné modely

Pro klasické notebooky a také pro různé druhy počítačů „vše v jednom“ a podobně, mezi které pochopitelně patří i iMac od Applu, jsou určeny nové procesory s nízkým TDP - 35 W, 45 W a 55 W.

ivybridgem.jpg 

Intel zjednodušil rozdělení nabídky svých mobilních procesorů, k dispozici jsou tak pouze velmi úsporné „Ultra“ verze a standardní modely s označením „M“ na konci, s přidáním „Q“ lze snadno rozpoznat čtyřjádrový čip a „X“ patří pro nejvýkonnější model. Tím je nový Intel Core i7-3920XM, který pracuje na frekvenci 2,9 GHz a v případě potřeby dokáže s technologií Turbo Boost 2.0 přetaktovat jedno jádro až na frekvenci 3,8 GHz. Je to zatím jediný model s TDP 55 W, zbývající dva čtyřjádrové procesory Core i7-3820QM (2,7 GHz, Turbo až 3,7 GHz) a Core i7-3720QM (2,6 GHz, Turbo až 3,6 GHz) mají TDP 45 W.

ivybridgem_3.jpg 

Jediným dvoujádrovým Core i7 je zatím 3520M s frekvencí 2,9 GHz (Turbo 3,6 GHz), které je se stejným TDP 35 W následováno modely Core i5-3360M s frekvencí 2,8 GHz (Turbo 3,5 GHz) a Core i5-3320M (2,6 GHz, maximální Turbo Boost 3,3 GHz).

Stejně jako u současných mobilních Sandy Bridge procesorů, i v tomto případě jsou všechny mobilní čipy vybaveny výkonnější variantou nového grafického čipu Intel HD 4000, která by měla obsahovat 16 EU. Základní frekvence je u všech standardních modelů stejná – 650 MHz, ale i grafika se stejně jako procesorová jádra dokáže při zátěži přetaktovat a maximální frekvence je pak v rozmezí 1 200 až 1 300 MHz dle modelu.

ivybridgem_2.jpg 

Nový grafický čip také poprvé podporuje tři připojené monitory současně, takže se jistě jedná o splněný sen mnoha příznivců velkého počtu monitorů napojených do notebooku, mezi které patří i David Polesný.

Ultra nízká spotřeba a TDP pouze 17 W

Druhou kategorií mobilních čipů Ivy Bridge jsou modely Ultra, které mají TDP pouze 17 W a v označení ukrývají písmeno „U“. Jedná se zatím pouze o procesory Core i7-3667U s frekvencí 2 GHz a Turbem až do frekvence 3,2 GHz, nebo Core i5-3427U s frekvencí 1,8 GHz a maximální frekvencí při režimu Turbo 2,8 GHz. Oba modely jsou dvoujádrové a podporují HyperThreading, stejně jako standardní verze.

ivybridgem_5.jpg 

Na stejném kusu křemíku jako ostatní části čipu se i zde nachází grafický čip Intel HD 4000, který je ale u těchto úsporných čipů s nižší frekvencí. Základní frekvence činí pouze 350 MHz, což je přibližně polovina oproti standardním verzím, při přetaktování ale stoupne až na 1 150 MHz, což je podobně jako u modelů s vyšším TDP.

ivybridgem_4.jpg 

Nasazení těchto úsporných procesorů lze očekávat především v případě ultrabooků, které by tak měly nabídnout dlouhou výdrž, možná i přes osm hodin. Pro tyto čipy budou určeny „Chief River“ čipsety UM77, pro standardní modely pak QS77, QM77, HM77, HM76 a HM75, které se na trh dostanou spolu s procesory v dubnu či květnu.

ivybridgem_1.jpg 

Nižší a levnější verze postrádají některé technologie, jako například nativní podpora rychlého rozhraní USB 3.0 nebo funkce RAID.

V noteboocích a ultraboocích příští rok

Jak jsme vás již dříve informovali, v lednu by se na CESu mělo objevit kolem 50 ultrabooků, zda se však bude jednat o modely s těmito novým 22nm procesory, zatím nebylo potvrzeno. Intel by ale měl na CESu Ivy Bridge platformu oficiálně představit, takže lze očekávat i takové notebooky a ultrabooky, které se ale na trhu bohužel objeví až koncem prvního čtvrtletí roku 2012.

ultrabook-features-Ivy-bridge.jpg 

Nativní podpora USB 3.0, tři displeje současně i přes integrovaný grafický čip (HDMI, Displayport), vysoký výkon a nízká spotřeba, to jsou hlavní taháky nových mobilních čipů s architekturou Ivy Bridge.

ultrabook-features-2.jpg 

Pokud ale toužíte po velmi výkonném ultrabooku se čtyřjádrovým procesorem, zatím není jasné, zda se dočkáte. TDP 35 W má zatím pouze dvoujádrový procesor Core i7-3520M, čtyřjádrové mají 45 W, což asi nebude tak jednoduché v tenkém těle a s minimálním prostorem uchladit. Pokud se ale tak nestane u této generace, mělo by se tak určitě stát už při té další, která bude založena na zcela nové architektuře Haswell.

Diskuze (3) Další článek: Na trhu se možná objeví i konvertibilní ultrabooky s dotykovým displejem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,