PR články

Mobil jako peněženka: Myslete na základní pravidla bezpečnosti

Věděli jste, že zhruba pětina Čechů platí pravidelně mobilem? A není divu. Je to praktické, rychlé, nemusíte nikde lovit platební kartu a zadávat PIN kód při každé vyšší částce. Ne vždy je ale placení přes telefon bezpečné. Co je důležité si pohlídat a čemu se vyhnout úplně?

3 písmenka, která změnila platební svět: NFC

K červenci roku 2011 se datuje vůbec první bezkontaktní platba v České republice. Ta byla tehdy provedena mobilem a speciální aplikací, která se nahrála na SIM kartu. Následoval však rychlý nástup bezkontaktních platebních karet, které v roce 2013 doplnily platební nálepky. A nyní už můžeme platit i přes chytrý telefon či hodinky. To vše i díky NFC technologii, která umožňuje bezpečnou a rychlou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm.

Nákup tak můžete zaplatit pouhým přiložením mobilního telefonu k platebnímu terminálu. Nemusíte se bát, že by někdo tuto technologii zneužil: Třeba tím, že by rychle přiložil platební terminál k vašemu telefonu a strhnul si tak libovolnou částku. Platba musí být vždy ověřena buď kódem, otiskem prstu nebo vaším obličejem, respektive jeho rozpoznáním.

Finance pod palcem díky mobilní aplikaci

Zároveň internetové bankovnictví pomalu, ale jistě nahrazuje jeho mobilní podoba. V současnosti používá mobilní bankovnictví zhruba 70 % Čechů. Důvody jsou zřejmé: Mobil máte vždy při ruce, přihlášení vám zabere vteřinu a najdete v něm všechny potřebné informace přehledně a na jednom místě.

obr11.jpg
Kde jsou ty časy, kdy se mobilní telefon opravdu používal jen k telefonování. Dnes mnoha z nás slouží i jako peněženka.

Bez dvojitého ověření už nedáte ani ťuk

Dříve stačilo k platbě přes internet například opsat číslo platební karty a zadat SMS kód. Nicméně 14. září 2019 vešla v platnost nová evropská směrnice a od té doby musí české banky při platbách od svých klientů požadovat minimálně dva různé způsoby ověření.

Chcete-li nyní zaplatit objednávku kartou přes internet, musíte zadat platební údaje a například potvrdit platbu v mobilní aplikaci, do které se přihlásíte pomocí hesla, otisku prstu nebo obličeje. Tímto způsobem chce Česká národní banka předejít zneužití platebních údajů.

Internetové bankovnictví versus veřejná wi-fi

Ať už chcete jen zkontrolovat stav svého účtu, nebo provést platbu, dávejte si pozor, kde se do svého internetového bankovnictví přihlašujete. Veřejně dostupné wi-fi nejsou zabezpečené a informace, které na internetu zadáte, se tak mohou dostat do rukou komukoliv. Raději se tedy přihlaste přes mobilní data nebo s platbou počkejte na domácí připojení Ani to sice velmi často není perfektně chráněné, ale stále je to větší jistota než veřejná síť, o které nevíte vůbec nic.

Ostražití buďte i při platbách přes internet. Upřednostňujte e-shopy, které vás přesměrují na zabezpečenou platební bránu. Známkou bezpečného prohlížeče je také symbol zámku v jeho levém horním rohu. Jedná se o SSL certifikát, který potvrzuje, že doména skutečně patří danému webu.

obr2.jpg
Přes veřejnou wi-fi se nepřipojujte do mobilního bankovnictví a nezadávejte žádná hesla. Nikdy totiž nevíte, jak moc (ne)bezpečná je.

Jaká jsou bezpečnostní „must have“ při platbách mobilem?

  1. V nastavení svého internetového bankovnictví si zadejte limit pro platby přes internet a bezhotovostní platby.

  2. Obecně se také odporučuje na běžném účtu nechávat „jen“ peníze pro běžný provoz a fungování. A všechny ostatní úspory „uklidit“ na spořicí účet. Tam se vám navíc i zúročí.

  3. Pokud platíte přes internet a zadáváte do e-shopu své platební údaje, nikdy je neukládejte.

  4. Mějte vždy při ruce telefonní číslo na vaši banku v případě, že by vám byl odcizen telefon nebo platební karta či nálepka.

  5. Do mobilní aplikace si zadejte jiný PIN kód, než jaký máte do svého telefonu.

  6. Pravidelně aktualizujte svou mobilní aplikaci a operační systém mobilu, zvyšujete tím jejich bezpečnost. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že pravidelnými aktualizacemi telefonu uděláte pro jeho zabezpečení více než instalací mobilního antiviru.

Ač jsou při platbě mobilem nebo pomocí virtuální platební karty peníze „neviditelné“, chovejte se k nim stejně jako k jejich fyzické variantě. Ostatně, nejspíš byste bankovky také nedali z ruky v obchodě, který na vás nepůsobí důvěryhodně. V online prostředí to ale velmi často uděláme…

Další článek: Intel chystá 7nm architekturu „Meteor Lake“. Bude soupeřit s 5nm čipy od AMD

Témata článku: