MintBox: miniaturní počítač s Linuxem

Malý počítač MintBox byl vyvíjen a přizpůsoben pro Linux, nabízí bohatou výbavu a slušný výkon hybridních APU od AMD.

Na Živě.cz jsme vám v minulosti představili dva miniaturní počítače od společnosti CompuLab, konkrétně Trim Slice s platformou Nvidia Tegra 2 a fit-PC3 s platformou AMD Fusion.

A právě druhou platformu si vybrali vývojáři pro nový miniaturní počítač MintBox, který byl vyvíjen pro perfektní kompatibilitu s Linuxovou distribucí Mint. Je ale samozřejmě kompatibilní i s dalšími, protože Mint je velice blízký například Ubuntu.

MintBox Basic a Pro s dvoujádrovými APU

MintBox je založen na klasické platformě x86, konkrétně na dvoujádrovém hybridním čipu APU od AMD. K dispozici jsou dvě verze, které se liší výkonem i výbavou.

0.png
Modely Basic a Pro se liší výkonem i tvarem šasi (Zdroj: Compulab)

MintBox basic má dvoujádrové APU AMD G-T40N na frekvenci 1 GHz s integrovaným grafickým čipem Radeon HD 6290. TDP tohoto čipu je 9 W. V základu jsou 4 GB operační paměti DDR3 (dva 2GB moduly), 250GB pevný disk s předinstalovaným operačním systémem Linux Mint, WiFI a Bluetooth.

13.png
Oba modely v plné parádě (Zdroj: Linux Mint blog)

Lepší verze s označením MintBox Pro má dvoujádrové APU AMD G-T56N s frekvencí 1,65 GHz a integrovaným grafickým čipem Radeon HD 6320 s celkovým TDP 18 W. Operační paměť je u této verze rovnou 8 GB, pevný disk s kapacitou 250 GB je ale stejný.

Porty USB 3.0 a dvojice digitálních výstupů

Vzhledem ke spotřebě mají obě verze mírně odlišný design, výkonnější model má žebrování pro lepší chlazení, zatímco nižší verze má zcela plochý povrch.

Oproti levným miniaturním počítačům s platformou ARM ale tyto počítače nabízí velmi slušnou výbavu, za kterou by se nemusel stydět i nějaký desktopový počítač.

1.png 2.png

Oba modely mají na přední straně čtyři USB porty ve verzi 2.0, na zadní straně lze však nalézt dvojici rychlých portů USB 3.0 a další dva USB 2.0. Pokud potřebujete připojit externí disky můžete také snadno a rychle přes dva porty eSATA. Nutno podotknout, že interní pevný disk lze vyměnit za jakýkoli jiný v 2,5palcové velikosti, samozřejmě to může být i rychlé SSD. Vyměnit lze i operační paměť.

7.png
MintBox má celkem osm portů USB, dva z nich jsou ve verzi USB 3.0 (Zdroj: Linux Mint blog)

Pro připojení do sítě lze využít gigabitový ethernet, zmíněnou WiFi 802.11n se dvěma anténami a částečně i Bluetooth.

Externí monitory lze přes digitální výstupy připojit rovnou dva – přes HDMI a Displayport (obojí lze přes adaptér změnit na jiný). Zvuk je možné řešit digitálně (osmikanálový) nebo analogově (pouze stereo). Pro další případy kutilů je k dispozici i mini sériový port.

  • Procesor: dvoujádrové AMD G Series T40N (1 GHz) nebo T56N (1,65 GHz)
  • Grafický čip: AMD Radeon HD 6250 nebo 6310 v procesoru
  • Operační paměť: 4/8 GB DDR3
  • Pevný disk: 250 GB (2,5" pozice)
  • Výbava: WiFi, Bluetooth, Ethernet, 6 × USB 2.0, 2 × USB 3.0, 2 × eSATA, HDMI, Displayport, RS232
  • Rozměry (Pro): 16 (19) × 16 × 2,5 (4) cm
  • Cena: 476 dolarů (Basic), 549 dolarů (Pro), Linux Mint

Cena slušného notebooku

MintBox je v oblasti miniaturních počítačů velmi zajímavým a dobře vybaveným modelem, který jistě zvládne i náročné věci. O výrobu se stará společnost Compulab, na oficiálních stránkách si můžete model Basic nebo Pro objednat, ale ceny jsou poměrně vysoké.

Základní model Basic je v prodeji za 476 dolarů (přibližně 11 000 Kč s DPH) a výkonnější model Pro pak za 549 dolarů, tedy přibližně 12 500 Kč. To už je cena základních a poměrně dobře vybavených notebooků, které kromě podobného výkonu a výbavy nabízí také baterii a displej.

  5.png 6.png
K MintBoxu můžete připojit dva monitory přes digitální výstupy (Zdroj: Linux Mint blog)

Vývojáři na svém blogu uvádí i další podrobnosti, například možnost připevnění pomocí VESA, spotřebu (8 až 17 W u Basic modelu, 9 až 27 W u Pro verze) a plynulé přehrávání HD filmů s ovladači od AMD.

Kvůli použitém operačnímu systému a poměrně vysoké ceně nelze očekávat, že o tento počítač bude mít zájem běžný uživatel, ale to rozhodně není cílová skupina. Případným vývojářům a kutilům nabízí díky slušné výbavě dostatek možností pro různé druhy využití, které díky podpoře nových technologií můžou být i náročnějšího charakteru.

 

Diskuze (45) Další článek: RaMMon: Veškeré informace o operační paměti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,