Meta: chytré brýle pro skutečně rozšířenou realitu

Pokročilé chytré brýle Meta mají průhledné displeje i senzor pro měření vzdálenosti. Chcete vidět stejně jako Tony Stark z Iron Mana?
Kapitoly článku

Minulý rok Google představil nový projekt Glass, což je obdoba chytrých brýlí na hlavě, které jsou spojené s mobilním zařízení. K zobrazování slouží malé poloprůhledné sklíčko pro pravé oko, které je mírně nad úrovní pohledu a dokáže zobrazovat malé kartičky s různými informacemi.

Google Glass mají klasickou kameru, se kterou lze i fotit, mikrofon a další prvky známé z chytrých telefonů a baterie umožňuje mobilní použití.

Tvůrci brýlí Meta ale Google Glass nazývají jako nevkusnou blbostí, protože se jedná o princip informačních lístečku před okem. Budoucnost je ale podle nich zcela jiná.

Meta od Space Glasses

Společnost Space Glasses se sídlem v San Francisku už nějakou dobu pracuje na projektu chytrých brýlí Meta, které by měly poskytnout skutečně rozšířenou realitu, zatím pro lokální použití.

image-306778-full.jpg
Takhle by měla vypadat finální verze brýlí Meta

Koncept je jednoduchý a podrobně jsem ho nastínil v článku o Leap Motion – je zbytečné a neefektivní na různé povrchy dávat displeje ke snadnému a interaktivnímu ovládání. Místo toho stačí ovlivnit obraz který jde do očí (jen jedno místo) a tím pádem lze spolu s dalšími technologiemi vytvořit virtuální displej a povrch kdekoli, kam se uživatel podívá.


K uskutečnění této vize je potřeba několik dnes již dostupných technologie a samozřejmě i propracovaný software. Základní hardware brýlí Meta tvoří dvojice průhledných displejů s rozlišením 960 × 540 (pro každé oko jeden postranní projektor), které jsou schopné pokrýt 23 stupňů z pohledu očí.

Díky tomu, že každé oko má k dispozici samostatný obraz, lze vytvořit prostorový trojrozměrný obraz, jehož hloubku budete vidět stejně dobře, jako by šlo o reálný předmět v reálném prostoru. Jde o nesrovnatelně lepší vjem než u problikávání obrazů pro jednotlivé oči z jednoho displeje, což přináší mnoho problémů (rozostřený obraz, únava očí, duchy v obraze atd.).

blue-glasses-ee159549cf8d548844ae645c69571e59.jpg
Pro každé oko je k dispozici rozlišení 960 × 540

Kromě integrované klasické webkamery s rozlišením 720p je důležitým prvkem infračervená kamera pro měření hloubky, která má zatím rozlišení 320 × 240. Tento snímač je důležitý pro interakci s okolím, protože dokáže změřit jak daleko je daný objekt, na který se koukáte a podle toho upravit virtuální a rozšířený obraz, který se promítá na průhledných displejích. Brýle umožňují devět stupňů volnosti (3 × 3 osy) pomocí trojice senzorů – akcelerometru, gyroskopu a kompasu.

 2013-08-23 v 13.31.12.jpg
Meta budou v prodeji v dubnu roku 2014, ale uvidíme, jestli to tvůrci stihnout

Pro jednoduché srovnání - jedná se o Kinect, který máte na hlavě. Odlišností je ale k čemu senzory a obraz slouží. Současná generace navíc vyžaduje přímé připojení s počítačem pomocí kabelu, takže se nejedná o přímou konkurenci Glass. Alespoň v této generaci.

Vývojářský prototyp v listopadu

Na většině videích lze vidět vývojářskou verzi brýlí s označením META.01, které by měly být v prvních kusech k dostání již v listopadu tohoto roku. Jejich design je sice poměrně hrozný, ale vzhledem k tomu, že jsou určené pro vývoj softwaru a aplikací, nelze se tomu divit.

 2013-08-23 v 13.31.59.jpg
Vývojářská verze Meta velikostí ani designem nezaujme, spíše naopak

V dubnu roku 2014 už by ale měla být hotová i finální verze META-01 Streamlined Edition pro koncové zákazníky, která má už velmi elegantní futuristický design. Veškeré senzory i displej je tak šikovně ukrytý a je otázkou, zda se takové verze skutečně dočkáme už za pár měsíců. Senzory jsou totiž stále poměrně velké a jejich zmenšení ještě chvilku technologického vývoje zabere. Se snižující velikostí se ale bude zároveň zvyšovat i jejich kvalita (rozlišení, odezva).

SpaceGlassesDark.jpg

Cena brýlí je stanovena na 667 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky asi 16 000 Kč s DPH. Je to tak srovnatelná cena s nejdražšími chytrými telefony.

V tuto chvíli si brýle objednalo už 920 „vývojářů“ (tvůrci využili i platformu Kickstarter), takže o dostatek softwaru pro start finální verze jistě nebude nouze.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,