Logo Applu není jen jablko, ale soustava založená na Fibonacciho řadě

Že je logo jen zjednodušená kresba jablka, jak to zrovna vyšlo? Ale kde že. Tvar loga je přesně daný a vychází z geometrické sestavy kružnic s průměry odpovídajícími Fibonacciho posloupnosti. Rychlost růstu této posloupnosti konverguje k hodnotě zlatého řezu, což je pro malíře a fotografy známý pojem – tento poměr vyjadřuje ideální proporce kompozice. Podvědomě tak logo Applu působí vyváženým dojmem.

Apple Fabionacci.png
Geometrické tajemství loga Applu

Tento „objev“ není ničím novým, ale nyní se nově šíří sociálními sítěmi, a tak stojí za připomenutí a bližší vysvětlení. Fibonacciho posloupnost je řada čísel začínající 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8 a pokračující vždy součtem předchozích dvou čísel. V geometrickém vyjádření pomocí kružnic vykreslí spirálu. V přírodě je pak Fibonacciho posloupnost k nalezení nejen na ulitě šneka, ale třeba také na slunečnici, šiškách, nebo zelí (více na Wikipedii).

Tvůrce loga Applu grafik Rob Janoff si vyhrál. Jablko poskládal na základě kružnic s průměry o poměrech odpovídající Fibonacciho posloupnosti. Logo s nakousnutým jablkem začal Apple používat záhy po svém vzniku v roce 1976 a až do roku 1998 bylo vybarveno pruhy v barvách duhy. Poté bylo necelé tři roky pouze černé, pak šest let s efektem skla a od roku 2007 je v odlehčené formě připomínající kovové ztvárnění.

Apple Logo.jpg
Vývoj loga Applu

Poznámka: Aktuálně se informace o využití Fibonacciho posloupnosti v souvislosti s logem Applu šíří s tím, že autorem loga je Paul Rand. Ten se Stevem Jobsem přátelil a je autorem loga firmy Next, kterou Steve Jobs založil při svém odchodu z Applu. Nakousnuté jablko je však dílem Roba Janoffa.

Diskuze (50) Další článek: Google v mapách nabízí Street View uvnitř budov

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,