Linux pro katolíky i satanisty

Ubuntu se dočkalo hromady odvozených verzí. Nabídka je natolik široká, že dnes existují specializované verze pro křesťany, muslimy a dokonce i recesistické satanisty.

Už za pár dní komunita okolo společnosti Canonical oznámí novou verzi linuxové distribuce Ubuntu 10.04. Ta se bude tentokrát jmenovat Lucid Lynx (bystrý rys) a k jejím specialitám by měla patřit třeba vyšší rychlost startu a sjednocená instalace a aktualizace programů.

Ubuntu je dnes nejrozšířenější distribucí na linuxovém trhu a je to také poměrně populární základ pro další deriváty. Ostatně i samotné Ubuntu vychází ze starší a legendární distribuce Debian. Dnes si tedy můžete vyzkoušet také Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu, Lubuntu, MID Edition, Netbook Remix, JeOS a další.

Ubuntu Satanic Edition a Muslim Edition

Vedle nich tu je ale ještě jedna kategorie odvozených distribucí – náboženské. Vedle Ubuntu si tedy můžete nainstalovat i Ubuntu CE, Ubuntu SE nebo třeba Sabily. V těch prvních dvou případech se přitom nejedná o alternativu Windows CE nebo snad „Second Edition“, ale o Christian Edition a Satanic Edition. Sabily je pak nový název pro Ubuntu ME – Muslim Edition.

ubuntu se.png  ubuntu se.png  ubuntu se.png
Ubuntu Satanic Edition v praxi: Ačkoliv s ní nemáme nic společného, stránky Živě.cz v ní (bohužel) docela ladí

Vážně, toto není apríl, i když při instalaci možná budete na pochybách. A co to vlastně znamená v praxi, když se o operačním systému řekne, že „je náboženský“? Obsahuje software a grafické téma, které může lichotit tomu či onomu myšlenkovému proudu.

Ve verzi pro křesťany tedy najdete anglický software pro studium Bible, Sabily zase nabídne kalendář se zvýrazněním muslimských modliteb. Aprílový je tedy ve skutečnosti pouze ten třetí v řadě – Ubuntu pro satanisty.

sabily1.png  sabily2.png  sabily3.png
Muslimské Ubuntu nabízí netradiční přihlašovací okno a programy pro studium Koránu

V praxi se vlastně jedná pouze o grafické temně červené téma, které je naroubované na zcela běžné Ubuntu, několik tematických tapet a sbírku metalové muziky, která je součástí instalace. Speciální software, nejrůznější zaříkávadla a černou magii zde nenajdete.

Ubuntu Christian Edition

Ubuntu Satanic Edition se ostatně samo o sobě nebere příliš vážně, distribuce totiž vznikla jako reakce na verzi pro křesťany. Jedné části linuxové komunity se jednoduše nelíbilo, že je Ubuntu a Linux spojován s náboženstvím (jakýmkoliv), respektive měli mnozí zcela formální výtky. Software, který nabízí Christian Edition lze totiž nainstalovat z repozitářů i na běžném Ubuntu a není tedy třeba uvádět další odvozenou distribuci s minimálním rozdílem. Stejnou nevoli ostatně svého času zažila i distribuce Edubuntu, která běžné Ubuntu rozšiřovala o nástroje pro školou povinné a studenty. Edubuntu je dnes stejně jako základní Ubuntu podporované Canonicalem.

ubuntu ce.png  ubuntu ce.png  ubuntu ce.png
Ubuntu Christian Edition: Toto je už zcela regulérní distribuce s vlastními programy

Ubuntu Christian Edition je už oproti „satanistické“ recesi mnohem vybavenější. Distribuce obsahuje filtr na závadné stránky nejrůznějšího obsahu DansGuardian, prohlížeč Firefox může být vybavený grafickým tématem Bible Fox a najdete tu i hromadu dalších specializovaných programů, třeba GnomeSword/Xiphos pro studium Bible.

Ať už jste tedy fanoušky temné magie, nebo relevantních církví, Linux pro vás bude pravděpodobně tou nejvděčnější volbou, pouze tento operační systém totiž nabízí třeba startovací obrazovku s lebkou a zkříženými hnáty. Vybere si skutečně každý.

Diskuze (154) Další článek: AMD vyrobilo vzorky 32nm procesoru s ATI grafikou, má Apple zájem?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,