Linux Mint: Jak vypadá distribuce, která tvrdí, že je hezká?

Před pár dny vyšla nová verze populární distribuce Linux Mint. Jak vypadá linuxový systém, který je dle mnohých mnohem použitelnější než Ubuntu, ze kterého vychází?

S příchodem nového grafického prostředí Unity v populární linuxové distribuci Ubuntu poměrně velká část uživatelů přesedlala na stále populárnější Linux Mint. Jedná se o distribuci odvozenou právě z Ubuntu, která přebírá snadné ovládání a přidává k tomu pro mnohé stravitelnější tvář. Linux Mint je tedy stručně řečeno Ubuntu, které klade důraz na tradiční design s hlavním panelem a plochou plnou ikon. Zároveň se snaží zbavit letitého předsudku, že Linux dělají pouze programátoři a jeho grafickému prostředí chybí ruka skutečného designéra a profesionála na UX ergonomii.

Před pár dny vyšla v pořadí už třináctá generace Mintu s kódovým označením Maya. Distribuce je k dispozici v 32bitové i 64bitové verzi a se dvěma typy grafických desktopů. První se jmenuje MATE a druhý Cinnamon. Zatímco MATE vychází ze staršího a kompatibilního prostředí Gnome 2.x, Cinnamon je postavené na Gnome 3 ovšem při zachování tradiční ergonomie.

Obecně vzato MATE by měl být spolehlivější grafický desktop napříč hardwarem, jelikož nebude mít problém s grafickými kartami. Cinnamon je plně akcelerovaný, a přestože by neměl dělat na současném počítači neplechu, už je to přeci jen něco vývojově nového a tady (zvláště na Linuxu) nějaké to riziko hrozí pokaždé.

Linux Mint 13 „Maya“ je založený na Ubuntu 12.04 a linuxovém jádře 2.3.

V tomto článku se budu věnovat právě prostředí Cinnamon, které se dočkalo verze 1.4, a na několika snímcích obrazovky se budete moci přesvědčit, jestli se grafická linuxová distribuce postavená na Gnome opět posunula k běžnému masovému uživateli, který chce, aby počítač po instalaci bezpodmínečně fungoval a aby měl skvělou ergonomii použití.

Základní plocha po instalaci

linux mint výchozí plocha.png
Základní plocha Linux Mint

Základní plocha na první pohled vypadá úplně stejně jako každý jiný tradiční grafický Linux. Linux Mint o sobě tvrdí, že se snaží udělat hezkou distribuci a Třináctka je vybavená pěkným výběrem nových tapet. Ta výchozí je ovšem přímo odpudivá. Trošku mi to připomíná výchozí tapety na noteboocích od OEM výrobců – tedy s nudným logem a mdlými barvičkami.

Plocha s tapetami

linux mint tapety.png  linux mint tapety.png
Linux Mint má spoustu hezkých tapet

Linux Mint 13 nabízí hromadu hezkých tapet – je trestuhodné, že ta výchozí spíše člověka odradí. Cinnamon používá povedené téma oken a ovládacích prvků, které místy připomínají OS X. Trošku práce by snad ale zasloužil hlavní panel, jehož výchozí ikony jsou poněkud nesourodé. Kdyby měly bezpodmínečně stejný barevný nádech, byla by to pecka.

Nabídka „Start“

linux mint nabidka start.png
Nabídka Start podle Linux Mintu

Ve světě, kde každý druhý vymýšlí převratné nabídky Start, případně je rovnou ruší, potěší, když se někdo drží osvědčeného schématu a klasickou nabídku pouze rozšiřuje. Tato obsahuje vše potřebné počínaje fulltextovým vyhledávačem a konče přehledným katalogem nainstalovaných programů.

Správce souborů

linxu mint spravce souboru.png
Správce souborů  v Linux Mintu

Správce souborů se od toho v základním Ubuntu liší jen v použitém tématu. Hlavní přidanou hodnotou Cinnamonu je to, že není křiklavý¨. Ostře kontrastních barev a ikonek zde tedy najdete naštěstí pomálu.

Webový prohlížeč Firefox

linux mint firefox.png
Výchozí webový prohlížeč Firefox

Stejné nevyrušující téma dostal i Firefox, který tak svým designem naprosto zapadá do celého designového konceptu. Běžného uživatele potěší předinstalovaný Flash Player, po instalaci tedy webový prohlížeč bez problému zobrazí všechny stránky.

Konfigurace

linux mint nastaveni.png
Prostředí Cinnamon má vlastní „Ovládací panely“

Linux Mint má prakticky stejné konfigurační nástroje jako Ubuntu, ze kterého vychází. Prostředí Cinnamon má však ještě tyto nástroje, které se podobají konfigurátoru z OS X. Nastavíte zde nejrůznější doplňkové efekty a samozřejmě i témata.

Linux Mint ve stylu Android 4

linux mint android 4.png
Linux Mint Cinnamon převlečený do barev Ice Cream Sandwich

Jedním z témat je třeba stylizace do barev Androidu 4 Ice Cream Sandwich. Změnila se barva hlavního panelu a nabídka Start.

Instalace nových programů

linux mint spravce softwaru.png
Správce softwaru na Linux Mint

Programy se instalují (mimo jiné) ze správce softwaru, který je kompatibilní se zdroji Ubuntu, vypadá ale trošku jinak.

Pohled na otevřená okna Expo

linux mint expo.png
Linux Mint Expo

Při více otevřených oken můžete vyvolat podobný pohled jako Exposé na OS X. Stačí stisknout kombinaci Ctrl+Alt+Dolů. Kombinace Ctrl+Alt+Nahoru zase zobrazí virtuální plochy.

Zamčený displej

linux mint odhlaseny system.png
Když je uživatel na obědě...

Líbí se vám Linux Mint s prostředím Cinnamon? Nebo naopak dávate přednost jiným desktopům? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (132) Další článek: Acer uvede speciální olympijský tablet s neomezeným Eurosportem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,