Testy | Notebooky | Lenovo

Lenovo Yoga 910 - neuvěřitelná kombinace výbavy v tenkém těle

  • Lenovo se podařilo do tenkého těla vtěsnat výkonný procesor, prostorný 4K displej a velký akumulátor
  • Některá přehlédnutí jsou ale zarážející

Před dvěma lety Lenovo uvedlo notebook Yoga 3 Pro. Do extrémně tenkého počítače se vešel jen pomalý procesor Core M první generace a kompromisní klávesnice. Nyní přichází Yoga 910 a ve stejných rozměrech nabízí výkonný procesor Core i7, kompletní klávesnici a dvojnásobný akumulátor. K tomu navíc přihodí větší 14palcový 4K displej a hlasitější reproduktory bez zvětšení počítače. Některá rozhodnutí Lenova nás ale nutí kroutit hlavou.

Lenovo Yoga 910

Core i7-7500U ● 16 GB DDR4 ● 13,9" 3840×2160, IPS, lesklý, dotykový ● 512 GB SSD NVMe ● USB 3.0, audio, 2× USB-C, čtečka otisků prstů ● 802.11ac 2×2, Bluetooth 4.0 ● 79 Wh ● 32,3 × 1,43 × 22,4 cm ● 1,38 kg

49 990 Kč (model 80KC001PCK)

Yoga 910 nabízí dnes už tradiční unikátní kloub displeje, se kterým přišla právě Yoga 3 Pro. Používám ji každý den od uvedení na trh a díky mnoha nosným dílům kloub odolává času a stále funguje spolehlivě. Současně nezabírá velký prostor a umožňuje kompletní přetočení displeje na druhou stranu.

IMG_0048.JPGIMG_0038.JPGIMG_0043.JPG
Kov kryje všechny plochy počítače, na matném povrchu přitom nezůstávají viditelné otisky prstů. Displej zasahuje na bocích a horní straně až těsně k okrajům

Celokovové provedení Yoga 910 působí odolným dojmem, snad jen kovová hrana okolo klávesnice je na omak nepříjemně ostrá. Při práci to nepředstavuje větší problém - při psaní na nízkém počítači se zápěstí hrany nedotýkají, ale všimnete si toho.

Podsvícená klávesnice neskrývá nějaké záludnosti v rozložení, píše se na ní velmi dobře, přesto Lenovo u svých konvertibilních notebooků používá trochu horší klávesnice než u klasických notebooků. Snad za měkčí méně jistý stisk může zvýšená odolnost, protože u takového počítače se počítá s překlopením klávesnice na desku stolu.

IMG_0040.JPGIMG_0042.JPGIMG_0044.JPG
Podsvětlená klávesnice vás může na začátku snad jen zaskočit spojenými klávesami u Enteru a levého Shiftu, není to ale nic, co by dlouhodobě vadilo.
Skleněný touchpad se povedl

Pochválit musím na omak příjemný skleněný touchpad, u kterého konečně Lenovo vyslyšelo naše výtky a už umí otevření kontextové nabídky klepnutím dvěma prsty. V rohu pod klávesnicí se pak našlo místo pro čtečku otisků prstů. Funguje spolehlivě, stačí přiložit prst a přihlásí vás do systému.

IMG_0045.JPGIMG_0046.JPG
Reproduktory hrají vzhledem k rozměrům rozumně hlasitě. Režim tabletu na výšku asi nebudete pravidelně používat, ale jde to

Displej s úhlopříčkou 13,9“ a rozlišením 4K zasahuje až do samých okrajů notebooku a ctí tak moderní trend nastartovaný Dellem XPS 13. Bohužel na spodní straně si to plně vynahrazuje. Široký spodní pruh přitom schovává jen přední kameru. Snad jen při použití v režimu tabletu máte takto velkou plochu pro bezpečné držení počítače. Displej kryje sklo a samozřejmě je dotykový. Pozorovací úhly dnes už u lepších notebooků vyhovují bez výjimek, podání barev je v lepším průměru.

IMG_0035.JPGIMG_0036.JPGIMG_0037.JPG
Dva USB-C konektory na levé straně mají různé funkce. Jeden umí nabíjet, druhý připojit monitor. Provedení kloubu je stále exkluzivní a přitahuje pozornost. I po dvou letech na Yoga 3 Pro přitom stále funguje spolehlivě bez výhrad

Konektory u Yogy 910 musím pochválit i kritizovat. Našlo se místo pro tradiční USB konektor, audio a dva USB-C konektory. Bohužel Lenovo u těchto konektorů oddělilo důležité funkce. Nabíjet notebook umí jen jeden a video výstup má zase jen ten druhý. Zbytečně se tím komplikuje připojení k USB-C monitorům, kterými nelze vyřešit přenos obrazu i napájení notebooku.

Lenovo si do notebooku trouflo nasadit procesor Core i7-7500U. Pro ovládání 4K displeje je ostatně jeho grafika nezbytná. Takový procesor pochopitelně vyžaduje aktivní chlazení a to je u Yogy 910 hodně slyšet. I při mírně vyšší zátěži uslyšíte vysoký svist chlazení, který kolísá podle aktuálních požadavků na chlazení. V tiché místnosti si asi rozmyslíte, zda opravdu potřebujete zatížit procesor náročnými výpočty, protože vysoký svist dokáže rušit. Při testování nás také překvapilo, že v některých testech byla Yoga s Core i7 pomalejší než nedávno testovaný Asus Zenbook s Core i5. Rychlostí SSD to přitom nebylo, i Yoga 910 má skvělé NVMe SSD.

Snímek obrazovky (2).jpg
CPU-Z umí plně zatížit všechna jádra procesoru. Ve Správci úloh je ale vidět, že Yoga 910 odmítá udržet trvale 100% zátěž

Bohužel další zkoumání odhalilo nepříjemnou pravdu. V notebooku je sice Core i7-7500U, ale Lenovo si nevěří, že jej spolehlivě uchladí. Při maximální zátěži procesoru počítač pravidelně samovolně shazuje frekvenci z plných 2,7 GHz na 0,3 GHz (připojené napájení, režim spotřeby Vysoký výkon). V mírné zátěži procesoru se to neděje, pak se ale vytrácí smysl připlácení si za výkonný Core i7. Chápu, že v letáku se lépe mezi parametry vyjímá Core i7-7500U než pomalejší Y varianty, ale řešení, které si zvolilo Lenovo neschvaluji.

Naměřili jsme

3DMark _
CDM.jpg
Ice Storm 48929
Cloud Gate 6231
Sky Diver 3691
PCMark 8
Home OpenCL 3243
Home 2567
Creative OpenCL 4618
Creative 2902
Work OpenCL 4015
Work 2805
Unigine Heaven
Basic 22,4 FPS Výdrž
Unigine Valley film 11:23
Basic 18,5 FPS kancelář 14:31

Výkonný procesor doplňuje na rozměry notebooku obdivuhodný akumulátor s kapacitou 79 Wh. V úsporném nasazení, do kterého dnes spadá i přehrávání filmů, vydrží notebook přes 11 hodin. Protože ale moderní procesor pracuje s velkým rozsahem spotřeby, s jasnějším displejem při vyšší zátěži, třeba přehrávání videa z YouTube, výdrž rychle klesá pod 4 hodiny.

Yoga 910 pokračuje v tradici prémiových konvertibilních počítačů. Vzhledem k rozměrům je výbava vskutku neuvěřitelná. Jak jsme ale zjistili, nevěřili jsme oprávněně. Core i7-7500U se tu jeví jako zbytečná volba jen pro chlubení. Prodává se ještě verze s Core i5, se stejným jemným displejem. Nevím, jestli trpí také podobnou chybou, nebo zvládnete procesor plně zatížit. Dojem navíc trochu kazí i hlučnější chlazení, které v zátěži dokáže rušit.

Diskuze (17) Další článek: Podívejte se, jak by vypadalo, kdyby na celé Zemi bylo přesně 100 lidí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,