Leap Motion: revoluční ovládání na vlastní (ne)dotek

Miniaturní krabička pro velmi přesné sledování prstů, ruky i dalších předmětu se již brzy dostane na trh. Jak dopadlo osobní testování a má to budoucnost?

Před rokem představil hardwarový startup Leap Motion stejnojmenný produkt, který je určen pro velmi přesné sledování prstů, ruky a podobně velkých předmětů pomocí dvou malých kamer a tří infračervených vysílačů – vše elegantně ukryto v malé krabičce o velikosti několika centimetrů.

Naše první zkušenosti s Leap Motion na videu:

Zatímco velký Kinect je určen pro sledování celého těla a v nové verzi i poměrně přesně i obličeje, hlasu a dalších vlastností (tep srdce, nálada, využití svalů a podobně), technologie Leap slouží jen na malé objekty, které jsou navíc umístěné nad snímačem. Základní poloha snímače je tak pod úrovní snímaného objektu.

Oproti Kinectu méně techniky, ale více využití

Tvůrci se sice zaměřili na velmi malou oblast snímání – v prostoru nad krabičkou se jedná o maximálně asi jeden metr, přičemž ostré úhly už jsou problém. Díky menší oblasti snímání a kratší vzdálenosti je ale Leap extrémně rychlý, což znamená skvělou odezvu při zpracování dat a zareagování dle nastavení, gest a jednotlivých pohybů i samotných prstů nebo třeba tužky. Rychlost snímání je téměř 300 snímků za sekundu. Finální verze, která bude dodávána uživatelům od 22. července, by měla mít ještě o 20 % větší úhel záběru i citlivost.

Téměř 12 000 vývojářů z celého světa, kteří byli vybrání z 60 000 žádostí o betatestování, již mají Leap k dispozici a vyvíjí na ně své aplikace, případně upravují ty stávají tak, aby je bylo možné ovládat Leapem. Jedni z nich jsou i čeští vývojáři z Flow Studia, kteří nám umožnili zařízení vyzkoušet. Mají za sebou již dvě úspěšné hry pro iOS s celkovým počtem stažení přesahující 2,6 milionu a své zkušenosti nyní vkládají do vývoje pro Leap Motion.  

Leap 10.JPG Leap 3.JPG 
Petr Fodor z Flow Studia už má Leap Motion několik týdnů k dispozici, s kolegy se nyní věnuje zkoumání jeho možností. Jejich první aplikací pro Leap Motion je hra Sortee, kterou už můžete znát z iOS

Cena 80 dolarů, tedy kolem 1 800 Kč s DPH je poměrně vysoká, alespoň ve srovnání s Kinectem, který za dvojnásobek nabízí mnohem větší výbavu – několik kamer i pro použití jako webkamery a čtyři mikrofony pro velmi čisté a přesné zaměření zvuku. Menší a jednodušší Leap je však vhodnější pro přesné ovládání gesty. A oproti Microsoftu se v Leap Motion příkladně snaží, aby při vstupu finální verze na trh bylo dostatek atraktivních aplikací a her. Kinect si sice k počítači můžete také koupit, ale příliš využití pro něj nenajdete.

Teplá krabička na kabelu, zatím

Leap je stále ve fázi vývoje především z pohledu softwaru, kompatibilní je ale nejen s Windows, ale i s OS X a nově i Linuxem, takže mají vývojáři poměrně široký prostor pro implementaci.

Leap Motion ve Windows:

Pokud se zaměříme na samotný hardware, Leap se připojuje pomocí USB kabelu přímo k počítači, ale v plánu je i verze s Bluetooth, která bude mít vlastní baterii. Jak lze očekávat, v případě velmi přesného snímání, které probíhá 300× za sekundu, bude taková forma velmi náročná na spotřebu.

Jak jsme se dozvěděli od vývojářů z Flow Studia, Leap se po delší době poměrně dost zahřívá. Nelze se tak divit tomu, že tvůrci Leap Motion krabičku osadili i hliníkovým šasi, které odvádí teplo od senzorů.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,