Google | Sociální sítě | Web | Vyhledávače | Statistiky

Smrt Karla Gotta: Jak silně na ni zareagovala návštěvnost českých zpravodajských webů

V úterý 1. října 2019 zemřel ve věku 80 let Karel Gott. Tato smutná zpráva se na veřejnost dostala ve středu dopoledne a okamžitě se začala šířit médii a sociálními sítěmi. Vzhledem k tomu, jak silnou a obecně populární osobností Karel Gott byl, je tento digitální otisk velmi patrný. 

Aktualizováno ve čtvrtek 3. října: Podívali jsme, se jak lišila návštěvnost českých zpravodajských webů ve středu 2. října oproti mediánu návštěvnosti předchozích dvaceti střed.

Zdrojem dat byl průzkum návštěvnosti NetMonitor, konkrétně jeho nástroj GemiusAudience. Výběr webů pro srovnání je náš vlastní.

V tabulce najdete změnu tří parametrů návštěvnosti: počet návštěvníků, návštěv a zobrazení.

01.png

V grafech si můžete prohlédnout weby seřazené podle velikosti změny jednotlivých parametrů:

02.png03.png04.png

Pokračování původního článku: Google zachytil v rámci své analytické služby Trends nástup vyhledávacího dotazu „Karel Gott“ v 10:15, tedy v okamžik, kdy byla zpráva uvolněna a začala se šířit dál. Vrchol zájmu nastal již čtvrt hodiny poté. V tu dobu mimo jiné kolabuje web Novinky.cz.

a11b98de-d8d7-46dc-b300-999c6e86d8c1 
Google Trends a vyhledávání jména „Karel Gott“ v Česku během dnešního dne

Jak rychle se díky internetu šíří zprávy do zahraničí je vidět, pokud si vyfiltrujeme hledání pouze pro Německo, kde byl Karel Gott také velmi populární. Je vidět, že už od 10:17 se velmi pomalu začínají dotazy na Karla Gotta u německých uživatelů množit. Vše propukne naplno v 10:27, kdy vyjde první zpráva v německých médiích. 

0b9cdc30-392e-40e4-8a4a-5bd1084f37af b6da1ec4-fed2-4bd5-bd60-297ef2803985
Google trends a vyhledávání Karla Gotta v sousedním Německu

Ze statistik Googlu dále můžeme vyčíst, že největší popularitu měl v Sasku, kdežto v německých regionech dále na západ už tak silný zájem nevzbudil. Ovšem i v Porýní na západě Německa je zjevně známou osobností a zájem o jeho jméno je nyní v Googlu značně nadstandardní. 

Jak zkrotit příval zpráv na Twitteru a Facebooku

Zpráva se pochopitelně rychle šíří i sociálními sítěmi. Na Twitteru stále hojně přibývají twíty s hashtagem #KarelGott a jejich intenzita už je velmi vysoká. Pokud by už pro vás byly opakované zprávy obtěžující, Twitter umožňuje nastavit dočasný filtr na vybraná slova – navštivte nabídku Víc / Nastavení soukromí / Preference týkající se obsahu / Skrytá slova a zde zadejte přesné výrazy. Twíty, které je budou obsahovat, se vám po stanovené období přestanou zobrazovat. 

4972238f-5dc6-4568-b937-d404dcd5208c 
Možnost zablokování slov na Twitteru

Na Facebooku je od loňska dostupná podobná funkce „Snooze keywords“, která je však původně zamýšlena na blokaci spoilerů o filmech a zobrazuje se proto jen u vybraných příspěvků detekovaných jako filmových, a to jen v angličtině. Obecně a v češtině takovou funkci Facebook nenabízí. 

Na Facebooku se k smrti Karla Gotta vyjádřila například i Policie ČR:

Na počítači si s filtrováním Facebooku můžete poradit prostřednictvím doplňků do prohlížeče. Například Social Fixer for Facebook dokáže filtrovat příspěvky na základě zadaných klíčových slov. V aplikaci v mobilu je však uvidíte stále. 

Diskuze (59) Další článek: Čína by mohla oslepit americké výzvědné satelity pozemními lasery

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,