Internetové rádio Last.fm se dočká nového kabátku

Znáte Last.fm? Propadli jste kouzlu jeho statistik? Jeden z nejoblíbenějších evropských komunitních webů se brzy dočká zcela nové podoby. Za dvě eura si ji můžete vyzkoušet už dnes.
Kapitoly článku

Komunitní weby, v anglosaském světě známé pod obecnějším termínem „social networking“, se v posledních letech těší velké popularitě. Lidé zakládají účty, v uživatelských profilech na sebe prozrazují každou intimnost a ve formě virálního marketingu tvoří zcela zdarma reklamu. Autor podobné služby si pak může mnout ruce, celý web totiž žije vlastním životem a on se s trochou nadsázky nemusí ani příliš snažit. 21. století jednoduše objevilo „sociální perpetum mobile“.

Ke špičce v oboru dnes patří Youtube, MySpace a Facebook. Zatímco Facebook a MySpace měsíčně navštíví stovky milionů uživatelů, videoportál Youtube strčí v návštěvnosti oba konkurenty hravě do kapsy. Provozovatel přitom musel zajistit pouze hardwarovou infrastrukturu, nepředstavitelnou konektivitu a jednoduchou webovou aplikaci, o zbytek, tedy o obsah, se postaraly miliony uživatelů na celé planetě, jenž den co den plní obří úložiště Youtube svými krátkými videosnímky z mobilu, kompaktního fotoaparátu a kamery. Současný majitel, tedy Google, vydělává na reklamě, mnozí uživatelé generují sekundární byznys a celá jedna generace převážně teenagerů se hlásí k fenoménu „Youtube generation“.

Tisíce písniček zadarmo a jako bonus komunita

Své špičkové komunitní weby má ale i Evropa. Tím nejúspěšnějším je pravděpodobně oblíbený hudební portál Last.fm. Pokud se zaregistrujete a nainstalujete si drobný doplněk do svého multimediálního přehrávače, budete moci na webu sledovat, co všechno posloucháte, jakým interpretům dáváte přednost nejčastěji a zdali jste spíše divoký rocker, niterný posluchač instrumentální hudby nebo milovník soudobého popu.

Tip: Pokud je vám Last.fm naprosto cizí, určitě si přečtěte tento článek.

Last.fm ale negeneruje pouze statistiky, klade velký důraz na sociální interaktivitu – na skutečný social networking. Dříve či později se tedy dozvíte, kdo poslouchá podobnou hudbu, takovému uživateli můžete poslat vzkaz, můžete založit fanklub, nebo vytvořit pozvánku na koncert vaší oblíbené kapely a sledovat, kdo všechno přislíbí účast. Last.fm je tedy naprosto běžné diskusní fórům, které sice lidi propojuje společným hudebním vkusem, diskutovat nakonec ale můžete naprosto o čemkoliv.

lastfm_interpret.jpg  lastfm_uzivatel.png  lastfm_hudba.png  lastfm_events.png  lasfm_widgets.png
Stránka interpreta, registrovaného uživatele, globálně poslouchané hudby, seznam nejbližších hudebních koncertů v České republice a nabídka flashových widgetů pro váš blog nebo libovolnou webovou stránku

Tip: Last.fm nabízí také jednoduché webové API, informaci z žebříčků tak můžete použít třeba na své webové stránce nebo v jiném programu, v drtivé většině případů totiž Last.fm poskytuje data v široce podporovaném formátu XML/RSS. Díky Last.fm API najdete podporu pro zobrazení nejčastěji poslouchané hudby i ve většině populárních blogovacích systémů včetně Wordpressu a jiných. Lastf.fm API najdete zde.

lastfm_extra_stats.png lastfm_extrastats.png
Last.fm API používá i zajímavý program Extra Stats, který vygeneruje třeba tuto netradiční časovou osu, ze které se dozvíte, jaké interprety jste v průběhu měsíců a let vlastně poslouchali; Extra Stats ale umí i jiné kousky, odpoví vám třeba na kolik jste spjati s některým z hudebních stylů

Pokud vás diskuze neláká, nabídne vám Last.fm i zcela bezplatný poslech hudby ve formě internetového streamovaného rádia. Takových stanic nabízí Last.fm stovky a vlastně i tisíce, každý registrovaný uživatel má totiž své vlastní rádio, které bude vysílat interprety, které právě on poslouchá a které se jim podobají. Poslouchat můžete ale i podle žánru, v takovém případě stačí pouze klepnout myší třeba na klíčové slovo „rock“ a internetové rádio se spustí buď rovnou na stránce ve flashovém přehrávači nebo v desktopovém programu, který si nainstalujete společně s potřebnými pluginy pro multimediální přehrávač - seznam těch podporovaných najdete zde. S Lastem si nakonec rozumí i některé přehrávače do kapsy včetně iPodu, které můžete zpětně synchronizovat s databází na webu po připojení k počítači.

lasfm_desktop.png lastfm_flashplayer.png
Internetové rádio Last.fm v desktopovém přehrávači a na webu

Něco z historie

Dvě základní funkce Last.fm mají i svůj historický základ. Služba totiž vznikla propojením britského projektu Audioscrobbler a německo-rakouského Last.fm. Zatímco první slouží k záznamu poslouchané hudby a generování poutavých statistik, druhý jmenovaný se soustředil na hudební komunitní web. Oba projekty se spojily v létě 2005 a nový Last.fm se brzy stal jedničkou na poli hudebních komunitních webů.

Dnes služba nabízí tisíce internetových rádií, hudební videoklipy, obrovské množství bezplatných MP3 souborů především začínajících interpretů a mnoho jazykových mutací. Přes poměrně velký počet tuzemských uživatelů si ale na české prostředí budete muset ještě chvíli počkat.

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,