Intelu ujíždí Mooreův zákon

V šedesátých letech minulého století vyřkl Gordon Moore domněnku, že růst výkonu integrovaných obvodů bude exponenciální, tedy že se každé dva roky zdvojnásobí. Tato předpověď je dnes známá jako Mooreův zákon. Ten se dařilo společnostem zabývajících se vývojem dodržet, ale nyní již úplně nestíhají.

119009487
Křemíkový waffer (CC BY-SA 2.0)

Již delší dobu využívá Intel při představování produktů strategii tick-tock pojmenovanou podle tikotu hodin. Při ticku dochází ke zmenšení výrobního procesů a při tocku k jeho zdokonalení, přičemž každé „tiknutí“ trvalo rok. Loni byl tick představován 14 nm procesory Broadwell, které budou nahrazeny letos sérii Skylake. V příštím roce je podle Intelu nenahradí 10 nm technologie, ale přijde na řadu druhý tock – procesory série Kaby Lake. Další tick tedy přijde až v roce 2017.

Podle výkonného ředitele Intelu, Briana Krzanicha, se nedaří držet krok s Mooreovým zákonem a v současnosti dochází ke dvojnásobení výkonů spíš po dvou a půl letech. To je způsobeno i tím, že s příchodem 10 nm procesu se Intel přiblíží fyzikálním limitům křemíku. Pro další vývoj se pak bude muset přejít na jiné polovodičové materiály, například směs křemíku s germániem, na které nedávno IBM demonstrovalo procesor vyrobený 7 nm technologií.

V minulosti byl Mooreův zákon několikrát zpochybňován, ale prozatím se ho podařilo dodržet. 

Diskuze (63) Další článek: APK s asistentkou Cortanou pro Android se už potuluje na webu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,