Hardware | Intel | Operační systémy

Intel ukončí podporu BIOSu. Na nových procesorech nepoběží Windows XP, DOS a další muzejní exponáty

Pokud budete za dva roky plánovat nákup nového procesoru od Intelu, jenže zároveň holdujete třeba Windows XP nebo DOSu, největší výrobce x86 procesorů vás zklame, ukončí totiž podporu BIOSu.

BIOS, který byl nedílnou součástí čipsetů základních deset celá desetiletí, sloužil zpočátku jako základní rozhraní mezi hardwarem počítače a operačním systémem DOS. S příchodem nové generace procesorů 90. let (386 a další) však jeho role v počítači poklesla na úroveň základního firmwaru, který se nadále staral prakticky pouze o start velkého operačního systému, který už nadále přistupoval k hardwaru přímo skrze své ovladače.

BIOS nicméně v základních deskách přežíval ještě další dlouhé roky, než jej postupem času vystřídala jeho současná moderní náhrada UEFI jako základní firmware počítače, který má technické kapacity i k tomu, aby dokázal přímo z internetu stáhnout a nainstalovat OS aj.

Jelikož však z jakéhosi zvláštního důvodu UEFI i dnes vypadá stejně ošklivě jako prehistorický BIOS z 80. let, ačkoliv k tomu není žádný racionální důvod (UEFI by klidně mohlo mít pokročilejší grafické rozhraní), mnozí mu doposud říkají BIOS, i když ten už většina současných počítačů vůbec nemá

Proč tedy Intel oznamuje ukončení podpory BIOSu až za další dva roky a nezařízne jej hned? Protože pomocí něj startují dnes už sice prehistorické, nicméně stále používané systémy. Ukončení podpory BIOSu na nových procesorech například zkomplikuje běh Windows XP, zmíněného DOSu a všech ostatních prehistorických systémů. Zároveň však také specializovaných počítačů s exotickým hardwarem, který používal některé funkce BIOSu.

Diskuze (37) Další článek: NASA otestovala padák pro třiadvacetioké marsovské monstrum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,