Od trpaslíků k vodníkovi: test chladičů

Chladiče jako Akasa Cool Blue, Akasa Evo Blue, Primecooler PC-AQSET1 AR, Titan TTC-NK34TZ či Gigabyte G-Power Pro či Coolermaster Eclipse není v testech příliš vidět, přestože jsou k dostání ve většině internetových obchodů. O to zajímavější je srovnání s oblíbeným Zalmanem CNPS9500 AT. Mohutný Titan Amanda, který se vymyká všem zažitým představám o chlazení vzduchem, si necháme nakonec.

Dnešní článek je takovou malou rekapitulací testů chladičů, které jste od prázdnin až do konce minulého roku mohli najít v časopise Computer. Máte možnost srovnat je pěkně pohromadě. Díky tomu, že jde o souhrn recenzí chladičů za posledního půl roku se tento článek od běžných testů trochu liší. Vyskytují se v něm chladiče, které v jiných testech třeba neuvidíte, ale také schází ty, které jste mohli najít třeba ve velkém testu v Computeru 9/06, nebo v letošním speciálu Katalog Hardwaru 1/06 či aktuálním Speciálu časopisu Computer 2/06.

Na druhé straně najdete chladiče Gigabyte G-Power Pro (Computer 12/06), Titan TTC NK-34TZ (Computer 13/06), či vodníka Primecooler PC-AQSEET1 AR (Computer 15-16/06). Všechny jsou porovnávány za stejných podmínek s referenčním chladičem Zalman CNPS9500 AT.

Zalman CNPS9500 AT

V Computeru 17/06 se změnila testovací metodika (o něco méně vznešeně řečeno, v sestavě, na které se testovalo, přibyl další ventilátor odsávající vzduch ze skříně), takže došlo k přeměření teplot s referenčním chladičem. To je důvod, proč jsou zbývající tři chladiče od první skupiny separované. Přidáním ventilátoru se změnily tepelné podmínky ve skříni a referenční Zalman CNPS9500 AT dosahuje nižších teplot. Za stejných podmínek se poté testovaly další tři chladiče - Akasa Cool Blue (AK-961) a Akasa Evo Blue (AK-922) z Computeru 17/06, a exoticky vyhlížející Coolermaster Eclipse (Computer 21/06).

Gigabyte G-Power Pro Titan TTC-NK34TZ (NK32TZ) Akasa Evo Blue (AK-922)
sGigabyte_G-Power_Pro_3d.jpg
stitan_ttz.jpg
sakasa_ilustrake.jpg
 
Akasa Cool Blue (AK-961) Titan Amanda (NP04TZ(RB)) CoolerMaster Eclipse
sakasa_ilustrakc.jpg
samanda_3d.jpg
scoolermaster_eclipse.jpg

Referenční sestava se skládá ze základní desky FIC PTM945G/P (Intel 945G/P). O řádné přitápění pod chladičem se stará procesor Intel Pentium 4 560 – 3,6 GHz, Prescott, s 1 MB L2 cache a HT. Vše umístěno ve skříni Nexus i-Style. Teplota okolí byla přibližně 23 °C.

Pro některé z chladičů se tento procesor za určitých podmínek ukázal jako hutné sousto. Miniaturní Titan TTC-NK34 TZ si s ním neporadil vůbec, a procesor jsme museli podtaktovat na 3,2 GHz. To je důvod, proč je u něj hodnota v grafu označená hvězdičkou. S tímto procesorem si při nejnižších otáčkách neporadila ani menší Akasa, i přesto, že ve skříni přibyl další ventilátor. Ale ani to není v případě těchto ventilátorů důvod k zoufání, dnešní procesory jsou na tom se spotřebou i tepelným vyzařováním oproti Pentiu D 560 výrazně lépe. Naopak pro vodní chlazení Primecooler Aqua Ready byl testovací procesor jako stvořený.

Na poslední straně na vás kromě přehledu parametrů procesorů čeká obrovský Titan Amanda s dvojící 92mm ventilátorů a integrovaným peltierovým článkem, vybaveným navíc řídící kartou do PCI slotu. Referenční Pentium D pro něj nebyl žádný problém, a tak v tomto případě došlo na úpravu podmínek - totiž testy s Pentiem D přetaktovaným až na neuvěřitelných 4,35 GHz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,