Šest bedýnek pod stromečkem: Genius nebo Redstar?

10. listopadu 2006
Test mala galerie SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Ceny kvalitních počítačových reprosoustav jsou již na přijatelné úrovni. Otestovali jsme pro naše čtenáře dva zřejmě největší současné konkurenty střední třídy: Genius SW-HF5.1 5000W a Redstar RS502. Dvojice šestikanálových sestav za lidovou cenu. Která se objeví pod vaším stromečkem?

Dávno pryč jsou doby, kdy k ozvučení počítače postačila monofonní zvuková karta. Svět PC prochází bouřlivým vývojem, avšak právě zvuk je tou oblastí, která se zdá býti nejpomalejší. Pamatujeme sice postupné zdokonalování zvukových karet, jejich vzorkovacích frekvencí, počtu kanálů, či simultánně přehratelných zvuků, nutno však uznat, že zvuk stojí odjakživa jakoby stranou. Zřejmě proto, že hru neurychlí a databázi nezpracuje rychleji.

Úplně první SoundBlaster (zdroj: Lukáš Bábíček)

Zvuková karta a reproduktory zastarávají jen pomalu

Zvuková karta i reproduktory jsou dnes investicemi na několik let, přesto mnozí uživatelé tuto oblast nedoceňují. V mnoha počítačích (nezřídka ale k plné spokojenosti jejich majitelů) chrchlá integrovaný zvukový kodek standardu AC 97 doplněn o plastové reprobedničky za dvě stě korun i s úžasným 3D efektem.

Doba domácích kin a stále kvalitnějších nahrávek (DVD-Audio) si však žádá více. Přes čtyřkanálové zvukové karty – kdo by neznal legendární Soundblaster Live! – jsme se proto dostali až ke kartám osmikanálovým. Ty však nejsou příliš využívány především kvůli velkému nároku na prostor pro rozestavění reproduktorů a naopak malé podpoře mezi zvukovými zdroji. Mnohem rozšířenější jsou karty, reprosoustavy i zdroje zvuku šestikanálové, které odpovídají i standardu domácího kina.

Konfigurace reproboxů je nasnadě: Šestikanálovou sestavu tvoří pár předních a pár surroundových (bočně – zadních efektových) reprobeden, subwoofer a přední centrální repro. Pro napěchování všech těchto reproduktorů zvukovým signálem je potřeba zvuková karta s podporou šestikanálového zvuku. Jakkoli se jí honosí i řada integrovaných řešení, mnohem lepší kvality bývá dosaženo použitím plnohodnotných zvukových karet.

Konfigurace 5.1: Subwoofer může být umístěn kdekoli, neboť basy nejsou prostorově definovány.

Pro domácí počítače jsou plně postačující karty s cenou kolem dvou tisíc korun, které za prostředky rovné ceně lowendového procesoru nabízí vynikající zvukovou kvalitu i výkon. Řeč je o kartách Creative SoundBlaster X-Fi Extreme Music, Terratec Aureon a M-Audio Revolution 5.1. Poslední jmenovanou jsme si od firmy Disk multimedia zapůjčili i pro tento test reprosoustav.

Na čem jsme testovali

M-Audio Revolution 5.1 je velmi kvalitní řešení vycházející ze staršího modelu Revolution 7.1. Oproti němu však bylo obdařeno kvalitnějšími D/A převodníky a v důsledku tak nabízí lepší zvuk. Po této kartě často sahají i audiofilové, kteří tak za velmi slušnou cenu získávají velmi slušnou kvalitu. Revolution je určena pro slot PCI (chystá se ale i varianta pro PCI-E). Využívá výborného procesoru Via Envy 24, díky němuž nabízí podporu až 24 bitového zvuku při vzorkovací frekvenci 192 kHz. Odstup signálu od šumu činí 109 dB. Podporovány jsou standardy Sensaura, EAX, DirectSound i Aureal 3D.

M-Audio Revolution 5.1: Již starší, ale pořád skvělá.

Máme tedy šestikanálovou reproduktorovou soustavu i odpovídající zvukovou kartu. Jaké pro tato zařízení najdeme využití? Ve formátu 5.1 je kódováno audio u většiny DVD filmů. Podporuje jej i řada počítačových her. V obou případech tak můžeme vychutnávat zvuk přicházející doslova ze všech stran a povýšit tak svůj filmový či herní zážitek do zcela odlišné dimenze.

S výjimkou originálně prostorových nahrávek naopak není vhodné poslouchat ze šesti kanálů pouze stereofonní hudbu. Kvalita poslechu totiž bude snížena nežádoucími efekty, jako jsou ozvěny apod. Mnoho uživatelů však svou stereo hudbu na více reproduktorech poslouchá pravidelně: V některých případech, zejména je-li zdrojem komprimované audio (např. MP3), může prosté zkopírování levého a pravého kanálu do zadních a centrálního reproduktoru zvukový vjem zdánlivě zkvalitnit.

Mnohé kvalitní přehrávače a rovněž ovladače zvukových karet umí bez obtíží nastavit množství využívaných kanálů. Nejčastějšími možnostmi jsou stereo (2.0), stereo + subwoofer (2.1), quad surround (4.0), quad surround + subwoofer (4.1), šest kanálů (6-channel surround) (5.1) a osm kanálů (7.1). Sofistikovanější zvukové výstupy podporují technologii zvanou jako jack-sensing, tedy automatickou detekci připojení konektoru (jacku) reproduktorů či sluchátek a následnou konfiguraci jednotlivých kanálů.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,