Jak dál s ADSL, informace o nových tarifech

V průběhu pátku mnozí z uživatelů ADSL zaznamenávali snížení přenosových rychlostí. Na naši výzvu se nám přihlásili desítky čtenářů – majitelů ADSL, kteří se vyjádřili ke stavu a rychlostem, které jsou nyní na ADSL dosahovány. Podle všech dostupných informací to vypadá, že agregace skutečně začala.
V páteční pozdě večerní aktualitě jsme přinesli informaci o možném zavedení agregace u ADSL. Ještě tentýž večer nám tuto informaci potvrdila technická podpora jednoho z poskytovatelů služby. Konkrétně na otázku proč zaznamenávám prudké snížení přenosových rychlostí jsem dostal následující odpověď: „Dnešním dnem ČTc začal s postupným nasazením agregace dle původně ohlášených parametrů ADSL. Z tohoto důvodu se vaše rychlost snížila a bude kolísat dle zatížení.“

Jen pro úplnost dodávám, že rychlost downloadu (který mě zajímá přeci jenom více než upload) se snížila z dříve průměrných cca 20 kB/s na polovinu, tedy 10 kB/s. Data byla měřena pomocí nejpraktičtější metody – prostého stahování různých souborů z různých zdrojů. Rychlost nikdy nepřekročila 12 kB/s. Mnozí ze čtenářů, kteří se vyjádřili v naší diskuzi, jsou na tom podle všeho ještě daleko hůř.

Troufám si říci, že za současné situace, kdy se ADSL chová pouze jako o něco rychlejší dial-up si mnozí z 11 200 čekatelů na ADSL (podrobnější informace o dosud realizovaných objednávkách a počtu objednávek viz naše aktualita) rozmyslí, zda své peníze investovat právě do této služby.

Úsměvná mi za současné situace přijde jedna z výhod ADSL, kterou na svých stránkách uvádí Český Telecom: „Vysoká rychlost připojení – tímto dojde k významnému zkrácení doby potřebné k přijetí a odeslání všech informací na připojeném počítači.“

Nové tarify ADSL

Toto pondělí (4. srpna) se bude konat tisková konference, na které Český Telecom představí připravované tarify ADSL, které by měly nahradit ty dosavadní. Některé z těchto návrhů se v minulosti dostaly na veřejnost (viz článek), následně byly ale tyto informace ČTc odvolány s tím, že se jednalo pouze o jeden z pracovních návrhů nové podoby služby.

Tato navrhovaná podoba nového tarifu se naprosté většině uživatelů a zájemců o ADSL nelíbila a není se co divit. Představovala zrychlení ADSL na 512/128 kB/s u základní varianty, ale počítala se zavedením 10 GB limitu na přenos dat, což je u broadbandového připojení naprosto absurdní a nereálný požadavek! Jakmile ČTc tuto variantu dementoval, všichni si oddechli s nadějí, že třeba to tak hrozné nebude.

Nové tarify budou představeny až v pondělí, ale už nyní se objevily informace, jak by mohly vypadat. Následující informace je tedy nutno brát jako neoficiální a tedy i s určitou rezervou. Společnost Pemac Systems, jeden z poskytovatelů ADSL má již na svých internetových stránkách nabídku nové podoby ADSL.

Patrně největším překvapením je skutečnost, že se zavedením datového limitu se počítá. U základní verze ADSL Home 512/128 kb/s (nynější 192/64 kb/s) bude limit 10 GB dat – počítáno v obou směrech (tedy download i upload). U varianty 1024/256 kb/s (nyní 320/128 kb/s) se počítá s limitem 20 GB dat. Měsíční cena u obou variant bude stejná jako u stávajících verzí těchto tarifů.

Neméně důležité jsou i další informace. Ani ty nejsou příliš potěšující. Instalace nových variant bude realizována od 15.9.2003. Stávající nepočítané verze ADSL bude možno objednat nejpozději do 31.10.2003. Po tomto datu budou v nabídce pouze limitované verze ADSL. Stávající nepočítané tarify budou poskytovány pouze do 31.12.2003! Prakticky by to znamenalo, že po 1. lednu 2004 budou na nové limitované tarify převedeni všichni uživatelé ADSL bez ohledu na jejich preference. V případě vyčerpání limitu se účtuje vždy dalších započatých 10 GB dat za cenu od 299 Kč (cena, za kterou tyto balíky ČTc prodává providerům).

Opět si neodpustím jednu citaci z výše zmíněných stránek ČTc o výhodách ADSL: „Neomezený objem přenesených dat - objem přenesených dat není limitován a je pouze na rozhodnutí uživatele, kolik dat přenese.“

Krátká úvaha a srovnání s kabelovým internetem

Teď, když už úpím v důsledku vysoké agregace ADSL, mě napadá, zda je něco takového vůbec nutné. Proč se uživatelé kabelového internetu od UPC a dalších společností nepotýkají s podobnými problémy? Nemyslím si, že by do UPC vedl tlustý kabel o výsledné kapacitě počítané podle vzorce kapacita prodávané linky * počet uživatelů. I tam existuje agregace, ale je patrně řešena jinak – lépe, tak aby v konečném důsledku nebyl bit chudák uživatel.

Diskuze (214) Další článek: Google slouží hackerům jako zásobárna tipů na nechráněné stránky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,