Windows Media 9 beta: nadějná kvalita

Včera Microsoft zveřejnil betaverzi nástrojů z řady Windows Media 9, Windows Media Player, Encoder a také nové vylepšené kodeky. Nové možnosti jsou dostatečně lákavé.
Včerejší událost se tak dá rozdělit na dva základní bloky - nové vylepšené programové vybavení a inovované kodeky s novými možnostmi.

Začneme tím, co na své prověření teprve čeká. Nové kodeky Windows Media 9 by měly přinést až o 20 % účinnější kompresi zvuku a až o 50 procent účinnější kompresi videa. Tyto maximální hodnoty přitom jsou uváděny u vyšších datových toků. Novinkou je audiofilská kvalita WMA, podporující VBR a WMA Professional s 24 bity, 96 kHz, a 5.1 kanálů. Zajímavostí je i nová bezeztrátová WMA komprese. Microsoft dal k dispozici 24MB demo nových kodeků, v něm ale není dostatečně průkazná zlepšená kvalita obrazu, spíše to poslouží jako srovnání různých bitrate. Podstatné budou až srovnávačky WM9 proti DivXu. Pro propagaci nového formátu se opravdu Microsoft snaží, Bill Gates jej představil spolu s režisérem Jamesem Cameronem, Peter Gabriel slíbil nové cédéčko dostupné na webu v prostorovém 5.1 provedení. Streaming prostorových 5.1 zvukových dat je tak poprvé možný, i když pochopitelně vyžaduje potřebné přenosové pásmo.

Zatímco nové kodeky budou mít teprve postupný nástup a nedočkáme se nějak rychlého rozšíření, ohledně programového vybavení je to jiné. Zatímco Windows Media Player 8 byl k dispozici jen pro Windows XP, nový Windows Media Player 9 toto napravuje a je k dispozici i pro ostatní Windows až do Windows 98 SE. Jsou tu bohužel nějaká omezení, ale i tak je to rozhodně lepší než nyní používaný Windows Media Player 7.

Nový standard slibuje Instant on pro rychle připojené uživatele, tedy spuštění přehrávání bez bufferingu dat. Na druhou stranu při normálně pomalém připojení to stále přednačítá do paměti a zřejmě kvůli betaverzi jsem zde pozoroval jisté problémy v opakovaném přehrávání právě se načítajícího záznamu. To je ale drobnost, která se vyřeší.

Důraz na ochranu soukromí při instalaci, toto je vůbec první obrazovka, kterou po prvním spuštění přehrávače uvidíte. Klikněte pro větší verzi

Z uživatelsky zajímavých novinek pro přehrávání lze vybrat cross fading - postupné prolnutí dvou navazujících skladeb v zadaném časovém rozsahu, je tu změna rychlosti přehrávání bez vlivu na výšku tónů (jen Windows XP). Při práci se skladbami oceníte i automatické doplňování názvů skladeb z ID3 tagů, v seznamu tak nevidíte skladby pod jménem souboru, ale pod skutečným jménem.

Obrazovka Media Playeru se zobrazeným automatickým playlistem, klikni pro větší verzi. Tato se nedinuje eautomaticky playlist, klikni pro větší verzi.

Zcela jistě si zamilujete nové automatické playlisty. Ačkoli jsou plně konfigurovatelné jen na Windows XP, i pro ostatní operační systémy je tam předdefinováno několik užitečných nastavení. Ze své kolekce skladeb si totiž můžete vybrat třeba jen ty, které jste poslouchali odpoledne více než desetkrát a spadají do nějaké kategorie jazzu. Na ostatních Windows je 15 předdefinovaných automatických playlistů, které sice neposkytují takové možnosti konfigurace, na druhou stranu umí i tak docela dost. Při tvorbě automatických playlistů oceníte snadné označování subjektivní kvality nahrávek pomocí hvězdiček.

Protože se u automatických playlistů velmi intenzivně využívá informací z ID3 tagů, je přímo v XP verzi přehrávače i komplexní editor těchto informací. Lze tak ukládat až 35 různých položek informací včetně obrázků.

Windows XP verze umí také automaticky monitorovat zadaný disk či složku a pokud se tam objeví nějaké nové soubory, automaticky je přidá do seznamu skladeb pro přehrávání.

Media Player na hlavním paneluVe Windows XP lze využívat i dříve dostupné rozšíření hlavního panelu o ovládací prvek Media Playeru. Po minimalizaci se přehrávač nezmenší do tlačítka, ale do chytřejšího pruhu umožňujícího základní operace se skladbou. Bohužel není v tomto režimu vidět název skladby.

Zatím nepříliš informačně nabitou a poněkud střídavě fungující je jinak velmi užitečná funkce pro zobrazení podrobných informací o přehrávané skladbě. Můžete si zobrazit obrázek alba se seznamem všech písniček, diskografii interpreta, slova písně a podobně, je to příjemné oživení integrované přímo do přehrávače, na druhou stranu v současné betaverzi je tam ještě co dodělávat, zejména po stránce obsahu.

Jak z tohoto stručného přehledu jistě cítíte, plnohodnotná je verze pouze pro Windows XP a verze pro ostatní systémy sice je, řada zajímavých funkcí jí ale chybí. Microsoft prostě stále chce prosazovat Windows XP a skoro se dá říci, že nová verze pro jiné systémy je jen kvůli tomu, že brzy skončí období podpory pro Windows Media Player 7. Přesto je Windows Media Player 9 i na jiných systémech výrazně lepší než verze 7. Proti verzi Windows XP má ale rozhodně hezčí standardní skin. Úspornosti Media Playeru 6.4 sice nedosahuje, ten ale můžete nadále používat.

Základní skin pro přehrávač ve Windows 98 SE.

Povaha betaverze se nicméně na Media Playeru stále projevuje, sem tam nefunguje vše úplně čistě, používat se to nicméně dá. Zatím je k dispozici pouze anglická verze, při uvedení finální podoby ale bude v nabídce více jazyků, počítá se i s češtinou.

Nový Windows Media Player 9 včetně dalších doplňků najdete na stránkách Microsoftu. Velikost přehrávače pro Windows XP je necelých 9 MB, velikost přehrávače pro ostatní systémy je pak 12,2 MB.

Diskuze (54) Další článek: Napster úplně končí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,