Děrnoštítkový tkalcovský stroj a Nikola Tesla

Během tohoto týdne si můžeme zavzpomínat třeba na J.M. Jacquarda a jeho tkalcovský stroj „poháněný“ děrnými štítky. Připomeneme si také fyzikálního velikána Nikolu Teslu, který svět vědy obohatil mnoha zajímavými patenty. Pozornost však zasluhuje i zavedení pojmu elektron, případně pokročilá sazba přístrojem linotype.

Nikola Tesla: dobyvatel vědeckého světa

V neděli 9. července je možné si připomenout výročí narození slavného fyzika a vynálezce Nikoly Tesly (ačkoliv některé zdroje se rozcházejí v datech 9.7. a 10.7.).Tento objevitel na poli elektrického inženýrství se narodil roku 1956 ve Smiljanu – město bylo původně součástí tehdejšího Rakouska-Uherska, v současnosti se nachází v Chorvatsku.

Nikola Tesla již jako dítě prokazoval vědecké nadání a touhu po bádání, volný čas tak trávil ponořený do stránek knih nejen o fyzice. Po dokončení studií na střední škole bojoval s těžkou chorobou a balancoval na tenké hranici mezi životem a smrtí. Nakonec ale vše zvládl a mohl se vydat na vysokoškolská studia, kde se mu však nepřekonatelnou překážkou stal nedostatek finančních prostředků. V roce 1884 se mu podařilo přestěhovat do Spojených států, kde začal pracovat společně s Thomasem Edisonem.

Za celý svůj vědecky bohatý život Nikola Tesla vynalezl nepřeberné množství technologických řešení, případně zdokonalení současných zařízení. Ucelený přehled a plné znění odpovídajících patentů můžete nalézt například na stránkách serveru Tesla.hu, ve formátu PDF pak také na Keelynet.com.

Nikola Tesla se stal motivací pro napsání velkého množství knih, k dispozici jsou však i související DVD. Konec svého pestrého života slavný fyzik strávil v New Yorku, kde v lednu roku 1943 zemřel.

Nikola Tesla
(zdroj:
http://www.nikola-tesla.com)

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
http://www.velikani.cz/index2.php?kat=ostve&zdroj=teslan
http://www.tesla-museum.org

Jacquardovy děrné štítky

K aktuálnímu týdnu se váže také výročí narození francouzského vynálezce Josepha Marie Jacquarda (7. července 1752). Jeho bezesporu nejznámějším příspěvkem jsou děrné štítky, jimiž programoval tkalcovský stroj – děrné štítky se později ujaly jako řídící prostředek také ve světě počítačů.

Joseph Marie Jacquard pocházel z francouzského Lyonu a ihned od dětství směřoval k tkalcovskému řemeslu. Jelikož jeho rodiče byli oba takříkajíc z oboru, mladý Jacquard k dané práci naplno přilnul již v deseti letech. Právě mechanická práce ho přiměla k myšlence zautomatizování celého procesu, a začal tedy bádat nad možnostmi úprav do té doby nepříliš snadno ovladatelných strojů. Někteří tkalci se po uvedení Jacquardových štítků začali obávat o své živobytí, nicméně nakonec se nový vynález rozšířil ku prospěchu dalšího vývoje techniky.

Možností snadného a rychlého ovládání pomocí děrných štítků se inspiroval Charles Babbage u svého analytického stroje, ale například také Herman Hollerith při sčítání obyvatel Spojených států (viz dřívější kalendárium Děrné štítky a pradědeček robota Karla). V současné době lze v internetovém online světě nalézt celou řadu stránek věnovaných děrným štítkům – jedná se například o Punch Card Gallery či Jacquard’s Punched Card.

(zdroj: http://www.thetapestryhouse.com/aboutproducts/weaving-images.html#punchcards)

Další informace:
http://www.sacklunch.net/biography/J/JosephMarieJacquard_1.html
http://historie.ondrejfilipek.com/htmlverze/main4114.html?file=stitky

Bleskově: zrod pojmů elektron a linotype

Dne 3. července roku 1886 byl poprvé v praxi nasazen tiskařský stroj, pro nějž se vžilo označení linotype a za jehož zrodem stál Ottmar Mergenthaler. Tento německý vynálezce se tak zasloužil o podstatně snazší profesionální tisk, kdy sazeč písmena na stránku umisťoval podobným způsobem jako při běžném psaní na klávesnici. Linotype se nakonec dočkal velké obliby a jeho výroba pokračovala v několika různých modelech.

Stroj linotype
(zdroj:
http://www.ibiblio.org/orphanage/gallery/training/)

Pátý červencový den v roce 1911 zemřel irský fyzik George Johnstone Stoney, který formuloval myšlenku nejmenšího kvanta elektrické energie a poprvé zavedl dnes běžně používaný termín elektron (1891). Vyšel přitom z dřívějších Faradayových zákonů, o pozdější prosazení pojmu elektron se pak ještě výraznou měrou zasloužil anglický vědec Joseph John Thomson.

George Johnstone Stoney
(zdroj:
http://www.klima-luft.de/steinicke/ngcic/persons/stoney.htm)

Další informace:
http://www.zionbaltimore.org/history_people_mergenthaler.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/G._Johnstone_Stoney

Diskuze (17) Další článek: Ke stažení: alternativní Skype

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,