FVD – už zase další odnož DVD, tentokráte ale s vyšší kapacitou a rozlišením

Než přijde revoluční DVD s modrým laserem do běžného prodeje, ještě tu bude prostor pro pár dalších meziverzí toho současného. Aktivní jsou v tomto směru zejména asijské státy, které mají k dispozici velký trh a dostatečné výrobní kapacity. Po čínském podivném disku EVD si Tchajwanci vymysleli FDV.

Dohled nad DVD standardy zastřešuje DVD Forum a to rozhodně další vylepšení v oblasti běžného současného DVD nechystá. Místo toho se zaměřuje na DVD HD, které bude nabízet násobně větší kapacitu a také vysoké rozlišení videa vhodné pro HDTV obrazovky a projektory. Protože ale tato technologie bude zpočátku velmi drahá, objevují se metody jak prodloužit životnost běžného DVD.

Asijské země s tím mají velmi dobré zkušenosti, VideoCD, které tvořilo takový most od videa k DVD se prosadilo zejména zde. Jinde se na VideoCD příliš nehledělo. Čína proto přichystala svůj vlastní formát EVD, jehož hlavní vlastností je nezávislost na DVD Fóru a tedy licenčních poplatcích. Čína spoléhá na to, že sama tvoří velký trh a může si tak vytvářet vlastní standardy. Přesto to zatím s EVD nevypadá nějak slibně, DVD je přece jen už hodně rozšířené a cenově je také dostupné.

S nově představeným standardem FVD (forward versatile disc) je to potom trochu jinak. Také jeho vznik iniciovaly vládní úřady v rámci podpory tchajwanské ekonomiky, jeho hlavním cílem ale bylo vylepšit stávající DVD standard natolik, aby pomocí již dnešních technologií mohl konkurovat přicházejícímu DVD HD.

FVD tedy stejně jako současné DVD využívá červený laser, technicky by tedy měly jít použít i současné mechaniky. Kapacita FVD byla nicméně zvýšena na 6 GB pro jednovrstevné médium a na 11 GB pro dvouvrstevná média. Tento nárůst z 4,7 a 9 GB není tak dramatický, zajímavě ale spolu s tím souvisí i formát videa. Ten totiž nemusí být jen současný MPEG2, podporovány jsou rovněž kodeky Microsoftu Windows Media 9. Díky tomu tak bude možné využívat rozlišení až 1280x720. Mimo Microsoftu tento nový formát podporuje 29 tchajwanských firem a současně se autoři snaží přesvědčit firmy v Číně pro podporu tohoto nového formátu. DVD Forum specifikace dostalo k dispozici s návrhem na začlenění do DVD standardu, zatím se ale nevyjádřilo.

Na vývoji FVD se podíleli výrobci médií (CMC Magnetics, Ritek, U-Tech Media, Prodisc Technology) mechanik (Lite-On IT, Mustek Systems, Quanta Storage, BenQ) a čipsetů (ALi). První přehrávače FVD by se mohly na trhu objevit letos před Vánocemi.

Aby se však formát FVD nějak výrazněji prosadil, pochopitelně bude potřebovat i podporu filmových studií, které musí pro tento formát připravit nějaký obsah. FVD byl měl být formátem pro spotřební elektroniku. DVD přehrávače s podporou Windows Media 9 se již objevují, s tímto formátem by měly k dispozici větší kapacitu média pro potřebná data.

Diskuze (15) Další článek: Nové Živě.cz: pojďte hledat mušky...

Témata článku: , , , , , , , , ,