Výměnné sítě - firmy v ohrožení

Studie provedená kanadskou společností AssetMetrix ukazuje, že většina firemních sítí je využívána i k provozování Peer to Peer systémů. Firmám mohou hrozit žaloby, kromě toho platí více za připojení k internetu. Studie má podpořit uvedení aplikace pro odhalení P2P systémů v lokálních sítích.
Společnost AssetMetrix zveřejnila studii, která zkoumala rozšíření aplikací pro sdílení souborů jako je Kazaa, Direct Connect nebo Grokster. Jako reprezentativní vzorek AssetMetrix použil 560 společností s deseti až pětačtyřiceti tisíci zaměstnanci. Přímo se zkoumání týkalo 175 000 pracovních stanic v těchto formách.

Studie byla provedena jako součást uvedení nového software pro odhalení systémů pro sdílení souborů P2P Tracker.

Výsledky ukazují, že P2P aplikace se vyskytují přibližně v 77 % všech zkoumaných společností. V některých firmách obsažených ve výzkumu byly aplikace pro sdílení souborů přítomny i na více než polovině všech počítačů. Zároveň v každé ze společností s více než pěti sty zaměstnanci byla nalezena alespoň jedna instalace takového systému. Průměrná penetrace výměnných systémů dosahovala 2.15 až 8.38 %. Společnost s tisíci zaměstnanci tak pravděpodobně má více než 80 zaměstnanců stahujících mnohdy ilegální obsah s využitím firemního internetového připojení.

Právní problémy – u nás si hlavu nikdo nedělá

Ve spojených státech, kde se organizace zastupující vlastníky autorských práv opírají o Digital Millenium Copyright Act, je instalace klientů výměnných systémů potenciálním právním rizikem pro firmy. Americká federace fonografického průmyslu RIAA na základě právních precedentů pokládá společnosti, které se aktivně nesnaží zabránit svým zaměstnancům v přístupu ke službám typu Kazaa, za odpovědné za způsobené škody. Dopisy s varováním obdržely od RIAA společnosti z žebříčku největších firem Fortune 500 a jedna společnost již je žalována o jeden milion dolarů.

I v České republice mohou instalace systémů pro sdílení souborů přinést právní problémy. Nejde ale o fakt, že se na počítači nachází tento software, ale o archivy souborů, které lze nalézt na počítači s takovým software. Razie policie ČR iniciované soukromými subjekty, jako je BSA, už dávno nehledají jen nelegální kopie Windows či Office.

Bezpečnostní problémy – 70 virů ve výměnných sítích

Výměnné sítě jsou kromě legálních rizik také zdrojem rizika bezpečnostního. V tuto chvíli existuje několik desítek různých systémů pro sdílení souborů a jejich modifikací. Mnohé z nich obsahují spyware, adware nebo dokonce trojské koně, které umožňují neoprávněným osobám ovládnout PC s takovým software. Speciální formou rizika jsou počítačové viry často obsažené v souborech nabízených ve výměnných sítích i zvláštní typy virů, které se šíří přímo prostřednictvím komunikace v systémech pro sdílení souborů.

Finanční problémy – kolik stojí vyměňování

V síťových uzlech sledovaných evropských ISP dosahují přenosy v rámci výměnných systémů až 70 % celkového provozu. Dá se předpokládat, že i v zatížení firemní sítě/přípojky k internetu hrají výměnné sítě významnou roli. To se samozřejmě projevuje i finančně. V případě, že firma platí za přenesené objemy, projevuje se provoz výměnné sítě okamžitě a dá se snadno vyčíslit. V případě „neomezeného“ připojení k internetu ale firma ztrácí také. Systémy pro sdílení souborů dokáží využít většinu celkové kapacity internetové přípojky, což se projeví zpomalením práce ostatních uživatelů. A i zde lze následně ztráty dopočítat.

Je otázkou, zda je nutné pro zjištění výskytu výměnných systémů ve firemní síti používat speciální software. Šikovný administrátor si dokáže poradit i pomocí nástrojů na analýzu provozu sítě případně pomocí vzdálené správy počítačů nebo rovnou zablokováním portů na firemním firewallu. I když si třeba Kazaa může najít novou skulinu, odhalení počítače, ze kterého je provoz iniciován není složité.

Diskuze (17) Další článek: Třetí bývalý zaměstnanec Microsoftu souzen za krádeže software

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,