Radeon 9700 a 9000: končí nadvláda nVidie

Král je mrtev, ať žije král! Neuběhlo ani půl roku po uvedení GeForce 4 Ti 4600 a můžeme korunovat nového krále grafických karet. Na tom by nebylo nic divného, kdyby král nebyl ze stáje ATI, která převzala roli leadera průmyslu vyrábějící grafické karty. Nový Radeon 9700 je nejen technologicky nejvyspělejší kartou na trhu, ale dokonce je 2x výkonnější a stojí stejně jako GeForce 4 Ti 4600. Měli jsme možnost testovat tři Radeony 9700 (Hercules, Sapphire a originál ATI) a dva Radeony 9000 (Manli a Sapphire). (27 kapitol)
 

Malý výlet do historie

Průmysl vyrábějící grafické karty se od svého počátku rapidně změnil. Jen málo firem, které vyrábělo grafické karty od počátku se dožilo dneška. Hodně výrobců zkrachovalo nebo bylo koupeno a změnilo své portfolio (např. Hercules). Ze všech firem však zůstala jedna, která už působí na tomto trhu 17 let a udržela si prvenství, i když ji potkalo několik zakopnutí. Tato firma se jmenuje ATI. V první polovině 90. let to byl jeden z nejúspěšnějších výrobců grafických karet vůbec. V roce 1996 přišlo 3Dfx Voodoo, první grafický akcelerátor, který způsobil pozdvižení mezi "zajetými" výrobci. Jediná firma, která dokázala na Voodoo dostatečně reflektovat byla nVidia se svou Riva 128. ATI odpověděla pozdě a k tomu ještě jen chabým čipem Rage, který se Voodoo nedokázal vyrovnat. Následně přišla nVidia Riva TNT a ATI Rage 128, byly to karty které se naproti Voodoo mohly pyšnit 32-bitovými barvami. ATI sice částečně dohnala tímto čipem náskok 3Dfx, ale na druhou stranu ji překonala nVidia, která uvedla čip Riva TNT2.

Posledním výkřikem 3Dfx byla grafická karta 3Dfx Voodoo 3, která byla na svou dobu výkonná, avšak technologicky zastaralá. Doufalo se, že 3Dfx všem ukáže záda svými čipy Voodoo 5, ale opak byl pravdou. Pro 3Dfx znamenaly čipy VSA-100, které byly stavebními kameny Voodoo 5, krach. NVidia v té době měla čipy GeForce, které byly jak výkonnostně tak technologicky na špici (technologie TnL). ATI v době GeForce neměla odpovídající alternativu, pouze propagovala různe variace svých zastaralých čipů Rage128.

Příchod GeForce 2 v roce 2000 se nesl ve znamení dominance nVidie nad grafickým průmyslem. ATI naštěstí uvedla relativně výkonného Radeona, který však měl velké problémy s drivery, i když byl zhruba na podobné výkonnostní úrovni jako GeForce 2 GTS. Po koupi 3Dfx nVidií na přelomu roku 2000/2001 a následné uvedení GeForce 3 už v některých lidech začalo vyvolávat obavy, že nVidie bude mít monopol na výrobu grafických čipů. Nikdo z konkurence neměl odpovídající kartu, která by mohla konkurovat. ATI se potýkala ještě s nevyspělými drivery Radeonu, Matrox neměl kromě G400 žádnou novou kartu k dispozici, ST Micro sice uvedlo Kyro 2, ale to spíše spadalo do low-end oblasti. V první polovině 2001 byl jediný král, jmenoval se GeForce 3.

Současnost

Pokud si vzpomínáte, tak jsem před rokem psal článek Radeon 8500: ATI vrací úder! Z tohoto čipu jsem byl nadmíru nadšený, nebyl sice výkonnější než GeForce 3, ale byl zhruba na podobné úrovni a hlavně byl levnější. Ale především, Radeon 8500 představoval pro GeForce 3 reálnou konkurenci, i když to byla spíše papírová výstraha, protože grafické karty se objevily až někdy o vánocích, kdy nVidia měla k dispozici upravenou řadu GeForce 3 Ti 500 a 200. Zejména GeForce 3 Ti 200 byla postavena proti Radeonu 8500, protože byla zhruba na stejné cenové úrovni.

Po uvedení GeForce 4 Ti 4600 se zdálo, že nVidia veškeré snahy ATI zmařila. To trvalo až do letošního léta.

Minulý rok by mě ani ve snu nenapadlo, že ATI dokáže udělat kartu, která výkonnostně nVidii převálcuje, ale opak je pravdou. ATI uvedla 17. července ATI Radeon 9700 neboli GeForce 4 Ti killera. Tento čip nejenže je rychlejší než Ti 4600, ale je mnohem technologicky vyspělejší a z hlediska driveru odladěnější. K tomu všemu lze tuto kartu už od tohoto týdne sehnat v ČR za cenu podobnou GeForce 4 Ti 4600.

Tak, nyní po malém úvodu se pustíme do samotné recenze. Začneme jako obvykle technologickou přehlídkou.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,