Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 72.

Formát ZIP je bezesporu jeden z nejrozšířenějších komprimačních formátů vůbec. Proto je jeho podpora častým námětem mnoha komponent. Jednu z nich si dnes představíme.

ZipForge 2.0.2

Začneme nejprve tím, že komponenta je (jak je v našem seriálu zvykem) zdarma, ale pouze pro osobní použití a neobsahuje zdrojové kódy. Než si ji budete moci stáhnout, je potřeba vyplnit několik údajů o své osobě a hlavně kontaktní email, na který vám bude odeslán aktivační kód. Ten je naštěstí odeslán ihned (alespoň v mém případě tomu tak bylo) a nemusíte tedy čekat i několik hodin, jak tomu leckdy bývá (pokud email vůbec dojde). Mezitím si již můžete komponentu stáhnout. Upozorňuji však, že vás čeká poměrně nepříjemné a nezvyklé překvapení (obzvlášť pro uživatele připojené přes dial-up), protože balík má více jak 6 MB. To napovídá o tom, že v archivu nebude jen pouhá komponenta, ale též množství příkladů, nápověda a další přídavky.

Instalace je snadná, protože jen spustíte instalační soubor, zadáte aktivační kód a vyberete si, pro jakou verzi Delphi chcete balík nainstalovat. Vše ostatní je už automatické a po spuštění Delphi naleznete na paletě novou záložku s komponentou ZipForge. Rovněž se do IDE integruje nápověda (to lze zakázat při instalaci).

Mezi hlavní funkce komponenty patří plná kompatibilita s PKZIP 2.x, dále vytváření dnes běžných samorozbalovacích archivů a rovněž archivů chráněných heslem. Určitě není potřeba vyjmenovávat všechny zcela běžné funkce jako jsou přidávání, mazání, rozbalování, testování a aktualizace souborů v archivu a další. To je naprostá samozřejmost a není třeba se o tom dlouze rozepisovat. Komponenta se také chlubí možností práce s archivy pouze v paměti, dále nízkými nároky na paměť i při práci s obrovskými archivy, dále čtení a oprava porušených archivů a podpora ZIP64 (upřímně se přiznávám, že nevím co to je, jen odhaduji). K samozřejmým funkcím patří rovněž rozdělování archivu do několika souborů a disků.

Teď si však musíme povědět něco o práci s komponentou. Jedná se o komponentu jako takovou v pravém slova smyslu a stejně se s ní i pracuje. Komponentu si umístíte na formulář a nastavíte v Object Inspectoru (či za běhu aplikace) všechny potřebné vlastnosti. Jednotlivé funkce pak spouštíte prostřednictvím příslušných metod komponenty a celý proces můžete sledovat (a příslušně reagovat) na základě událostí komponenty. Není tak například žádný problém sledovat během komprimace její průběh a zobrazovat jej v procentech do nějakého ukazatele. To vše je poměrně obvyklé i u jiných podobných komponent. Co je však méně obvyklé je to, že všechny funkce jsou "zadrátovány" přímo v komponentě samotné a není tedy potřeba žádná DLL knihovna či něco podobného. To je poněkud dvojsečné. Při aktualizaci je nutné přeinstalovat komponentu celou, nemluvě o samotných aplikacích, místo aby stačilo jen nahradit jednu DLL knihovnu. Na druhou stranu je zase vše pohromadě v jednom souboru a funkčnost je tak zaručena prakticky za všech okolností. Navíc může být o něco jednodušší i práce s komponentou. Nechci se přiklánět ani k jedné z variant, to nechám na vás. Komponenta prostě nabízí své řešení.

Co říci závěrem? Komponenta je to propracovaná, celý balík působí velmi profesionálně, instalace je snadná, obsahuje dobrou nápovědu i řadu ukázkových aplikací. Co více si přát? Možná bych ale přeci jen volil poněkud jiný způsob distribuce než v 6 MB souboru, například oddělené instalace pro jednotlivé verze Delphi a C++, ale to je opravdu jen detail.

www
verze: 2.02
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: 4 - 6

Váš názor Další článek: Externí DVD±R/RW vypalovačka od Verbatimu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,