Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 37.

Dnes tu máme opět jeden nástroj, usnadňující práci při programování, i když tentokrát to bude spíš pomoc při prezentaci kódu na vašich webových stránkách.
Na tento námět mě vlastně přivedla příprava našeho druhého seriálu o Delphi (Tipy a triky...), když si někteří čtenáři téměř vynutili :), abych začal s barevným zvýrazňováním syntaxe u přikládaných zdrojových kódů. Pravdou je to, že takový kód pak vypadá mnohem lépe a lépe se čte. Pokud i vy prezentujete své kódy na webových stránkách a nebo je prostě z jakéhokoliv důvodu potřebujete převést do formátu HTML, mám pro vás tip na jeden šikovný nástroj, který to udělá za vás.

Už předem vidím ty reakce pod článkem, že nejlepší je přeci ten program, který používáte zrovna vy. Ano, programů, které převádějí zdrojové kódy do formátu HTML je celkem dost a budu rád, když se v diskusi pochlubíte a dáte i ostatním váš tip. Já jsem hledal spíše jednoduchost bez zbytečného "balastu", ale zároveň slušnou konfigurovatelnost. To vám může nabídnout například Lore`s Source Converter.

Jedná se opravdu o velmi jednoduchý program, ale v jednoduchosti je síla. Po spuštění uvidíte okno, na kterém jsou tři záložky. Třetí záložku rovnou přeskočíme, ta obsahuje informace o programu a autorovi. Zajímat nás bude nejprve první záložka. Zde se nastavují parametry samotné konverze zdrojového kódu do HTML. Chcete-li být s konfigurací rychle hotovi, stačí si jen vybrat z předem nadefinovaných stylů pro Delphi, C/C++ a nebo Javu. Jistě, není to mnoho, ale myslím že tato kombinace pokrývá poměrně značnou část programátorů. Nebudete-li z jakéhokoliv důvodu s podobou nadefinovaného stylu spokojeni, můžete jej samozřejmě upravit k obrazu svému. U každého typu elementu, který se v kódu může vyskytovat (tedy klíčová slova, komentáře, symboly, čísla atd..) můžete sami určit barvu textu, nastavit tučné písmo a/nebo kurzívu. Dá se říct, že tím jsou vlastně všechny možnosti vyčerpány, protože ani vývojové prostředí Delphi větší rozlišování (například různou velikostí fontu) nenabízí a je to jedině dobře. Nastavit si můžete rovněž odsazení či tabelátor a pár drobností, souvisejících s výsledným HTML kódem. Poslední věcí, kterou lze ovlivnit, je barva pozadí textu, pokud by se vám standardní bílá nelíbila. Takto vámi nadefinovaný styl si pochopitelně můžete uložit k pozdějšímu opětnému použití.

Tolik k definici zvýrazňování syntaxe a můžeme se podívat na druhou záložku. Ta obsahuje tabulku, do které pomocí tlačítka Add přidáváte jednotlivé soubory zdrojových kódů. Nemusíte tak zpracovávat jednotlivé soubory postupně, ale prostě přidáte do seznamu více souborů najednou, stisknete tlačítko Start a už jen sledujete, jak se postupně vytváří výsledné HTML soubory podle zvoleného stylu jazyka.

A to je vlastně vše. Jak jsem již několikrát zdůraznil, nástroj je to opravdu jednoduchý, ale svůj úkol plní jak má a navíc je zdarma.

Diskuze (4) Další článek: Konec prodejce nelegálního zboží přes internet

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,