Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 8.

Dnešní díl se bude zabývat pouze nevizuálními komponentami, které jdou tak říkajíc systému pod kůži. První komponenta dokáže zjistit obrovské množství informací o vašem systému, druhá zase umožňuje pohodlnou práci s klávesovými zkratkami a třetí komponenta (přesněji řečeno jednotka – unit) zase zjišťuje aktuální vytížení procesoru.
MiTeC System Info

Autorem této komponenty je MichaL MutL a rovnou musím konstatovat, že pomocí tohoto nástroje získáte opravdu detailní informace snad o každé součásti v počítači. Vše bude pochopitelně záležet na verzi operačního systému (podporovány jsou jak generace 9x, tak NT) a také na celkovém hardwarovém složení vašeho počítače, takže se může stát, že ne všechny položky bude možné právě na vašem systému zjistit. Přesto je však množství různých údajů více než dostatečné. Začneme tedy pěkně postupně od obecnějších informací k těm detailnějším. Komponenta zjišťuje kromě obligátních údajů, jako je název počítače a jméno uživatele, také základní informace o BIOSu (jméno, datum atd..), informace o stavu kláves NumLock (CapsLock, ScrollLock), datum a čas posledního nabootování a dobu práce systému. To jsou celkem základní informace pouze na rozjezd.

Další funkce se týkají samotného OS, kdy lze zjistit přesnou verzi, nainstalovaný service pack, sériové číslo, jméno registrovaného uživatele a společnosti, časovou zónu a základní systémové složky. Vypsat lze též hodnoty systémových proměnných, a komu by nestačilo ani to, může si nechat zjistit všechny běžící procesy a zjistit detailní informace o jednotlivých "oknech".

Samozřejmostí je zjišťování informací o procesoru (frekvence a podporované technologie), informace o fyzické i virtuální paměti, grafické kartě (čipset, BIOS, paměť, podporované technologie), ale také například informace o APM (Advanced Power Management – vylepšené řízení spotřeby) a stavu baterie (u notebooků).

Rovněž nechybí informace o zvukové kartě, síťových adaptérech, tiskárnách a discích. Už vás to nudí? Zkrátka informací je velké množství a určitě si mezi nimi najdete, co budete potřebovat.

Ale...všechno má své mouchy, takže abych jen nechválil, musím též uvést některé nedostatky. Zásadním nedostatkem je, že poslední verze komponenty pochází z roku 1999, což je již dlouhá doba (alespoň v IT oblasti), takže některé nejnovější technologie (zejména například u procesorů) program není schopen detekovat, protože je jednoduše nezná. Druhou vadou na kráse je, že komponenta (ačkoliv je sice freeware) není dodávána se zdrojovými kódy. Pokud vám tyto nedostatky nebudou vadit, mohu komponentu vřele doporučit, protože i přes svoje stáří toho má stále mnoho co nabídnout. Bohužel se mi nepodařilo vypátrat webovou stránku autora, takže vám nabízím pouze odkaz na stažení komponenty z jednoho ze zahraničních Delphi serverů.

www
verze: 3.1
Delphi: 4 (292 kB)
C++ Builder: ?

AM Softwares AMHotKeys

I tato komponenta je poněkud staršího data (opět rok 1999) a jejím autorem je Alexander Meeder. Jak název napovídá, náplní její práce jsou klávesové zkratky (horké klávesy, hotkeys) a jejich implementace do vaší aplikace. Vy jen do komponenty vyplníte požadované klávesové zkratky, přičemž jsou podporovány všechny možné i nemožné kombinace, na které si jen dokážete vzpomenout. A ke každé takovéto kombinaci jen přidáte událost, kterou má aplikace provést. Snadné a jednoduché. Není třeba navíc pro každou klávesovou zkratku přidávat na formulář další a další instance této komponenty (jak to u některých podobných komponent bývá), protože se dá vytvořit dlouhý seznam klávesových zkratek, který pojme komponenta najednou, a práce se tak velmi zpřehlední a zjednoduší.

Tentokrát je již komponenta dodána včetně zdrojového kódu a měla by být funkční jak pod systémy 9x, tak i NT (testoval jsem pod NT bez problému).

Bohužel ani zde se mi nepodařilo vypátrat aktuální webovou adresu, neboť adresa uvedená ve zdrojovém kódu komponenty již neplatí. Proto i v tomto případě uvádím odkaz na stažení ze zahraničního serveru.

www
verze: 1.1
Delphi: 2, 3, 4 (218 kB)
C++ Builder: ?

AdCpuUsage

A na závěr tu máme opět něco novějšího. Jedná se o unit (tedy ne komponentu), zjišťující aktuální vytížení procesoru. Autorem je Alexey Dynnikov a jednotka by měla být funkční pod systémy 9x, NT i 2000. Celá práce je vlastně zjednodušena na volání dvou funkcí. První aktualizuje data o vytížení procesoru a druhá funkce vrací tuto hodnotu pro zvolený procesor. Ano, je možno pracovat i na víceprocesorových systémech. Celý jednoduchý postup je detailně popsán v přiloženém souboru a je též přidán ukázkový projekt. Jednotka je pochopitelně freeware a samozřejmě se dodává s kompletními zdrojovými kódy.

Na stránce autora lze nalézt i několik dalších zajímavých komponent (ne všechny jsou bohužel zdarma) a také některé demoaplikace a texty k tématu. Je vidět, že autor se touto "hloubkovou" problematikou hodně zabývá, takže stránka jistě stojí za návštěvu.

www
verze: 1.02
Delphi: 2, 3, 4, 5 (24 kB)
C++ Builder: 4, 5 (24 kB)

Diskuze (2) Další článek: 3DMark2001 Second Edition

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,