Microsoft získává 24,6 procent v Corelu, co se změní?

Oficiálním důvodem je důraz na vývoj aplikací pro .NET. Co bude ale s podporou Linuxu a dalšími aplikacemi?
Problémy zmítaný Corel se během času změnil v lákavé sousto pro dřívějšího konkurenta. Nedostatek financí a propouštění srazily cenu akcií tak nízko, že Microsoft mohl téměř za kapesné 135 miliónů získat necelý čtvrtinový podíl v Corelu, i když s tím není spojeno hlasovací právo. Součástí transakce je i urovnání dříve vedených nespecifikovaných sporů. Microsoft se tak stal jedním z největších podílníků v Corelu.

Oficiálním důvodem pro transakci je vývoj aplikací pro platformu .NET – Corel má dobré zkušenosti s vývojem aplikací v Javě a převodem z Windows na Linux, převod aplikací na pronajímání přes Internet tak pro něj vypadá velmi přitažlivě. Corel se bude podílet s Microsoftem na vývoji prvních aplikací pro .NET a bude patřit k hlavním partnerům.

Živě komentuje: Dalších důvodů, proč Microsoft takto vstoupil do Corelu, však může být několik. Hlavním je velmi nízká hodnota Corelu v době transakce. Microsoft mohl velmi levně získat svého konkurenta a zabránit tak třeba tomu, aby jej pohltil někdo jiný. Pokud by chtěl Corel zadupat zcela do země, může akcie za pár dní prodat. Díky vstupu Microsoftu půjdou nyní akcie nahoru, po prodeji by šly ještě více dolů. Microsoft by na tom tedy zcela jistě vydělal a ještě více oslabený Corel by byl na kolenou. Spíše ale opravdu bude potřebovat při přechodu na .NET spoustu spojenců a co nejméně silných nepřátel.

Kdyby chtěl Microsoft zrušit Corel Linux, bude to jistě moci jednou udělat, v dohledné době to ale kvůli antimonopolnímu soudu není pravděpodobné. Spíše využije zkušenosti Corelu s přechodem od Windows na Linux a připraví pro Linux takové aplikace, které budou oknem do jeho strategie .NET. Zrušením Corel Linuxu by Linux neohrozil, v řadě stojí dost dalších. .NET je ale pro Microsoft velmi důležitou platformou a pokud chce Microsoft vydělávat na .NET, je velmi pravděpodobné, že bude chtít .NET nacpat do každé škvírky, kde třeba nyní Windows nejsou. Spíše bych čekal mírné oslabení důrazu na Linux než kompletní rušení jeho podpory. Péče věnovaná převodu aplikací na Linux teď bude z velké části orientována na vývoj pro .NET.

Microsoft získá také přístup ke kvalitním grafickým programům, kterými je Corel nejznámější. Důraz Microsoftu na zpracování grafiky a DTP končí většinou za hranicemi domácnostní, profesionální řešení je nadále parketou pro jiné firmy. S Corelem by mohl Microsoft tuto mezeru zúžit a díky jen menšímu podílu si zcela neznepřátelit Adobe.

Spíše tedy než uvedení Microsoft Linuxu můžeme čekat využívání Linuxu ve prospěch Microsoftu. Microsoft opakovaně deklaroval, že jeho budoucnost je .NET. Pokud to bude znamenat, že pro .NET bude využíván i Linux, bude to jen znamenat více možností k přístupu na .NET.

Podobné pozdvižení bylo, když Microsoft kupoval (i když ne tak velký) podíl v Apple. Nyní je stále Microsoft dominantní, ale na Apple je k dispozici lepší Internet Explorer než na Windows a také Office srovnatelný, ne-li lepší než na Windows. Microsoftu jde logicky o vydělávání peněz, když je dokáže získat i z Linuxu ve smyslu rozšíření, nikoli nahrazení nabídky, není důvod, aby do toho nešel.

Diskuze (23) Další článek: SGI má nejrychlejší stanici pro NTčka

Témata článku: , , , , , , , , , ,