Fotonika ve Walesu a výroba největšího zrcadla na světě

Wales je sice malá země, ale je unikátním místem, kde se zkoumají nejpokročilejší technologie v rámci optiky – jedné z nejdůležitějších oblastí pro budoucnost.

Optické technologie jsou pro rozvoj civilizace důležitější, než se může zdát. I když vás nejspíše napadnou například čočky pro brýle nebo dalekohled, fotonika je dnes potřeba takřka ve všech pokročilých segmentech.

Pokročilá fotonika je potřeba pro displeje v mobilních zařízeních, kamery, LED i podsvícení, komunikací pomocí laseru i bezdrátově, pro solární články, výrobu veškerých čipů, projektory, virtuální realitu, teleskopy, laserové tiskárny a spousty další. Optické technologie jsou také velmi důležitou částí pro budoucí využití termonukleární fúze a přesné zaměření laserů.

Čím dokonalejší bude optika, tím přesněji můžeme zaměřovat obraz a lasery i s vyšším výkonem. To má velký vliv nejen pro výrobu, ale i koncová zařízení. S vyšší kvalitou lze zmenšit velikost, hmotnosti a další vlastnosti zařízení, které různým způsobem pracují s procházejícím světlem.

Fotonika ve Walesu

Wales je poměrně malá země na západě Velké Británie, která má „pouze“ tři miliony obyvatel. I přes to se zde podařilo vybudovat jedno z nejdůležitějších míst na Zemi, kde dochází k rozvoji fotoniky. Vše samozřejmě začalo už v počátcích minulého století s výrobou čoček, ale dnes už je portfolio společností a technologií mnohem větší.

IMG_0344 copy.jpg

Hlavním centrem je OpTIC Centre, které slouží jako jedno místo, kde se spojuje vývoj a výzkum, startupový inkubátor i finální výroba. Díky blízkým univerzitám mají firmy možnost získat dostatek „mozků“ pro své zaměření a pokud potřebují spolupráci či pomoc, vše je na jednom místě. Vše zastřešuje Welsh Opto-electronic Forum.

IMG_0345 copy.jpg
Stěna pokrytá solárními články, vzhledem k počasí a stáří (nízké efektivitě) šlo především o testovací implementaci

Wales se tak stává takovou „fotonickou“ velmocí a snaží se v této oblasti ještě dále rozvíjet nejen z pohledu technologií a podpory firem, ale také výchovy budoucích specialistů na tuto oblast. Jak už jsme zmínili na začátku, optické technologie jsou a budou ještě mnohem důležitější do budoucna, kdy se očekává přechod z elektroniky na fotoniku i u výpočetních čipů. Hlavní prvkem tak už nebude elektron, ale foton, což bude zase zcela nová éra i ve spojení s kvantovými počítači.

Největším projektem v centrum OpTIC je aktuálně výroba největšího zrcadla na světě, které bude sloužit pro optický teleskop zkoumající vzdálená místa ve vesmíru.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,