Firefox 8: Mazaná panda se rozhodla blokovat

Nový Firefox umožní nekompromisně blokovat nežádoucí doplňky a přidává pohodlné vyhledávání na Twitteru. Do toho vylepšená práce s 3D grafikou a několik dalších drobností.

Uběhlo šest týdnů a už tu máme Firefox 8. Mozilla sype z rukávu nové verze tak rychle, jak to jen jde a fanoušci pandy červené se tetelí radostí. Od sedmé verze začal být Firefox zajímavější víc, než kdykoliv dříve. Právě minulá verze dramaticky snížila paměťové nároky a z Firefoxu se stal zajímavý prohlížeč i pro vytížené stroje.

V tak krátkém vývojovém cyklu nelze s každou novou verzí přinést exkluzivní a nové funkce, spokojit se proto vždy musíme s pár vylepšeními a nějakou drobnou novinkou navíc. Na tento způsob vývoje sice mnozí uživatele nadávají, člověk ale pokrok a sílu konkurence (Google Chromu) nezastaví. Jestli nechce Mozilla ztratit dosavadní příznivce, musí se snažit (to dělá), a to dostatečně rychle.

Firefox 8/O aplikaci Mozilla Firefox.png
 Osmá verze Firefoxu

Novinky osmé verze můžeme shrnout do pěti oblastí. Tentokrát se ale žádná netýká něčeho až tak zásadního, z čeho by uživatelé ihned po aktualizaci jásali.

1. Blokování rozšíření a doplňků

Po aktualizaci na nový Firefox 8 vás může zcela nečekaně požádat o restartování počítače. Po restartu a prvním spuštění nové verze na vás vyskočí okno s výběrem doplňků k zablokování. Na přehledném seznamu uvidíte doplňky a zásuvné moduly, které se hlásí o svoji pozornost.

Spousta doplňků nebo zásuvných modulů zbytečně zatěžuje běh Firefoxu, Mozilla proto tomuto učinila přítrž. Pokud se něco bude chtít vnutit do Firefoxu, pěkně vás Firefox nejprve požádá o povolení, zdali může danou komponentu začít používat.

Na obrázcích navíc vidíte, že máte navíc přehled o nekompatibilních doplňcích a i způsobu, jak se do počítače dostali – jestli jste je instalovali vy nebo nějaký cizí program. Rada tedy zní, používejte pouze ty doplňky a rozšíření, které opravdu potřebujete.

Firefox tímto učinil docela zajímavý krok. Nechává na samotných uživatelích, aby se rozhodli, zdali daný doplněk potřebují nebo ne. Přestože může neznalý uživatel okno odklepnout a pokračovat vesele dál, již je to hláška navíc, kdy onen neznalý uživatel nemá šanci poznat, jak moc je pro něj daný doplněk prospěšný.

Firefox 8/WindowClipping.png Firefox 8/WindowClipping (3).png
 Vyberte a zablokujte rozšíření/doplňky, které nechcete

Pro všechny ostatní je to ale rozumná novinka, která může – při vhodném zacházení – Firefoxu polepšit. Snad bych jen zkritizoval tlačítko „Vpřed“, které se mi z lokalizačního pohledu jeví jako „nekonzistentní“. Slůvka „Další“ nebo „OK“ by tomu určitě slušela lépe.

2. Hledání na Twitteru, ale ne pro nás

Dobrá zpráva je, že Mozilla mezi vyhledávače přidala Twitter. Pravé horní okénko tak můžete využít pro vyhledávání příspěvků na Twitteru, nebo do něj lze zadat přímo hash tag (#tydenzive) či uživatelské jméno (@computer_zive).

Bohužel špatná zpráva zní, že to zatím funguje jen v anglické, portugalské, slovinské a japonské verzi Firefoxu. Češi a Slováci musí počkat.

3. Načítání panelů až při zobrazení

Představte si, že spouštíte Firefox s více otevřenými panely. Před časem se objevila užitečná novinka – nejprve se načte aktuální (zobrazený) panel, a až poté se načtou ostatní panely na pozadí. Někomu toto fungování nemusí vyhovovat, proto se Mozilla rozhodla přidat „zatržítko“ přímo do nastavení.

Firefox 8/Možnosti.png
 Sami se rozhodněte, kdy chcete načítat panely

Pomocí „Nenahrávat panely, dokud nejsou vybrány“ zakážete načítání panelů na pozadí. Načte se tedy jen ten aktuální a další, až je zobrazíte.

4. Vylepšená podpora WebGL

O webovém standardu WebGL jste už asi slyšeli. Pravděpodobně tomu tak bylo ve spojení s graficky pokročilými aplikacemi, například hry či animace poháněné 3D hardwarovou akcelerací. Firefox nyní přidal podporu pro „Cross-Origin Resource Sharing“, zkráceně CORS. Vývojářům to umožňuje bezpečně načítat zdroje z jiných domén.

Zapněte si experimentální podporu WebGL na Google Mapách (vlevo dole) a vyzkoušejte si technologii v praxi.

5. Změna menu a další libůstky pro vývojáře

SSL 2.0 již není nadále podporován, pokud máte vypnutý JavaScript, skripty se nenačítají a zlepšení se dočkaly také webové sockety. Drobných úprav se dočkala matematická knihovna MathML a pár desítek změn se dotklo zpracování HTML, CSS a DOM.

A jestli jste vývojáři, možná vás potěší ještě jedna novinka – možnost upravit pravé kontextové menu (pravého tlačítka) pomocí HTML5. Podrobnosti o všech novinkách najdete na stránkách pro vývojáře.

Na viděnou u příští verze

Ti co hádají, že příští verze bude 9.0, tak mají samozřejmě pravdu. Aktuálně se tato větev nachází ve vývojové fázi. Kdybyste chtěli testovat (mnozí říkají, že je stabilní), máte možnost. Vy ostatní si ale stáhněte osmičku a vyzkoušejte ji. Třeba vás nadchne víc, než prohlížeč, ve kterém čtete tento článek.

Diskuze (54) Další článek: Máte přeplněný Google+ zprávami? Vyzkoušejte filtr pro Chrome

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,