ffDiaporama: Poskládejte fotky do působivého videa

Máte sérii fotek z výletu, dovolené či zábavy a chcete je přetvořit do podoby videosekvence? S hudbou na pozadí, zajímavými přechodovými efekty a doplňujícími titulky bude poutavá.

Pro posílání e-mailem, umístění na webových stránkách či sledování v televizi může být mnohdy videosekvence z fotek mnohem užitečnější a lépe přehratelná než třeba prezentace v PowerPointu. Chcete-li ze série fotek vytvořit rychle a nenáročně působivé video, stačí sáhnout po jednoduchém freewarovém programu, jehož obsluhu zvládnou i začátečníci. Taková je ffDiaporama.

Snímky, ořez, hudba

Ovládání ffDiaporamy je velice snadné. Všechny ovládací prvky a funkce naleznete v jediném okně se čtyřmi záložkami a dalšími odkazy. Prvním krokem každého uživatele bude výběr série fotografií, z nichž hodlá udělat prezentaci. Po jejich načtení do okna bude vytvořen pás, v jehož rámci lze měnit pořadí fotografií a pro každou zvlášť (nebo všechny naráz) určit zvláštní nastavení jejich podoby.

screenshot.1.jpg
Série fotek přetvářených ve video.

Na úvod je vhodné si pohrát s podobou snímku, jeho ořezem, rotací, rozlišením a zploštěním. Děje se tak v nově otevřeném okénku zaměřeném pouze na vybranou fotku. Tu je možné obohatit o rámeček, stín a pár dalších efektů. Neméně důležité je určit čas, po jaký má být fotografie zobrazena. Standard je na šesti vteřinách, ale nastavit lze cokoli na tisícinu přesně.

screenshot.2.jpg
Nastavení podoby vybrané fotky.

Je to jediný způsob, jak načasovat zobrazování fotek, takže jejich objevování a skrývání může být synchronizováno s hudbou v pozadí. Není to sice nejšikovnější, mnohem lepší by bylo pracovat s časovou osou a zobrazením zvuku, ale po chvilce cviku se dá zvládnout dobrý výsledek. Od hudby vůbec nečekejte dalekosáhlé možnosti přizpůsobení. Musíte se spokojit pouze s vytvořením playlistu a nastavením hlasitosti.

screenshot.3.jpg
Přidávání hudebního doprovodu.

Přechody a referování

Jedním z nejlíbivějších prvků každé prezentace jsou (krom samotných fotek pochopitelně) přechodové efekty. Těch je na výběr kolem stovky a můžete si zvolit pro každou fotku jiný. Nastavit lze ještě délku, resp. rychlost změny jedné fotky do druhé. Pohrát si také můžete s barvou či obsahem pozadí a pak už hurá na tvorbu videosekvence. Její renderování se dá nechat na automatice pouze s volbou mezi výstupem pro mobilní zařízení či multimediální systém.

screenshot.4.jpg
Výběr přechodů mezi jednotlivými snímky.

Komu by to ale přišlo nedostatečné, ten si v pokročilém nastavení vybere přesný formát, kde nalezne AVI, MPEG, MP4, 3GP i flash, dále videostandard, rozlišení, frekvenci, použitý video a audio kodek atd. V celkovém nastavení aplikace ještě můžete zvolit formát obrazovky, centralizaci snímku a mnoho dalšího. Samotný proces spojování a konverze je poměrně svižný a výsledek kvalitní. Program ffDiaporama tak nabízí bezplatně velice dobrou službu s minimálními nároky na znalosti a zkušenosti uživatele.

screenshot.5.jpg
Finální nastavení kvality výstupu.

Diskuze (6) Další článek: Acer s tablety nekončí, bude je vyrábět i příští rok

Témata článku: , , , , , , , , , , ,