Evropská komisuje lobuje za ballot screen mimo Evropu

Výběr prohlížečů ve Windows se v Evropě spouští počátkem března. Evropská komise při té přiležitosti apeluje i na státní orgány na jiných kontinentech.

Evropská komise pro interoperabilitu (ECIS) dnes prostřednictvím tiskového prohlášení vyzvala i země mimo Evropu, aby přijaly tzv. ballot screen, který uživatelům Windows umožňuje vybrat jeden z 12 internetových prohlížečů. Pokud by toto pravidlo přijaly i ostatní země na jiných kontinentech, Microsoft by musel systém výběru implementovat do všech prodávaných kopií Windows. Ballot screen se začíná v Evropě nasazovat od 1. března tohoto roku, přičemž mu předcházelo několik měsíců rozhodování.

„Microsoft souhlasil se změnou jejich obchodních praktik,“ uvádí tiskové prohlášení Evropské komise. „Uživatelé po celém světě si zaslouží stejně nezaujatý systém výběru prohlížeče, jako ti v Evropě,“ pokračuje zpráva. Komise zároveň dodává, že ballot screen se nyní týká více než jedné miliardy osobních počítačů.

Mezi členy ECIS patří společnosti jako Opera, Adobe, IBM, Nokia a další. Zejména Opera pak celý projekt ballot screen výrazně podporuje a vlastně ho i celý odstartovala. Zástupci Opery tvrdí, že Microsoft svým způsobem brzdí rozvoj internetu tím, že jeho nekvalitní prohlížeč má většinový podíl na trhu a vývojáři nemohou nasazovat nejnovější technologie. Odpůrci však tvrdí, že nabízený výběr stejně s pořadím příliš nezamíchá, laická veřejnost podle nich stejně dá přednost známé a pro ně zavedené značce.

almunia_02.jpg
Mnohými nenáviděnou eurokomisařku Neelie Kroesovou, která spolu s Operou jednání o ballot screenu rozhýbala, v lednu v úřadu vystřídal Joaquín Almunia.

Marketing Opery a smířený Microsoft

Zarytí odpůrci pak označují slova Opery za pouhé marketingové tažení, které má zvýšit tržní podíl prohlížeče. V mnohém tomu nasvědčují i poslední aktivity, kdy Opera během pár dnů vydala několik RC verzí prohlížeče Opera 10.5 tak, aby 1. března stihla s plnou verzí spuštění ballot screenu.

Stanovisko Opery reflektuje i dnešní prohlášení komise. „Windows běží na 90 procentech osobních počítačů po celém světě a Internet Explorer je jejich součástí. Tento bundle zpomaloval vývoj prohlížečů,“ píše se ve zprávě.

Mnozí zahraniční komentátoři se s odstupem času shodují, že ballot screen je poměrně šikovným řešením, i když prvotní ohlasy nebyly vůbec kladné. Komise byla kritizována za výrazné zásahy do soukromého podnikání. Microsoft však začal v mnohém ustupovat a například Office 2010 bude mít v základu také takový malý ballot screen. Uživatelé si po prvním startu budou moci vybrat, zda chtějí používat formát Open XML nebo ODF.

Dá se předpokládat, že ostatní antimonopolní orgány na výzvu ECIS brzy zareagují. Odborná veřejnost počítá se spoluprácí úřadů ve Spojených státech, které se za Obamovy vlády se do antimonopolní problematiky v technologickém sektoru poměrně výrazně zapojují.

Ballot screen je k dispozici i v českém jazyce a obsahuje celkem 12 prohlížečů. Kromě „velké pětky“ v podobě IE, Opery, Firefoxu, Safari a Chrome je zde několik především čínských prohlížečů a pro Evropu hodně exotických. Tomuto tématu jsme se věnovali v posledním vydání pořadu Týden Živě.

Diskuze (105) Další článek: KDE 4.4.1: lepší stabilita a vyšší výkon

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,