Právo | Evropská unie | Odposlech

Evropská komise by mohla zakázat šifrované IM. Samozřejmě je to naprosto naivní představa

Mnohé komunikační služby jako třeba WhatsApp v posledních měsících zavedly kompletně šifrovanou komunikaci mezi svými uživateli. Miliardový Facebook Messenger pak v červenci oznámil, že se chystá ke stejnému kroku.

To se pochopitelně nelíbí státním úřadům, které tak ztratí možnost oficiálního odposlechu. Jinými slovy, komunikaci nedokáže dešifrovat ani samotný provozovatel, protože k ní nemá klíč – ten mají pouze koncové aplikace surfařů, kteří si spolu píšou.

Problém spočívá v tom, že tak došlo k jistému ohnutí podmínek mezi tradičními telekomunikačními operátory, kteří musejí ze zákona ukládat o surfařích a mobilních hovorech hromadu informací a v případě potřeby na základě soudního rozhodnutí umožnit odposlech a sledování třeba pro případy policejního vyšetřování. V případě WhatsApp a dalších to prostě není technicky možné.

867114062
WhatsApp patří společně s Messengerem k největším mobilním komunikátorům. Obě služby patří Facebooku a obě mají v plánu end-to-end šifrování.

Evropská komise nyní ovšem připravuje revizi patřičné direktivy, která by mohla tuto povinnost přikázat i provozovatelům koncových internetových služeb – tedy i IM. Pokud by na nová pravidla nepřistoupily, mohlo by dojít i k jejich blokaci na evropském trhu.

Šifrování je další třecí plocha mezi starým světem a jeho pravidly a amorfním internetem, který funguje zcela jinak. Podobná revize by tedy mohla mít dalekosáhlé důsledky a jen by podpořila alternativní kyberscénu, Tor, VPN a další prostředky, jak všechny podobné pokusy o monitoring jednoduše obejít.

Čím větší bude snaha monitorovat internet, tím větší podpory se dostane i podobným anonymizačním schématům a o to více surfařů je bude používat.

Diskuze (8) Další článek: NASA dala volně k dispozici výsledky svého výzkumu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,