EU: svobodný internet bez souhlasu rodičů by měl být až od šestnácti let

V Evropské unii ani v Česku zatím neexistuje legislativa, která by se zaměřovala přímo na děti a mládež na internetu. Na fungování se vztahují běžné zákony jako je právo na ochranu osobnosti nebo ochrana osobních údajů. Ve Spojených státech však platí tzv. Children's Online Privacy Protection Act, který ukládá provozovatelům služeb vyžádat si souhlas rodičů dětí mladších třinácti let, kteří se chtějí registrovat na web, jenž by o nich shromažďoval informace. Něco podobného chce zavést i Evropská unie, hranice by však měla být posunuta o tři roky – souhlas rodičů by byl vyžadován od uživatelů ve věku patnácti let a nižším. Informovalo o tom CNBC.

Nové nařízení by fungovalo stejně jako v případě americké verze. Poskytovatelům online služeb by bylo zakázáno jakkoliv nakládat s údaji mladistvých uživatelů. Jedná se přitom o pozměňovací návrh zákona, který se v Bruselu projednává už od roku 2012.

smartphone-586903_640.jpg
Facebook je jednou ze služeb, kterých by se nové nařízení dotklo nejvíc

Ve velké míře by tím znepříjemnil, v některých případech znemožnil třeba používání sociálních sítí nebo videoportálů. Není proto divu, že se spojil Google, Facebook, Twitter a další společnosti s protestem proti novému nařízení. Nové jednání má přitom probíhat právě dnes.

Diskuze (25) Další článek: Anonymous z legrace zaútočili na servery Evropské vesmírné agentury

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,