Dvourozměrný materiál může způsobit revoluci v chemii

Tým výzkumníků z RMIT University v Melbourne uskutečnil objev, jaký se údajně podaří „jen jednou za deset let“. Výsledek jejich práce nadchne především všechny chemiky.

Oč jde? Vědci vyrobili dvourozměrné materiály, jejich tloušťka činí jen několik málo atomů – což je něco, co v přírodě dosud nebylo pozorováno.

„Když píšete tužkou, grafit zanechává velmi tenké plátky zvané grafen, které mohou být snadno extrahovány, protože jde o přirozeně se vyskytující vrstevnaté struktury,“ vysvětlují hlavní badatelé Kourosh Kalantar-Zadeh a Torben Daeneke. „Ale co se stane, když se tyto materiály přirozeně nevyskytují? V tomto případě jsme našli mimořádnou, avšak velmi jednoduchou metodu pro vytvoření atomicky tenkých plátků materiálů, které se jako vrstevnaté struktury přirozeně nevyskytují.“

Dotyčný 2D materiál vznikl rozpuštěním kovů v tekutém kovu, čímž vznikly velmi tenké vrstvy oxidu, které mohou být odloupnutý. Podle Torbena je celý proces tak jednoduchý, jako „pěnění mléka při přípravě cappuccina“.

Možných využití se nabízí celá řada. Nový materiál by mohl najít uplatnění nejen ve výše zmíněné chemii, ale třeba i v oblasti elektroniky.

„Predikujeme, že vyvinutá technologie se vztahuje na přibližně jednu třetinu periodické tabulky,“ uvedl v této souvislosti Kalantar-Zadeh. „Mnoho z těchto atomicky tenkých oxidů jsou polovodivé nebo dielektrické materiály. Polovodivé a dielektrické komponenty jsou základem dnešních elektronických a optických zařízení. Očekává se, že práce s atomicky tenkými komponenty povede k lepší, energeticky úspornější elektronice. Tato technologická kapabilita nebyla nikdy dřív dostupná.“

Zdroj: Futurism, Foto: RMIT University

Diskuze (19) Další článek: Softbank chce místo původních 100 miliard dolarů investovat až 880 miliard dolarů do technologických společností

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,