Druhý věk strojů – jak přežít v digitální éře

Recenze knih na Živě často neděláme. Pokud by vás ale měla nějaká knížka zaujmout, je to rozhodně Druhý věk strojů, který nyní vydává v českém překladu Jan Melvil Publishing.

737495189Připraví počítače o práci dnešní zaměstnance živící se hlavou stejně, jako stroje připravily v průmyslové revoluci o práci ty, kdo se živili rukama? V čem se dnes vzdělávat, aby to bylo platné v době, o které netušíme, jak bude vypadat? To jsou některé otázky, ve kterých vám Druhý věk strojů pomůže se zorientovat.

Autoři Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee mají kořeny v akademické sféře, kniha by tak klidně mohla posloužit jako text pro vysokoškolské studenty. Akademičnost tu neznamená suchý špatně čitelný text, ale naopak výtečnou práci s dohledáním zdrojů, snahu o komplexní pohled na jednotlivé problémy a také žádné definitivní soudy. Jestli čekáte jednoznačné, stručné, snadno pochopitelné odpovědi, nedočkáte se jich. Určitě ale po dočtení budete mít dost materiálu k přemýšlení a řadu dalších otázek.

Autoři zvedají náročnost postupně. V prvních obecnějších kapitolách žasnou nad Google auty bez řidiče nebo nad schopnostmi počítače IBM Watson, který vyhrál v americké verzi hry Riskuj. V pozdějších kapitolách se ale nebojí rozebírat vliv technologií na politiku a strukturu příjmů ve společnosti.

Ukáží, jak nevyhnutelné jsou problémy dnešního světa způsobené technologiemi, stejně jak technologie mohou být současně jejich řešením.


TED Talk jednoho z autorů na téma z knihy s českými titulky

Tradiční problém při vnímání technologií představuje nepochopení exponenciálního vývoje. Evoluce nám nedala do vínku porozumění exponenciálnímu růstu. Budoucnost odhadujeme na základě minulých zkušeností a v libovolném bodě růstové křivky se díváme více na ten pozvolný růst v minulosti, než abychom vnímali současný růst a vzhůru vystřelenou křivku jen o pár let v budoucnu. Vezměme třeba kapacity pevných disků nebo paměťových karet. Za deset let vzrostly tisícinásobně, ale skoro jsme si toho nevšimli. V budoucnu bude ten růst ještě vyšší, ale evoluční rozum nám říká, že to teď docela na dlouho stačí, nebo ti odvážnější odhadnou, že za deset let to bude párkrát víc.

864037120
Různé dimenze Moorova zákona, netýká se rozhodně jen počtu tranzistorů na čipu. 
Zdroj: Druhý věk strojů 

V řadě oborů dnes jede na plné obrátky výzkum umělé inteligence. Nejedná se ale přitom ve většině o simulaci celého mozku, ale o simulaci procesů, které v mozku probíhají. Rozpoznávání vzorů, řízení na silnici, analýza velkých dat nebo porozumění řeči. Taková auta na silnicích se budou učit od sebe navzájem. Co zjistí jedno, budou vědět všechny. Učení tak nebude postupné, ale s rostoucím počtem aut exploduje jejich kolektivní inteligence vzhůru. Je možné, že v polovině tohoto století dojde k technologické singularitě: objeví se inteligence převyšující tu naši, takže nedokážeme předvídat, co se stane, stejně jako myš nedokáže předpovídat chování člověka.

Druhý věk strojů

Práce, pokrok a prosperita v éře špičkových technologií

Cena: 280 Kč

Vydal: Jan Melvil Publishing

Obavy, že nás počítače převálcují, ale autoři docela úspěšně vyvracejí. Ano budou existovat pozice, které počítače nahradí stejně, jako počítače nahradily lidské počítače – lidi počítajících čísla celý den. Tentokrát budou i na vyšších pozicích, ostatně už dnes jede obchodování na burze v drtivé většině čistě automaticky podle počítačových programů. Vše ale nahradit nedokáží. Už existují programy, které zvládnou samy napsat článek ze vstupních dat, neumí ale najít téma, co napsat příště.

Dobrým příkladem je hraní šachů. Dnes už nemá smysl postavit člověka proti počítači. Počítač vždy vyhraje. Co ale smysl má, je postavit proti sobě lidi, kterým počítače pomáhají. Počítač schopný zpracovat kvanta dat prohraje, když se na druhou stranu postaví třebas o něco slabší počítač, který má ale zkušené lidské vedení schopné rychleji vybírat počítači vhodné směry úvah. Pokud tedy nebudeme brát počítače, roboty nebo umělou inteligenci jako hrozbu, ale nástroj, který nám pomůže se dál zlepšit a posunout ve vývoji, budeme připraveni.

Jaký obor studovat, a v čem se realizovat vám Druhý věk strojů přímo neřekne, ukáže vám ale směr, jak v nadcházející době obstát. A i když si myslíte, že razantní změny tak rychle nepřijdou ... no však víte, na naše vnímání exponenciálního růstu se většinou nedá spolehnout.

Diskuze (7) Další článek: Nový rekord: Steam používalo současně více než 9,5 milionu hráčů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,